Vandalizam na dečijim igralištima - zašto su javni prostori ugroženi

Nekada su beogradski parkovi imali čuvare, sada poneki ima video-nadzor. Da ni to nekada ne pomaže potvrđuje podatak da se godišnje uništi i polomi toliko sprava da bi od novca uloženog u popravku, mogla da se izgrade dva kompletno nova igrališta.

Pre desetak dana izgorelo je igralište u Požegi, nezvanično se sumnja da je požar podmetnut, a istraga je u toku.

U pančevačkom naselju Kotež 2, desila se slična situacija gde su dvanaestogodišnjaci oštetili većinu sprava kada su na igralištu zapalili vatru. 

Klupe polomljene, ljuljaške pokidane, tobogana nema

U Beogradu u naselju Medaković 2 na dečijem igralištu nedostaju tobogan, ljuljaške, klackalice, klupe su polomljene i nebezbedne, nema ni rasvete.

"Zelenilo Beograd" održava 1432 dečija igrališta na teritoriji 10 centralnih gradskih opština. Kako kažu, od novca koji godišnje potroše na obnovu uništenih igrališta mogli bi da izgrade dva nova.

Ponekad se građani udruže, kao u Jurija Gagarina 173 na Novom Beogradu gde su stanari dobili i nagradu za najlepše dvorište tog naselja od 2014. do 2021. godine. Imaju svoj alat i volju. Kako kažu, svi doprinose koliko mogu.

"Ovo smo mi za njih sve stvorili ovo igralište, borili se dve tri godine ili više dok smo sve to oformili, da ovde ne parkiraju automobile nego da to bude dvorište za decu, jer naša deca su tu odrasla pa sad ova mlađa generacija, evo, imaju ljuljaške, imaju prostor", rekle su stanarke jedne zgrade.

Sprave pucaju od preopterećenosti

Osim pravila ponašanja, trebalo bi da se poštuju i pravila korišćenja da sprave ne bi pucale od preopterećenosti. Iako su sve sprave testirane na težinu veću od dozvoljene, i dalje se preteruje u nekim situacijama.

"Deca vole da se igraju. Mi roditelji ako bismo ih malo uputili kako treba da se ponašaju na igralištima sigurno bi bilo bolje", rekao je jedan od roditelja.

Sva dečija igrališta koja se nalaze na javnim zelenim površinama su dostupna svima. Ne postoji mogućnost da budu zaključana. 

U inostranstvu se igrališta zatvaraju

"Jedino što primećujemo i u inostranstvu ta igrališta su zatvorena i one se uveče zatvaraju posle 8 časova. onda se na taj način preventira neka vrsta vandalizma", rekla je jedna od roditelja.

Mirjana Obučinski iz JKP "Zelenilo Beograd" istakla je da radnici obilaze teren svakodnevno i da kontrolišu ispravnost dečijih rekvizita  i dodala da su štete izuzetno česte kako na igralištima tako i na zelenim površinama.

Možda bi situacija bila drugačije, da su beogradski parkovi sačuvali čuvare, koje su nekada imali svi, takozvane, parkadžije. Njihova dužnost bila je održavanje čistoće. Mogli su da opominju za nedolično ponašanje, nisu bili ovlašćeni da kažnjavaju, ali su mogli da potraže asistenciju milicije. Parkadžije su nosile posebnu uniformu.

Danas se igrališta uglavnom čuvaju video-nadzorom i, nadamo se, vaspitanjem.

четвртак, 23. јануар 2025.
5° C

Коментари

Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом
Predmeti od onixa
Уникатни украси од оникса
Ruzmarin
Рузмарин – биљни еликсир младости, чува наше памћење и отклања болове