Janjić: Nismo znali da će na kolegijumu biti ambasadori; Kovač: Logično je što su pozvani
Potpredsednik Skupštine Jovan Janjić iz pokreta “Mi – glas iz naroda” kaže za RTS da nisu znali da će jučerašnjem kolegijumu Skupštine prisustvovati strani ambasadori i poručuje da to stvara utisak da se odluke ne donose suvereno. Najavio je i samostalno učešće na beogradskim izborima, ističući da je ovo za njih najnepovoljniji trenutak budući da se "išlo na razbijanje pokreta". Potpredsednica Skupštine Elvira Kovač iz SVM-a smatra da je prisustvo ambasadora bilo u potpunosti logično.
U Skupštini Srbije juče su održani razgovori poslaničkih grupa vlasti i opozicije o preporukama ODIHR-a.
Potpredsednik Skupštine Jovan Janjić iz poslaničke grupe “Mi – Glas iz naroda” kaže da je juče održan treći sastanak kolegijuma Narodne skupštine.
“Treći sastanak je imao dvojni utisak. Kada se nalazimo iza onih zatvorenih vrata, sve to izgleda nekako drugačije i primerenije, bez obzira na to što se radi o sučeljavanju različitih pogleda, mišljenja i viđenja o budućoj situaciji, opet u granicama tolerisanog i civilizovanog razgovora. Međutim, kada se sastanak završi, kada se izađe pred novinare, onda to dobije neki povišeni ton, a onda stičem utisak da se mnogo šta radi radi toga kakva će percepcija biti u javnosti”, navodi Janjić.
Ukazuje da mu to liči na zaoštravanje krize u našem društvu.
“Jasno je da su kod nas povećane tenzije, ali treba činiti da se te tenzije spuštaju. Razgovori su svakako prilika za to, jer kada postoji problem, ukoliko razgovarate, vi ste na putu da ga rešite, a ukoliko ne razgovarate, vi zadržavate problem ili možda produbljujete krizu”, dodaje Janjić.
Ipak, kaže da juče nije bilo potrebe da govori na sastanku, ali da se obratio predsednik njihove poslaničke grupe Branko Pavlović.
“On je, između ostalog, skrenuo pažnju da nije dobro što su na sastanak pozvani ambasadori nekih stranih zemalja i međunarodnih organizacija, jer se stvara utisak da se odluke ne donose suvereno”, istakao je Janjić.
Deo pokreta “Mi – Glas iz naroda”, okupljen oko doktora Branimira Nestorovića, nije prisustvovao jučerašnjem sastanku, a između ostalog naveli su da nisu hteli da učestvuju zbog toga što su tu bile prisutne neke zapadne diplomate.
“To se sada daje naknadno objašnjenje. Međutim, mi nismo znali da će biti prisutni ambasadori. Da smo znali, ne znam, verovatno bismo zauzeli neki stav, ali kada je već tu, kada smo zatečeni, i predsednica Skupštine objasnila da ih je ona pozvala, mi smo ostali na sastanku, ali smo rekli naš stav da njihovo prisustvo stvara utisak da se odluke ne donose suvereno”, objašnjava Janjić.
Dodao je i da nemaju ništa protiv da dolaze predstavnici iz drugih zemalja ili međunarodnih organizacija, ali na ekspertskom nivou, kako bi se razgovaralo o unapređenju izbornog procesa u Srbiji.
“Dakle, da nema tu političku konotaciju, već da ima ekspertski nivo”, ukazuje Janjić.
Kovač: Stiče se utisak da se ne slušamo
Potpredsednica Skupštine Elvira Kovač iz Saveza vojvođanskih Mađara kaže da su na trećem kolegijumu bili i predstavnici koalicije “Srbija protiv nasilja”, kao i da je dobro da učestvuju.
“Međutim, zaista se stiče utisak kao da se ne slušamo. Suština ovog dijaloga je da saslušamo jedni druge. I onda, kada se izađe sa tog sastanka na tim konferencijama, svako drugačije prepričava šta se tamo zapravo desilo. Ali, ja moram otvoreno da kažem u ime SVM-a, prvi kolegijum je trajao četiri i po sata i mi tamo uopšte nismo raspravljali o preporukama ODIHR-a prva dva i po sata, već o zahtevu opozicije. Dakle, kada smo konačno krenuli da raspravljamo o preporukama, od 25 preporuka smo stigli do pete. I onda smo posle četiri i po sata shvatili da su svi iscrpljeni, da ovo ne vodi ničemu i organizovan je nastavak tih razgovora”, navela je Kovačeva.
Ističe da su pred jučerašnji sastanak dobili dva pisma – šta je tema, kao i preporuke ODIHR-a i tabelu.
“Dakle, šta je urađeno, šta nije, šta je plan – konkretne predloge. Ne mogu da kažem da su to predlozi zakona, jer o njima se još razgovora. Dakle, nacrte. Ali tačno je rečeno – ako neko ima predloge, primedbe, šta o tome misli, da dostavi. Naravno, ništa nije dostavljeno. Onda opet počne sastanak, predsednica kaže – ja planiram da ovo traje dva sata, u 12 sati imam sastanak. Ne, opet razgovaramo o tome kako će neki određeni da nam diktiraju neki tempo, a ništa ne rešavaju konkretno. Dakle, to je najveći problem”, kaže Kovačeva.
Navela je da je predsednica Skupštine zbog toga pozvala kao posmatrače predstavnike Evropske unije, SAD, ali i OEBS-a.
“To je bilo u potpunosti logično, kao i partnere. I ono što je značajno, o čemu se malo razgovara, pozvala je i domaće posmatrače – Crtu, Cesid, Transparentnost. Vladajuća većina planira da ovaj proces radi transparentno, inkluzivno, da usvajanje tih preporuka bude u skladu sa dogovorom i da mi donesemo izmene i dopune izbornih zakona koje svima odgovaraju. Međutim, ako neko ne želi da razgovara ili ne želi da vas sasluša, već da posle izađe pred svoje medije, to je jako veliki problem”, naglasila je Kovačeva.
Janjić najavio samostalan izlazak na izbore, kaže da je ovo za njih najnepovoljniji trenutak
Na pitanje da li su oni opozicija, Janjić kaže da jesu.
“Mi to stalno napominjemo i drago nam je da su to sada preuzeli i drugi – naš stav je da ne budemo opozicija državi, nego opozicija vlasti. Opozicija u smislu da predlažemo slobodno najbolja moguća rešenja i da otvoreno kažemo ono što nije u redu”, ističe Janjić.
Pohvalio je vlast u nastojanju da se primene preporuke, ističući da imaju vrlo konstruktivan pristup.
Govoreći o tri zahteva predstavnika koalicije “Srbija protiv nasilja”, Janjić kaže da je predsednica Skupštine iznela stav da su prva dva zahteva prihvatljiva i da tu nema spora.
Kada je reč o trećem zahtevu da se svi lokalni izbori održe u istom danu, Janjić navodi da “moramo razgovarati u granicama mogućeg”.
“Odnosno u okvirima zakonskih ovlašćenja. Mi podržavamo zahteve koje je koalicija 'Srbija protiv nasilja' iznela, to su politički stavovi, oni su i politički opravdani, i to nije ništa sporno, ali je pitanje šta je moguće. Što se tiče trećeg zahteva održavanja beogradskih i lokalnih izbora, oni su insistirali da budu da li tada kada su raspisani beogradski 2. juna ili da se odredi neki drugi termin. I sada tu dolazimo u nesklad. Poslednji rok kada se po zakonu mogu održati beogradski izbori, budući da su to novi izbori, jeste 2. jun. E sad, ukoliko bi se tada raspisali lokalni izbori, onda dolazi do narušavanja principa i zakonskih okvira da se nekome skraćuju mandati u lokalnim samoupravama mesec ili dva dana ili ukoliko se odlože izbori za septembar da se onda odlažu beogradski izbori. Tako da imamo nesklad”, objasnio je Janjić.
Janjić je najavio samostalan izlazak na predstojeće beogradske izbore, ističući da će njihov nosilac biti Branko Pavlović.
“Da, izlazimo samostalno. I što se nas tiče, kada se već razgovara kada će biti izbori, za nas je ovo najnepovoljniji trenutak s obzirom na okolnosti u kojima se nalazimo, da je bio jedan stahoviti udar na naš pokret, da se išlo na razbijanje pokreta, na srozavanje njegovog ugleda”, poručuje Janjić.
Objasnio je da su od sedam osnivača dvojica istupila iz pokreta.
“Pokret 'Mi – glas iz naroda' je imao zaista veliki uspon u napredovanju u javnosti, u zadobijanju podrške javnosti. To nekome verovatno nije odgovaralo ili je neko hteo da iskoristi taj ugled koji smo mi stekli, svi mi koji smo osnovali taj pokret, dakle to je sedam ljudi. Dvojica su istupila i onda je krenula strahovita kampanja uz mnogo neistina i mnogo čega drugog”, naglasio je Janjić.
Ukazao je da bi njima odgovaralo ono što je koalicija “Srbija protiv nasilja” zatražila, da izbori budu kasnije.
“Ali mi se držimo zakona, znači onoga što je moguće. Znamo da je to protivno zakonu i mi prihvatamo pravila koja postoje”, istakao je Janjić.
Kovač: Na beogradske izbore izlazimo sa SNS-om
Beogradski izbori su već raspisani, do sada je potvrđena samo jedna lista za učešće na njima. Kovačeva kaže da je stav Saveza vojvođanskih Mađara da svuda gde živi ijedan Mađar i gde god imaju organizaciju neophodno je da učestvuju na izborima.
“Mi, da razjasnim, svuda samostalno učestvujemo na izborima. Naravno, u Beogradu to nije moguće, ali već više od deset godina imamo svoj odbor u Beogradu, jer na teritoriji glavnog grada živi nekoliko hiljada Mađara”, dodaje Kovačeva.
Poručuje da su četvrti put napravili dogovor sa Srpskom naprednom strankom.
“Nekako je prirodno da budemo na njihovoj listi. Dakle, Nebojša Marjanović već je bio odbornik i verovatno će biti i posle ovih izbora. I normalno je da ukoliko postoji grupisanje vladajuće većine, sada je ta lista malo drugačija, jer je proširena”, dodaje Kovačeva.
Ukazuje da su zadovoljni saradnjom sa SNS-om, ali da ne komuniciraju direktno sa drugim koalicionim partnerima.
Коментари