Objekti tradicionalne arhitekture u lošem stanju

Od nekoliko hiljada objekata narodnog graditeljstva u Srbiji, pod zaštitom države je samo 300. Objekti tradicionalne arhitekture su u lošem stanju, nisu dovoljno istraženi i nisu zaštićeni, poručili su stručnjaci arhitekture sa skupa koji je nedavno održan u Dimitrovgradu u organizaciji udruženja "Balkan-arhitrav".

U opustelim staroplaninskim selima, sve je manje stanovnika, a sve više objekata tradicionalne arhitektura koji se urušavaju. Stručnjaci upozoravaju da će, ukoliko se nešto hitno ne preduzme, Srbija uskoro ostati bez ovih predivnih objekata narodnog graditeljstva.

"Nažalost ti objekti se sve više urušavaju, a imam o i neke loše primere u praksi da se objekti obnavljaju na potpuno neprimeren način. Ako ne zadržimo ono što je naše autentično, izgubićemo bez povratka ono što su nam naši preci ostavili", kaže arh. Gorgdana Rančev, UG "Blakan-arhitrav".

Stručnjaci arhitekture iz Srbije i Bugarske smatraju da je narodno graditeljstvo Stare planine izuzetno zanimljivo, malo poznato i nedovoljno istraženo.

"Ovo je neko poslednje vreme kad mi nešto možda možemo da uradimo na očuvanju ove vrste kulturnog nasleđa. kako sela odumiru tako nestaju i ljudi koji o tom nasleđu znaju da se staraju i koji su se starali svo ovo vreme. Jednostavno država njih ne prepoznaje, jer sela postaju nepristupačna i prazna", kaže Estela Radonjić, etnolog konzervator Zavoda za zaštitu spomenika.

Univerzitetski profesori, koji su učestvovali na panel diskusiji o značaju tradicionalne arhitekture, poručuju da je obrazovanje mladih jedan od preduslova za očuvanje narodnog graditeljstva.

"Studenti treba da se upoznaju sa načinom gradnje i da mogu sami da naprave zid ili kuću od kamena ili naboja. Jednostavno da u praksi upoznaju tradicionalne materijale. Važno je učenje iz literature, ali je praksa nezamenjiva", kaže dr Milena Metalkova, profesorka arhitekture.

Za povratak prirodi i korenima neophodna je upotreba ekoloških, tradicionalnih materijala. Uz korišćenje ovih objekata za razvoj turizma i bolju zaštitu države kulturno nasleđe može biti sačuvano za buduće generacije.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 16. април 2025.
22° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом