Читај ми!

Putniković o energetskim izazovima Srbije: Pametna brojila dobro rešenje, struja će pojeftiniti

Urednica "Energije Balkana" Jelica Putniković kaže da je uvođenje pametnih brojila korisna stvar za građane koji će moći da kontrolišu potrošnju i proizvode struju. Govoreći o ugroženosti malih benzinskih pumpi, Putniković ističe da je neophodno da država omogući slobodno tržište na kom će svi imati iste uslove za prodaju goriva. Tvrdi i da je potencijal gipsa, pepela i šljake u Srbiji nedovoljno iskorišćen, kao i da postoji interesovanje da se situacija promeni.

Plan "Elektrodistribucije Srbije" je da oko tri miliona starih brojila zameni pametnim do 2030. godine.

Glavna i odgovorna urednica portala Energija Balkana Jelica Putniković kaže za RTS da je projekat trebalo da zaživi i ranije, kao i da je reč o korisnoj stvari za građane.

"Recimo, daljinski ćete moći da uključite veš mašinu. Takođe, imaćemo sve više potrošača koji će sa toplotnim pumpama i solarnim panelima proizvoditi električnu energiju i uz pametna brojila procedura će biti lakša, kao i praćenje potrošnje", ističe Putniković.

Navodi da je građanima važno da znaju da zamenu mernih uređaja finansiraju država i Evropska unija, kao i da već postoje pozitivni primeri pametnih brojila u novijim zgradama i kućama.

"Takvi uređaji su normalan sled digitalizacije i tehnologije u 21. veku", napominje sagovornica.

Putniković ukazuje da će nova brojila omogućiti efikasniju potrošnju i smanjiti račune za struju, kao i da više neće biti problema sa učitavanjem računa, kao što je bio slučaj sa novembarskim i decembarskim u prethodnoj i januarskim u tekućoj godini.

"Znam da je 'Elektroprivreda Srbije' imala dovoljno električne energije. Cena struje u celoj Evropi je inače pojeftinila i ono što sam saznala je da će biti jeftinija i ovde, jer je plan da se napravi nova metodologija za cene prirodnog gasa i električne energije", kaže urednica Energije Balkana.

Ugrožene male benzinske pumpe

Oko 130 malih benzinskih pumpi u ruralnim područjima u Srbiji je u riziku od zatvaranja.

Putniković ističe da su male stanice ugrožene zbog politike države koja je donela odluku o prodaji goriva za poljoprivredne proizvođače.

"Država nije dala mogućnosti vlasnicima malih benzinskih pumpi da i oni mogu po istoj ceni da prodaju gorivo, da imaju istu zaradu i maržu kao i 'Naftna industrija Srbije' i poseduju takozvane agrokartice", kaže sagovornica i naglašava da u takvoj situaciji poljoprivrednici logično idu na pumpe kod kojih su dizel i benzin jefitniji.

"Gorivo je tako skuplje na malim benzinskim pumpama i one ostaju bez obrta i profita".

Navodi da bi država trebalo da osmisli strategiju koja će odgovarati svima, odnosno, da prepusti tržištu da radi, a da svima koji učestvuju omogući isti uslove.

"Značaj reverzibilnih hidroelektrana ogroman"

Urednica Energije Balkana smatra da je projekat izgradnje reverzibilne hidroelektrane "Bistrica" ekološki važan, jer je u pitanju zelena energija.

"Reverzibilna znači akumulaciju struje nastale u hidroelektrani. Na neki način, to je prirodna baterija koja omogućava da se planira buduća potrošnja. Što je posebno značajno zbog neujednačenih padavina i suša tokom godine", kaže Putniković.

Ističe da jedan deo plana "Bistrice" podrazumeva i povezivanje vodotokova u Srbiji, kao i racionalniju potrošnju vode, što je, tvrdi, važno, jer je voda ugrožen resurs.

Gips, pepeo i šljaka – neiskorišćen potencijal

Jedna od strategija EPS-a je i da se reši decenijski problem sa pepelom, šljakom i gipsom u termoelektranama, koji su se do sada odlagali na deponije.

Probna proizvodnje novih materijala već je otpočeo u termoelektrani "Nikola Tesla", a Putniković ističe da su potencijali materijala nedovoljno iskorišćeni.

"Ti novi materijali se kod nas koriste simbolično, pomalo u cementnoj i građevinskoj industriji. U Srbiji se sa gipsom i pepelom ne radi ono što je praksa u celom svetu. Pepeo se koristi za pravljenje podloga za puteve i pruge", navodi sagovornica Jutanjeg programa.

Ipak, kako navodi Putniković, interesovanje da se pepeo, gips i šljaka više iskoriste u budućnosti je veliko i nada se da će uskoro biti postignut dogovor između države i privatnih proizvođača.

Srbija i električni automobili

Plan države je da se u narednom periodu udvostruči broj punjača za električne automobile u Srbiji, što iz Srpske asocijacije uvoznika vozila i delova vide kao preduslov kupovine elektirčnih automobila.

Putniković objašnjava da država daje subvencije za električna vozila, ali da je jasno da nedostaje i infrastruktura.

"Mislim da smo ovde još u fazi gde građanima moramo da ukazujemo na benefite kupovine električnih automobila, pre svega, zbog jeftinije potrošnje električne energije, umesto goriva. U Srbiji je to još uvek maglovito", zaključuje urednica portala Energija Balkana u razgovoru za Jutarnji program.

среда, 15. јануар 2025.
-4° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње