Избори у аустријској Штајерској: Уверљива победа Слободарске партије
Скоро два месеца после избора у Аустрији, у Бечу још нема назнака за фромирање нове владе. Коалициони преговори се воде између Народне партије актуелног канцелара Нехамера, и две до сада опозиционе партије, Социјалдемократа и Неоса.
Математички победник избора, Слободарска партија (FPÖ) која је освојила 29 одсто гласова, и забележила готово 13 одсто више у односу на претходне изборе, истовремено је и политички губитник, јер није део ниједне комбинације за састав нове владе.
Сада је питање, да ли резултати јучерашњих регионалних избора у Штајерској, другој по величини аустријској федералној јединици, нешто мењају у процесу формирања савезне владе.
"Одбачени" на савезном нивоу, Слободари, сада су у Штајерској удвостручили свој најбољи резултат и остварили историјску победу од скоро 35 одсто.
Политички аналитичари разматрају узроке таквог стања и питају се колико су резултати из Граца директна реакција на развој ситуације у Бечу, где су се две губитничке странке ујединиле против победника. Да ли је воx попули љут јер се његова воља гази на тако еклатантан начин?
Избори испод националног нивоа обично немају међународну тежину, осим ако су показатељ ширих политичких трендова, а то је управо случај сада у Штајерској.
Једини који је јо остварио неки добитак, премда мали (пола процента) су Неоси.
Губици покрајинске владајуће коалиције Народњака и Социјалдемократа су драматични. Народна странка је изгубила скоро 10 одсто гласова и пала на 27 досто. Математички, Социјалдемократе су изугубиле непуних 2 одсто, али како већ губе од раније, сада су остварили историјски најнижи резултат.
За Зелене је ситуација још гора, јер су изгубили равно половину свог гласачког тела и са 12 одсто пали на 6.
Што се више губи, победа је већа
У Штајерској је до сада владала такозвана "велика коалиција", у аустријском политичком жаргону назив за коалиције Народњака и Социјалдеморката на свим нивоима.
После јучерашњих резултата, то је постало немогуће, јер ће двоје "великих" морати да у разговоре укључе и трећу странку, вероватно Неосе. Делује аналогија, с обзиром да се исти такви разговори воде и на савезном нивоу.
Са овим изборима се у Аустрији добро види нови политички тренд, да су уједињени губитници увек јачи од соло победника. Више није битно колико ко губи, битно је само да је доста оних који губе, јер им тиме расте шанса за преузимање иницијативе.
Исти тренд, иако математички мање радикалан, показао се и у изборима за ЕУ парламент прошлог пролећа.
Досадашњи гувернер Штајерске, Кристофер Дрекслер из Народне странке, већ је у првој реакцији оптужио савезну партију и канцелара Нехамера за такав катастрофалан пораз. "Ми смо жртва федералне политике", рекао је Дрекслер у недељу увече, циљајући на то да коалициони преговори у Бечу газе народну вољу.
Парадоксално, али такав развој ситуације ће пре убрзати формирање коалиционе владе Народњака, Социјалдемократа и Неоса на савезном нивоу, него што ће га успорити.
Разлог је, како износе аналитичари, да те три странке више немају где, него да се уједине. Сва алтернативна решења за Нехамера и његову странку су тиме пресечена.
Нехамер више нема где, као ни Социјалдемократа Баблер, или Беате Мајнл-Рајзингер, која скромне добитке својих Неоса тумачи еуфорично и користи уз велике ризике.
Закључак после регионалних избора у Штајерској: Шансе за нову трочлану коалицију на савезном нивоу расту, али то ће бити нестабилна и несигурна влада, која ће се највећим делом борити за опстанак и бавити унутрашњом политиком.
За Србију је то лоша вест. Београду треба подршка што већег броја ЕУ чланица на европском путу, а Аустрија је доказани пријатељ проширења Уније са земљама Западног Балкана. Или би била кад би у Бечу седела стабилна и ефикасна влада.
Коментари