Mladi biolozi istražuju sliv Rzava

U požeškom selu Roge studenti biologije i ekologije iz Novog Sada, Niša i Beograda istražuju biljni i životinjski svet sliva Rzava, od tog sela do Svračkova.

U Rogama su se okupili da istraže floru i faunu, ali i da pomognu. Kukumavku, jednu od 10 vrsta sova koje žive u Srbiji, od inače 13 koliko ih je ukupno u Evropi, pronašli su iznemoglu.

I kada bude sposobna da leti, da sama nabavlja hranu, ona će biti puštena nazad u prirodu. Uz ptice, u šumama i livadama, uz samu reku Rzav, tražili su i staništa retkih biljaka, insekata, gmizavaca, vodozemaca.

"Upravo uzorkujemo zajednicu vodenih beskičmenjaka, koji se inače koriste kao zajednica koja pokazuje status vode, da li je zagađena, da li je čista...", objašnjava Katarina Kulić sa beogradskog Biološkog fakulteta u Beogradu. "Očekujemo da u uzorcima nađemo grupe koje žive u čistim vodama."

U Rzavu možemo naći potočnu pastrmku i lipljana koji su, inače, naše autohtone vrste, odnosno vrste koje žive u izuzetno čistim vodama, rekla je Jelena Stanković, Biološko društvo "Dr Sava Petrović", Niš.

Entomolozi su pomoću svetlosne klopke fotografisali samo tokom jedne noći 30 vrsta noćnih leptira, a i botaničari su imali pune ruke posla.

Sam region, jugozapadna Srbija, u florističkom, odnosno biljnom pogledu predstavlja najbogatiji deo Srbije.

"Upravo ovo mesto gde stojimo sada biće potopljeno izgradnjom hidroelektrane u Svračkovu", kaže Brano Rudić iz Udruženja "Čuvari prirode", Požega. "Cilj je da se istraže flora i fauna ovog područja pre potapanja i naravno posle, kad se završi HE, kad se napravi to jezero, opet ćemo organizovati kamp da vidimo kakvi su uticaji tog vodotoka, tog veštačkog jezera na floru i faunu."

Sredinom avgusta, mladi biolozi istaživaće i sliv Rzava u Drežniku kod Užica, a rezultate istraživanje predočiće Zavodu za zaštitu prirode, koji može pokrenuti postupak zaštite ovog područja.

 

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 01. април 2025.
13° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом