Председник скупштинског одбора за Косово и Метохију Милован Дрецун рекао је да нема дилеме да је српски народ одлучан да прекине терор који спроводи Приштина и да се ситуација врати на преходно стање.
"Кфор је појачао присуство, али видимо да су припадници специјалне параполицијске јединице у зградама општине и да Приштина не показује никакву вољу да их врати у базе јужно од Ибра", наводи Дрецун.
Видимо каже и неке пропратне акције Албанаца, као што је скуп био у јужном делу Митровице.
"Срби ће наставити да протестују док се ситуација не реши, али имамо и појачане дипломатске активност водећих западних земаља да се криза смири и настави дијалог", истиче Дрецун.
Према његовим речима, ако хоћете "насилно да упаднете и организовано са ратнохушкачким порукама", онда желите да изазовете сукоб.
"Није их било у великом броју да ураде тако нешто. То је био покушај неког организовања скупа који је ишао можда само преко друштвених мрежа, али није био организован тако да би могао да доведе до тешког сукоба. Видите колико су у праву Срби када се противе отварању моста на Ибру за саобраћај. То је уношење додатне нестабилности и страха код српског народа и нешто што мора да се спречи", сматра Дрецун.
О Самиту у Молдавији, Дрецун каже да је то један од значајнијих политичких форума и да је ситуација на северу КиМ била готово доминантна тема.
"Председник је имао веома значајне сусрете, са Макроном, Шолцом, Борељом и ти људи итекако утичу на оно што се дешава на КиМ. ЕУ предлог о нормализацији односа је иницијално назван француско-немачким предлогом и изузетно је битно разговарати са њима и постићи сагласност, као овог пута. Имамо и једногласни став пет сталних чланица СБ да је Приштина крива за ову кризу. Први пут се дешава тако нешто. Нама је важно да је председник Вучић упутио поруку српском народу да се избегава било какав сукоб са Кфором", напомиње Дрецун.
Кфор сада покушава да се позиционира на свим местима где је потребно да би се избегли сукоби и више не провоцира српски народ, додаје Дрецун.
"Видели смо иницијативу Макрона и Шолца како да се деескалира ова криза на политички начин, а то је да се одрже нови избори на северу КиМ. Видимо и да Американци инсистирају на томе да се градоначелници извуку из зграда и да тамо не обављају послове. Тај предлог је Курти схватио. Шолц и Макрон су рекли да Заједница српских општина мора да се формира", истиче Дрецун.
Што се Србије, додаје, тиче није варијанта да се поново преговара о ЗСО, већ да се реализује у складу са Бриселским споразумом.
"Битно је да је схваћено да без ЗСО ситуација увек може да ескалира", напомиње Дрецун.
Наводи да међу самим албанским политичким партијама постоје разлике у мишљењима, посебно према САД.
"Овде се ради о понашању Куртија. Дуго се спекулише да Американци немају довољан утицај на Куртија и покушавају да нађу неке алтернативне могућности. Не би могао да се понаша тако да нема подршку неке од земаља Квинте. Видимо да је Курти добио опомену, не санкције у правом смислу речи, и чини ми се да је коначно разумео ту опомену", каже Дрецун.
Дрецун сматра да мора да се прецизно договори ЗСО, да би се разговарало о евентуалном повратку српског народа у институције.
Коментари