Више од 150 интелектуалаца из свих крајева КиМ забринути због ситуације на северу потписало је Апел за мир. Апелом се обраћају међународној заједници, пре свега Европској унији и земљама Квинте да хитним мерама заустави даљу ескалацију насиља и створи услове за мир на овим просторима.
"Дубоко забринути репресивним и агресивним деловањем Владе Косова и понашањем специјалних полицијских снага на северу Косова које може ескалирати до несагледивих последица по мир и безбедност грађана, и трајно нарушити могућности помирења и заједничког суживота између Албанаца и Срба на овом простору", наводи се у Апелу.
Како се додаје, осуђују сваки вид насиља над грађанима, новинарима и припадницима безбедносних снага у недавним догађајима, и наглашавај да се политички проблеми не могу и не смеју решавати полицијским акцијама већ у конструктивном дијалогу за преговарачким столом.
"Поучени лекцијама из историје да институционални апарат под контролом једне етничке заједнице не може, нити сме управљати животима других етничких заједница јер демократија у пост-конфликтним мултиетничким друштвима подразумева поделу власти и одговорности, као и поштовање људских права и слобода, свакако не агресивно понашање безбедносних и органа јавне власти већинске заједнице над мањинама", истиче се.
Наглашавају да суживот између Албанаца и Срба може бити изграђен једино на односима поверења и међусобног поштовања, а не на репресији, насиљу и дехуманизацији којима је српски народ свакодневно изложен, како кроз изјаве највиших званичника, тако и кроз извештавање дела медија и негативне кампање на друштвеним мрежама.
"Апелујући да су Срби на Косову, као заједница али и њени припадници, свакодневно изложени покушајима делегитимизације, дехуманизације, етикетирања и криминализације у јавним наступима владиних званичника, али и на састанцима са међународним представницима, представљајући легитимне ставове српске заједнице на Косову као инструментализацију од стране Владе Србије чиме се желе дезавуисати међународни партнери, и јавност", наводи се у Апелу.
Истичу да се демократија не гради изборима у контејнерима, и са носиоцима јавних функција који немају легитимитет у народу, али имају намеру да силом оружја и полицијске репресије владају над грађанима друге етничке заједнице.
Коментари