Crnobrnja: EU nije cilj već sredstvo ka modernijem društvu

Predsednik Evropskog pokreta u Srbiji Mihajlo Crnobrnja rekao je za RTS da cilj treba da bude modernizacija društva - ekonomska, politička i institucionalna da bismo bili savremena država, a to znači veći kvalitet države radi nas samih.

Gostujući u Dnevniku RTS-a, Mihajlo Crnobrnja, predsednik Evropskog pokreta u Srbiji kaže da je puno urađeno ali je dosta posla ostalo na putu ka EU.

"Ulazimo u jedan period kada je atmosfera za proširenje u Uniji nepovoljnija nego nego što je bila kada je ušlo deset zemalja. Tada je to bio prioritetan politički cilj, danas više nije. Naprotiv, danas ima dosta jakih ne odlučujućih ali jakih snaga u EU koje su protiv daljeg proširenja, ne zbog Srbije već zbog Turske i to je nešto sa čim moramo da se suočavamo", rekao je Crnobrnja.

Kako kaže to je nešto što Srbiji ne ide u prilog a drugo. Crnobrnja je istakao da kod nas raste evroskepticizam, odnosno odbojnost prema EU zbog toga šta se dešava u EU s jedne strane i zbog dužine vremena koji smo proveli na tom putu.

Na kontrolnom testu na kraju semestra daje pitanje da li ste za uzlazak u EU i sve je veći broj onih koji nisu za to, objanio je profesor Crnobrnja.

Jedan broj njih doživljavaju, odnosno prihvataju neke od stavova naših antievropejaca kojih je malo a dosta su glasni a to je da su oni "svi protiv nas".

Crnobrnja je istakao da EU nije cilj ona je sredstvo. "Naš cilj treba da bude modernizacija društva, ekonomska i politička modernizacija, institucionalna modernizacija - da budemo jedna savremena država kao što je Norveška a nije u EU, kao što je Švajcarska a nije u EU, znači, veći kvalitet države radi nas samih a ne da bi oni imali neke koristi", kaže Crnobrnja.

Dosta imamo na tome da radimo a Evropski pokret je i pokušao da uradi. "Hajde da oplemenimo sudski sistem, da popravimo politički sistem, da popravimo ekonomski sistem da bismo svi bolje živeli a u tome će nam pomagati EU na nivou od 200 miliona evra godišnje, plus bespovratni krediti koji sekoriste za infrastrukturu, za investicije, kao i prosveta", kaže Crnobrnja.

Crnobrnja kaže da raste nacionalizam u samoj EU. Naveo je da Mari Lepen nije samo pritv migranata u Francuskoj već i prtiv proširivanja.

"Nekada se verovalo da je EU lek za sve. Međutim, sada se pokazuje da ima nekih stvari koje su jače od EU a to su nacionalna osećanja Katalonaca u Španiji, Škota u Britaniji", objansio je Crnobrnja.

Što se bergzita tiče, Crnobranja smatra da će oni ipak ostati ali izazivaju tenzije i nan neki način je snaga EU orijentisana na nečemu što u principu ne bi trebalo da bude da se za to bore a to je da ubede Veliku Britaniju da im je bolje u EU.

Dosta je izazova za rođendan EU, ali sa druge strane je dosta ostvarenja, rekao je Crnobrnja.

"Ono što je urađeno u EU nije malo", zaključio je Crnobrnja. 

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 01. април 2025.
12° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом