Смајловић: Спречавање новинара РТС-а да раде и да се хране – задирање у основна људска права

Новинарка Љиљана Смајиловић каже да шта је истина у друштву не може да се утврђује на пленуму, као и да је спречавање новинара РТС-а да долазе на посао и онемогућавање да им се достави храна задирање у основна људска права. Сматра и да дијалог није када изнесеш своје мишљење и нећеш да чујеш шта други мисле.

Љиљана Смајловић каже за РТС да не жели успех овој студентској акцији јер мисли да је погрешна и да је то "политички волунтеризам у последњем стадијуму који чак поприма фарсичну ноту губећи тако сваки смисао".

"Ствари питања у новинарству, како се утврђује истина у друштву, како се износе различита мишљења нису ствари које се могу решити скакањем увис или подизањем руке на пленуму, о томе пленуми не могу ни да одлучују", каже Смајиловић.

Каже да РТС сматра најпристојнијом телевизијом или новинском организацијом тренутно у земљи.

"Место на коме се може пристојно разговарати без свађе и хушкања. То је једино место где се сукоби у нашем друштву не проглашавају за судар добра и зла. Да је једна ствара добро, а друга библијско зло, што значи да морамо да се боримо једни против других до неког коначног обрачуна док зло не искоренимо. Ја се уплашим када чујем неке политичке лидере који говоре 'ово је сукоб добра и зла' јер то носи конотацију која је опасна, јер онај који за себе мисли да је добро он мора да победи по сваку цену", објашњава Смајиловић.

Дубоко је, како каже, забринута могућношћу грађанског сукоба и сматра да то хушкање није опасно само за опстанак државе већ и неког нормалног функционисања међу грађанима.

"Шта је истина у друштву не може се одлучивати на пленуму, друго – запрепашћена сам идејом да спречавате људе да улазе на посао, а онда се спречава и да им се храна уноси. Шта је идеја – ми ћемо вас изгладнети, па ако хоћете да прежвите мораћете да напустите радно место – мало је рећи да су то револуционарни методи, ви на тај начин задирете у основна људска права. На тај начин се поручује 'ја ћу тебе на силу да ослободим, иако ти то не желиш, има да те ослободим јер ти не знаш шта је за тебе добро'. Једно је када блокирате свој факултет, мада мислим да је и то погрешно, а сасвим друго када ви одлучујете ко може да буде новинар, какав новинар и да ли сме да једе на свом радном месту", рекла је Смајиловић.

Сматра нико нема право да нарушава људско достојанство и присиљава, прозива и прогања новинара по друштвеним мрежама.

Треба нам решење друштвених сукоба

Од нове владе очекује да реши сукобе, да направи неку врсту хармоније и атмосфере у којој ће се поштовати право другог на мишљење.

"Нама не треба влада континуитета са оним што смо имали последњих пет месеци, већ нам треба друштвени дијалог", рекла је Љиљана Смајиловић.

Мандатара Ђуру Мацута сматра сталоженим и умереним човеком који има искуство да разуме да се ствари не могу решавати по кратком поступку. Додаје да, када се тешким пословима бавите довољно дуго, где не занемарујете ниједан детаљ, уз сталоженост уливате поверење.

Истиче и да се пре сваке одлуке морају открити све чињенице, без одбацивања свега што нам се не свиђа.

"Студенти су постали битна друштвена сила и имају право да се њихово мишљење саслуша, али мора неко да се појави именом и презименом ко ће да их представља. Дијалог је када изнесете мишљење, али и прихватите да неко други има другачије (мишљење). Дијалог није када ти изнесеш своје мишљење и нећеш да чујеш шта други мисле", рекла је Љиљана Смајиловић за РТС.

среда, 16. април 2025.
26° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом