Блокирана и железничка станица Нови Београд
После Прокопа, блокирана је и Железничка станица "Нови Београд"
Учесници који су у колони, која је прешла преко моста "Газеле" , ушли су у станицу и сишли на колосек, где су преко пруге развили транспаренте "Не дамо Јадар" и блокирали саобраћај.
Колону ка станици Нови Београд предводио је председник Удружења "Не дамо Јадар" Златко Кокановић, који је рекао да ће ту остати целу ноћ.
Како сазнаје извештач Танјуга на станици Прокоп, возови који долазе из правца севера иду до Новог Београда и ту ће се окретати, а возови који долазе из правца југа ће се окретати на станици Раковица.
Заустављен је саобраћај у улицама Владимира Поповића и Милутина Миланковића на Новом Београду, и Антифашистичке борбе где не саобраћају ни трамваји.
Блокирана пруга на Прокопу
Део учесника вечерашњег протеста, из колоне која је стигла до железничке станице Прокоп, ушао је у станицу и блокирао пругу.
На челу колоне, која се одвојила од главног скупа на Газели и кренула ка Прокопу, налазе се представници неформалне групе "Борба" Никола Ристић и Иван Бијелић.
Бјелић је рекао да су они обавестили Железнице Србије о блокади пруге.
Грађани се деле у две колоне код Газеле - блокаде Прокопа и Железничке станице на Новом Београду
Златко Кокановић позвао је грађане, који су стигли до Газеле, да се поделе у две колоне, и да једна колона иде на Прокоп (железничка станица Београд центар), а друга на железничку станицу Нови Београд.
Протестна шетња до "Газеле"
Окупљени грађани су од Теразија кренули у протестну шетњу до моста "Газела", где ће се, како су најавили организатори, поделити у две колоне.
Представници еколошких удружења су на челу колоне, која се креће Улицом Краља Милана.
Саобраћај је блокиран у улицама око Теразијске чесме, Призренској и Краља Милана, Немањиној, Кнеза Милоша према "Газели".
Златко Kокановић: Преживљавамо тортуру, цртају нам мете на челу
Председник удружења "Не дамо Јадар" Златко Kокановић рекао је да иако су претходних четири, пет година трпели притисак од стране власти, последњих педесет дана он и његове колеге, истиче, преживљавају тортуру.
"Цртају нам мете на челу и то сами врх ове власти, на челу са председником, премијером, председницом Народне скупштине Аном Брнабић, и са целом владом и њеним минстрима", рекао је Кокановић.
Они, каже, рекламирају пројекат "Јадар" на Инстаграму, а "нас обичан народ називају страним плаћеницима и издајницима".
"Данас смо ја и Небојша били позвани у БИА да дамо изјаву, да нам скрену пажњу да је ово што радимо противзаконито, а ми бранимо Србију", поручио је Кокановић.
Активиста "Не дамо Јадар" Златко Kокановић је на крају обраћања позвао окупљење да крену у шетњу до “Газеле“, и да се тамо поделе у две колоне.
Драгана Ђорђевић: Држава није решила сектор отпада, треба га користити као ресурс
Докторка Драгана Ђорђевић, научни саветник у Институту за хемију, истакла је да се еколошки проблеми у Србији увећавају.
Разлог томе, према њеној оцени, је то што држава није решила сектор отпада, да се отпад користи као ресурс.
“Држава мора уреди систем његовог скупљања и одвожења на рециклажу“, истакла је Ђорђевић.
Међутим, како је додала, то није приоритет за власт, већ изградња термоелектрана.
Истиче да стране компаније не могу да раде са прљавим технологијама у својим земљама и зато их селе у друге земље.
Извештај Игора Топаловића
Бојковић: Дижемо глас против нечега што превазилази сва политичка питања
Глумица Светлана Бојковић навела је да је свако дужан да чува и побољшава животну средину.
“Наше окупљање је еколошко и нема никакве политичке амбиције“, поручила је Бојковић одговарајући на тврдње власти.
Окупили су се, каже, да дигну свој глас против нечега што превазилази сва политичка питања.
“Изгледа нам да се од нас крије да смо жртвовани као будућа прљава рударска колонија и депонија, то нећемо дозволити, затом смо данас овде, не пристајемо на то и бранимо свој опстанак у својој земљи“, поручила је Бојковић.
Она је обраћајући се окупљеним грађанима подсетила на чланове 74 и 83 Устава Србије који кажу да "свако има право на здраву животну средину и благовремено и потпуно извештавање о њој, као и да предузетништво може бити ограничено ради заштите здравља људи и животне средине".
Светлана Бојковић је рекла да је "пре две године власт преварила грађане да је пројекат Јадар стављен ад акта и да је данас јасно да је то била само куповина времена и намера да се грађани умире пред председничке изборе".
Љиљана Браловић: Сви смо овде данас подвижници
Љиљана Браловић из Савез еколошких организација Србије (СЕОС) поручила је да је ово време страдања и време подвижника.
“Сви смо овде данас подвижници“, истакла је Браловић.
Како је поручила окупљенима, "данас су жртвовани људи са Јадра, из Бора, Мајданпека а сутра сте ви."
Јелена Ступљанин: Јадар је наш
Глумица и модераторка скупа Јелена Ступљанин поручила је у обраћању окупљенима да је прави патриотизам борба за чист ваздух, за чисту воду, за чисту земљу.
Људи суштински живе у природи, са природом, право богатство је у здравој храни и земљи, а власт хоће да је преда страној компанији, рекла је глумица и поручила "Јадар је наш".
Skup na Terazijama organizuju ekološka udruženja pošto danas ističe rok koji su na protestu ispred Ustavnog suda 11. jula dali Vladi Srbije da odustane od rudarenja litijuma.
Isti zahtev je Savez ekoloških organizacija Srbije (SEOS) dao Vladi i ranije na protestu u Loznici, 28. juna, da se donese zakon kojim se zabranjuje iskopavanje litijuma i bora u zemlji, kad su najavili, da će, ako njihov zahtev ne bude usvojen, radikalizovati dosadašnje proteste.
Organizatori protesta koji je počeo danas u 19 sati na Terazijama u Beogradu pod parolom "Rudnika neće biti" zbog najave otvaranja rudnika litijuma u dolini Jadra, najavili su da planiraju i blokade na više tačaka u Beogradu i Srbiji.
Nisu, međutim, odmah precizirali o kojim lokacijama je reč.
Zlatko Kokanović, jedan od organizatora rekao je za Fonet da se radi o tačkama važnim za privredu, bez "maltretiranja građana".
Govornici na protestu su bili predsednik udruženja „Ne damo Jadar“ Zlatko Kokanović, Ljiljana Bralović iz Saveza ekoloških organizacija Srbije (SEOS), naučna savetnica beogradskog Instituta za hemiju Dragana Đorđević i glumica Svetlana Bojković.
Protesti su prethodnih dana održavani u gradovima širom Srbije, na kojima su okupljeni građani zatražili da se zakonom trajno zabrane geološka istraživanja i eksploatacija litijuma u zemlji.
Građani i aktivisti juče su se okupili na skupovima u Nišu, Čačku, Vranju, Leskovcu, Lazarevcu, Vladimircima i Malom Zvorniku.
U četvrtak, protesti su održani u Subotici, Kruševcu, Gornjem Milanovcu, Smederevskoj Palanci i Zaječaru čija je poruka bila ista - stop najavljenom projektu "Jadar".
U Novom Sadu, Kragujevcu, Užicu, Bajinoj Bašti i Obrenovcu protestni skupovi građana protiv iskopavanja litijuma održani su 7. avgusta.
Istim povodom 6. avgusta okupili su se građani Jagodine, Sremske Mitrovice, Inđije i Knića, skup u Smederevu, Rekovcu, Boru i Bresnici održan je 5. avgusta, a u Paraćinu je protestni skup građana protiv iskopavanja litijuma u Srbiji održan 3. avgusta.
U centru Pančeva 2. avgusta održan je građanski protest, prvi put u tom gradu, protiv projekta "Jadar". I meštani opštine Topola protestovali su protiv iskopavanja litijuma u Srbiji.
Protesti protiv iskopavanja litijuma održani su u Mionici i Raški, 31. jula u Požegi, u utorak 30. jula u Kosjeriću i Mladenovcu, a u ponedeljak 29. jula u nekoliko gradova i opština Srbije – u Kraljevu, Šapcu, Aranđelovcu, Ljigu i Barajevu.
Serija protesta usledila je posle odluke Vlade Srbije od 16. jula da se nastavi projekat izgradnje rudnika litijuma u dolini Jadra, koji je stopiran 2022. godine.
Odluka je usledila nakon što je ranije ovog meseca Ustavni sud Srbije odlučio da su vlasti u Srbiji stopiranjem projekta 2022. godine prekoračile ovlašćenja.
Projekat kompanije Rio Tinto, vredan 2,4 milijarde dolara, stopiran je pre dve i po godine nakon masovnih ekoloških protesta.
Коментари