Читај ми!

Obračun sa sivom ekonomijom

Zbog gubitka od 300 miliona evra godišnje, država traži hitnu akciju protiv sive ekonomije u naftnoj i duvanskoj industriji. Kazne za sivu ekonomiju trenutno ne postoje, to jest dobit je veća od kazne, kažu stručnjaci. Srbiji će biti potrebno od tri do pet godina da nivo sive zone bude kao u regionu, a čak deset kao u EU.

Budžet Srbije godišnje gubi i do 300 miliona evra zbog šverca duvana i naftnih proizvoda. Zbog porasta sive ekonomije, predstavnici te dve grane privrede sastali su se sa čelnicima Vlade, nakon čega je Vlada zatražila hitnu akciju na suzbijanju nelegalne trgovine akciznim proizvodima i doslednu primenu postojećih propisa u oblasti naftne i duvanske industrije.

Dve nedelje nakon što je borba protiv sive ekonomije navedena kao jedna od mera za spas srpske privrede, alarmantan porast šverca duvanom i naftnim proizvodima okupio je vodeće predstavnike tih grana privrede i vrh vlasti.

Ukazano je na to da kod nelegalnog prometa akciznih proizvoda postoje elementi organizovanog kriminala, zbog čega je potrebno poboljšati sistem kontrole i koordinaciju carine, poreske uprave, tržišne inspekcije, policije i tužilaštava.

Premijer Srbije Ivica Dačić rekao je da je interes Vlade da se iskoreni siva ekonomija i ilegalna trgovina, i da kompanije posluju na regularnom tržištu.

"Nadležne institucije će preduzeti snažnu i koordiniranu akciju pojačane kontrole i izmene propisa kako bi se pooštrila kaznena politika i dosledno sprovodile zakonske odredbe", kaže Dačić.

Rezani duvan može ilegalno da se nabavi ispod tezge, ali i preko interneta, što je, kako saznaje RTS, iznenadilo i predstavnike Vlade. Zbog toga za predstavnike duvanske industrije dileme nema - pad prometa i prihoda može da se zaustavi samo konkretnim akcijama države na terenu.

Srđan Lazović iz kompanije "Britiš-ameriken tobako" kaže da očekuje ozbiljne zaplene, potrebno je da se tržište vrati u normalu, a za to je potrebna sveobuhvatna akcija.

Privrednici koji su tražili sastanak u Nemanjinoj 11 kažu da sem direktnih gubitaka od 300 miliona evra za budžet i pada profita kompanija, postoji i indirektni gubitak - nelojalna konkurencija koja tera investitore.

Milan Petrović iz Srpske asocijacije menadžera očekuje mere koje će omogućiti efikasniju borbu jer sada nema kazne za sivu ekonomiju tj. dobit je veća od kazne.

Čini se da je ovo poslednji trenutak za borbu protiv sive ekonomije, koja prema gruboj računici pojede trećinu bruto društvenog proizvoda.

Srbiji će biti potrebno od tri do pet godina da nivo sive zone svede bar na regionalni nivo, a čak deset godina na nivo Evropske unije. Pojedine studije pokazuju da svako treće preduzeće posluje u sivoj zoni.

Број коментара 17

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 25. новембар 2024.
4° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње