уторак, 25.10.2016, 11:16 -> 11:35
štampajPremijera i izložba za 70. rođendan
Kruševačko pozorište, koje s ponosom nosi epitet rasadnika glumačkih talenata, slavi sedam decenija profesionalnog rada. Obeležavanje jubileja počelo je ovog vikenda, otvaranjem retrospektivne izložbe, a potom premijernim izvođenjem predstave "Buzdovan", u režiji Predraga Stojmenovića.
Odlukom Ministarstva prosvete Narodne Republike Srbije 29. marta 1946. u Kruševcu je osnovano Okružno narodno pozorište, za čijeg je upravnika postavljen profesor Gimnazije Borisav Mihajlović.
U foajeu fotografije i pozorišni plakati. Svedočanstvo o događajima i ličnostima koje su u proteklih sedamdeset godina Kruševačko pozorište stvarale i u njemu stasavale do bardova srpskog glumišta poput Ljubinke Bobić, Rade Savićević, Djuze, Čkalje, Taška Načića i mnogih drugih.
Na početku nove sezone, iza scene užurbane priprema pred premijeru predstave "Buzdovan - komedije o jubavi kapetana Nikole Ivulića".
Uloga u predstavi je pravo osveženje, kaže Dejan Tončić, glumac u naslovnoj ulozi kapetana Nikole Ivulića:
"Mi glumci imamo tu privilegiju da možemo da se zatvorimo između četiri zida i da stvaramo nešto ne gledajući šta se dešava vani. Ovih mesec i po dana smo se mi zatvorili i evo izašli na svetlost dana. Neverovatno je kako se tri stotine godina ništa ne menja na Balkanu, verovatno ni u svetu verovatno. Radnja teksta dešava se u Makarskoj, ali nema nikakve razlike ni da se dešava u Kruševcu, Varvarinu, Ćićevcu. Ovo je, biću neskroman, jedna od dve-tri moje najbolje uloge u životu. Mislim da je publika zadovoljna i jedva čekam da počne."
Postrenesansnu komediju o palanačkom mentalitetu i ljudskim slabostima, jednako aktuelnu i danas, na scenu je duhovito i sigurno na dalmatinskom dijalektu donela sedmočlana glumačka ekipa. Za Nikolu Rakića poseban izazov:
"Tumačim dve uloge. Bilo je s jedne strane i uživanje, s druge strane i teško i naporno, te se u tom smislu nadam da će biti i uspešno. Tumačim babu čije lažno moralisanje utiče na kraju i na tragičnu sudbinu glavnog junaka. Drugi lik je kancilir. On je i lekar, i sveštenik, i pravnik. Koristi neke termine koje samo on razume i to me podseća na ove današnje stručnjake koji se tako izražavaju, a zapravo su premazani svim mogućim bojama i onako, prilično lažni u svemu tome."
Komad koji se pripisuje fratru Kleme Grubišiću, scenski život započinje nakon prerade Antona Kolendića. Veliki izazov i za reditelja Predraga Stojmenovića, koji sa kruševačkim ansamblom sarađuje treći put.
"Pre deset godina zajedno smo radili na predstavi Laža i paralaža", podseća Stojmenović. "Uželeo sam se ansambla, i Kruševca, i ovog pozorišta u kojem se dobro osećam jer sve dobro funkcioniše. I opet je komedija u pitanju. Kompromitovana Makarska iz 18. veka, vrlo lako je prebaciti u današnje vreme ovde. I onda se čovek zapita šta je to što mi danas možemo da ostavimo kao pečat a da za 300 godina bude aktuelno. Zato je klasika velika, zato što i tri veka nakon što je napisana i dalje je vrlo aktuelna."
A već u petak, druga premijera. Nakon klasika, savremeni komad - "Deža vi", u režiji Andree Lazić, koprodukcijski projekat kruševačkog, šabačog i Regionalnog pozorišta iz Novog Pazara.
U čast velikog jubileja, sedam decenija profesionalnog rada, Kruševačko pozorište u narednih desetak dana ugostiće Beogradsko dramsko i Narodno pozorište iz Beograda, Atelje 212 i Narodno pozorište iz Sombora. Do kraja godine očekuje se promocija monografije i dve
značajne izložbe - u čast velikanu srpskog glumišta Vlastimiru Đuzi Stojiljkoviću i izložba nagrađivanih pozorišnih plakata, po kojima je ova teatarska kuća postala prepoznatljiva.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар