Студенти у блокади: Непознати мушкарац насртао на редаре и бацао ствари на Економском факултету у Београду
Студенти у блокади Економског факултета у Београду саопштили су да је у петак увече непознати мушкарац насилно ушао у хол зграде, насртао на редаре и бацао предмете у правцу колега.
"Грађанин непознатог идентитета, који није студент наше институције, покушао је да изазове реакцију. Наши студенти одреаговали су хладне главе замоливши га да напусти установу коју чувамо заједно са портиром запосленим на Економском факултету", пише у објави студената у блокади на Инстаграму.
Апелују на колеге са других факултета да "пооштре мере безбедности на свим улазима својих установа".
Грађани Краљева окупили су се око 19 часова на Тргу Јована Сарића на позив Пленума просветних радника Краљева.
После шеснаестоминутне тишине за шеснаест страдалих испод надстрешнице на железничкој станици у Новом Саду, окуљенима је прочитано саопштење Пленума просветних радника Краљева. Најоштрије су осудили, како су навели, репресију режима према најумнијим људима који су се ставили на страну правде, закона и истине коју већ пети месец траже студенти.
"Полиција је недавно задржала на граничном прелазу Алека Кавчића, српског држављанина, професора на неколико америчких универзитета. Довољно је рећи име једног – Харвард… Оснивач Фондације Алек Кавчић велики је добротвор, нарочито образовања и просветних радника. Очигледно је због тога постао сметња онима којима су вредности које он заступа стране. Овом осионом чину према Алеку Кавчићу претходили су брутални вербални напади и претње хапшењем ректору Београдског универзитета Владану Ђокићу", наводи се у саопштењу .
Како се додаје, свестан позиције и одговорности, ректор Владан Ђокић смело је стао уз своје студенте и колеге, не дозвољавајући било коме да уценама и претњама раскине везу универзитетске заједнице и студената и тиме сломи крила студентским протестима.
"Све безумље своје репресије власт је још једном показала таргетирајући и блатећи деканку Наталију Јовановић. Након тога уследио је и физички напад на њу. Још је срамнији покушај власти да се тај напад релативизује. Ми, просветни радници Краљева, осуђујемо сваки покушај гушења студентских протеста нападом на чланове академске заједнице и уједињени наставићемо још снажнију борбу за боље и праведније друштво”, стоји у саопштењу Пленума просветних радника Краљева.
Опширније
Краће
Чачани трчали централним улицама у знак протеста
После 16 минута ћутања испред Факултета техничких наука у Чачку организована је трка дужине 5.5 километара поводом Дана студената, и у знак подршке студентима који су већ пет месеци у блокади.
Чачани су трчали два круга од факултета кроз централне градске улице. После трке од 19.11 организовано је окупљење испред зграде Полицијске управе уз полусатну буку.
Опширније
Краће
Протест "Студенти су украс света" у Врању
Грађани Врања, на позив неформалне групе "Млади с југа", окупили су се у центру града.
Данашњи протест назвали су "Студенти су украс света", шетали су до зграде Педагошког факултета где су студенти говорили поводом Дана студената, поновили су да подржавају захтеве студената у блокади и да је и протест испит.
Носили су транспаренте "Радови на путу, поправљамо Србију", "Није тешко испунити захтеве", "Студенти ослободиоци, пумпај", "Љубав је на улици", а током шетње узвикивали су "Југ је устао".
На платоу испред Педагошког факултета у Врању седамнаестоминутном тишином окупљени грађани одали су пошту настрадалима у Новом Саду и Кочанима, док се у близини чула гласна музика.
Опширније
Краће
Универзите у Крагујевцу: Последњи дан за наставак школске године 22. април
Универзитет у Крагујевцу обавестио је студенте да је 22. април последњи дан за наставак школске 2024/2025. године без негативних последица по њихов статус.
У саопштењу се наводи да после тог датума Универзитет "више неће бити у могућности да успешно реализује наставни процес, испитне рокове, као и остале академске обавезе у складу са прописима и на начин којим би се гарантовала законитост рада и квалитет наставе“.
У случају немогућности реализације школске године, постоји "реална опасност од наступања негативних последица“ по статус студената када је реч о обнови године, губитку статуса оних који се финансирају из буџета, губитку права на студентске стипендије и кредите, на студентски дом и исхрану и на породичне пензије за студенте који то право остварују, стоји у саопштењу као и то да је универзитет припремио планове надокнаде наставе и испита и да ће наредних дана о томе обавестити студенте.
Опширније
Краће
Припремили Игор Топаловић и дописници РТС-а
Студенти у блокади високошколских установа у Београду упутили су још један захтев у којем траже "спровођење детаљне истраге надлежних органа ради утврђивања свих околности и одговорности у вези са појавом која је изазвала страх и панику 15. марта 2025. године у 19.11 дуж Улице краља Милана, током мирног протеста и 15 минута тишине у знак сећања на трагично настрадале у Новом Саду".
Студенти положили три венца на гроб Жарка Мариновић
Шесторо студената положило је три венца на гроб Жарка Мариновића, који је страдао 4. априла 1936. године на студентском протесту.
Жарко Мариновић је погинуо током студентских демонстрација на протесту због лоших услова студирања.
Остали студенти остали су испред улаза на гробље.
Поворка која је кренула од Правног факултета је стишала буку приближавајући се гробљу.
ФоНет/Милена Влајић
Шеснаест минута тишине, говори и наступ Блокадног хора испред Правног факултета
Студенти у блокади више београдских факултета у протестној шетњи поводом Дана студената стигли су до Правног факултета где су одали шеснаестоминутну пошту настрадалима у паду надстрешнице на Железничкој станици у Новом Саду.
После наступа Блокадног хора, одавања поште и говора студенти ће наставити шетњу до Новог гробља где ће положити венце.
РТС
Студенти у блокади испред Института за патологију
Повом Дана студента, студенти у блокади више београдских универзитета налазе се испред Института за патологију Медицинског факултета, где ће имати минут ћутања за Жарка Мариновића.
Након Института, планирано је да крену преко трга Славија у протестну шетњу до Правног факултета, где ће наступити блокадни хор Факултета музичке уметности, биће одржани говори на платоу испред факултета, као и 16 минута ћутања.
Најављено да ће потом ићи до Новог гробља где ће положити венце.
РТС
Игор Топаловић
Директорка Гимназије Краљево поднела остваку
Директорка Гимназије у Краљеву Радмила Мурганић поднела је 3. априла оставку. О томе је обавестила колектив у званичној Вибер групи те школе. Као разлог навела је тренутну ситуацију у Гиназији Краљево и изразила наду да ће колеге, којима се захвалила на подршци, разумети њену одлуку.
"Чињеница је да су притисци превелики, а накарадан систем у коме живимо је довео до тога да свако ко жели искрено да ради и за опште добро – не може да функционише. Жао ми је што је све то у толикој мери присутно у просвети где је постало незамисливо имати другачије мишљење, свој став и интегритет, а ако имаш било шта од тога – онда си угрожен. Избори и одлуке су свакако на појединцу, а ја сам изабрала да мислим (као и до сада) својом главом. Велика је част бити директор једне такве установе као што је Гимназија, али је то у овим околностима и условима неиздрзиво", навела је Радмила Мурганић.
Подестимо, готово цео колектив Гимназије у Краљеву обуставио је наставу крајем децембра прошле године у знак подршке студентским захтевима. У последњих десетак дана део колектива почео је да држи наставу, али њу сада блокира део матураната, дозвољавајући само ученицима 7. и 8. разреда и њиховим наставницима који предају овим специјализованим одељењима, да у зграду школе уђу.
На Инстаграм страни блокада Гимназија Краљево подељено је саопштење у коме се тврди да је професорка музичког напала вербално и физички напала ученике у школи, у тренутку док су шеснаестоминутном тишином одавали пошту страдалима у Новом Саду.
Блокада кружног тока на брзој саобраћајници у Ваљеву
Гимназијалци и њихови наставници у блокади су организовали вишечасовну блокаду кружног тока на брзој саобраћајници у Ваљеву, у знак подршке студентима поводом Дана студената.
На протестну шетњу до брзе саобраћајнице, дугу неколико километара, кренули су након окупљања код Ваљевске гимназије и помена за 16 настрадалих у Новом Саду.
Придружио им се и део ученика и просветних радника других школа и грађана.
Најављено је да ће кружни ток на брзој саобраћајници у Ваљеву бити блокиран од 14 до 17 часова.
RTS
Припадници Министарства унутрашњих послова у Београду, ПС Чукарица, довели су у службене просторије С. А. (1967) која је око 12,15 часова, након завршене блокаде Пожешке улице и разиласка грађана, са ножем у руци негодовала због обуставе саобраћаја услед јавног окупљања, саопштио је МУП.
Протест подршке ухапшенима испред новосадског суда
Испред зграде новосадског суда и тужилаштва одржан је скуп подршке притвореним студентима, професорима и активистима Покрета слободних грађана и групе Став.
Окупљени су на улазу у зграду развили транспаренте са именима ухапшених, као и велики транспарент "Данас они - сутра било ко".
Марија Васић, Ладо Јововић, Младен Цвијетић, Срђан Ђурић, Давор Стефановић и Лазар Динић ухапшени су 14. марта због сумње да су извршили кривично дело припремање напада на уставно уређење.
Њихово хапшење је уследило дан након што је на више телевизија са националном фреквенцијом пуштен аудио снимак са њиховог неформалног састанка, који је одржан у просторијама ПСГ-а.
Професорка Филозофског факултета Смиљана Милинков у говору је подсетила на неке од активности групе Став, као и на инциденте приликом избора за студентски парламент тог факултета.
"Данас је 22 дан отвореног политичког прогона студената, активиста и професора зато што су наводно припремали рушење уставног поретка, у држави где режим свакодневно руши не само Устав и законе, већ угрожава достојанство, приватност, безбедност, живот - 21 дан притвора, стеница, 21 дан неправде. Кажу добро су, држе се. Не можемо ни да наслутимо шта то значи, могу само они и њихови најближи", рекла је Смиљана Милинков, професорка Филозофског факултета у Новом Саду.
Након говора, окупљени су одржали 16 минута тишине, за жртве трагедије на Железничкој станици.
Учесници протеста су на крају ставили црвене траке преко уста.
Поводом информација на друштвеним мрежама и електронски медијима о позиву студентима за гостовање на РТС-у, Јавни сервис наводи да су нетачни наводи да су студенти у блокади позивани редом, од факултета до факултета, како је то објављено синоћ на званичној страници ФДУ у блокади на друштвеној мрежи X.
Истина је да се РТС обратио директно особи из кровне радне групе за медије студената у блокади.
Зато нису ни позвани студенти у блокади са београдског Факултета драмских уметности. Свима је предочено да ће гостовати обе стране и свако изнети своје ставове и захтеве, и то не пре 12.10, односно тек после одавања поште од 11.52 до 12.08.
Тачно је да су "Студенти 2.0" одредили Милоша Павловића да буде њихов представник.
Из кровне радне групе за медије студената у блокади РТС је у 17 часова је обавештен да ће њихов представник бити Реља Јарковачки, да би у 19 часова отказали гостовање због, како су навели, неспоразума.
У одговору РТС-у који је стигао пред емитовање Дневника 1, студенти у блокади навели су разлоге за одбијање гостовања у Дневнику 1.
Између осталог, сматрају да планираних 15 минута не оставља довољно простора за адекватно излагање ставова и мишљења, као и да им је неприхватљиво да у емисији учествују заједно са противницима студентских блокада.
У Новом Саду блокаде раскрсница, шеснаестоминутна тишина и обележавање Дана студената
И овог петка грађани Новог Сада застали су на 16 минута, преноси дописник РТС-а.
На раскрсницама широм града одржано је 16 минута тишине, за 16 жртава трагедије на Железничкој станици.
Уз најпрометније раскрснице у 11:52, грађани су самоиницијативно блокирали и више мањих раскрсница, али су и возачи заустављали своје аутомобиле и стајали поред њих, јавља дописник РТС-а.
На Тргу слободе, пошту жртвама је одржала ИТ заједница Новог Сада заједно са студентима. Поводом Дана студената, на Тргу је организовано дружење.
Матуранти на Тргу глумаца у Крушевцу, студенти Жупе у Александровцу у троипосатном разговору са грађанима
Матуранти четири крушевачке средње школе: Гимназије, Медицинске, Политехничке “Милутин Миланковић” и Економско-трговинске школе окупили су се на Тргу глумаца како би у 11.52 шеснаестоминутном тишином одали пошту страдалима у паду надстрешнице на Железничкој станици у Новом Саду.
Придружили су им се и грађани, а након тога кренули су у протестну шетњу градским улицама.
Подржавајући студенте у блокади и њихове захтеве први су у обуставу наставе кренули гимназијалци почетком фебруара, а придружили им се протеклог месеца и ученици четвртих разреда Медицинске и Политехничке школе.
Ученици који су у обустави наставе у школама организују хуманитране турнире, израђују транспаренте и украшавају школу и припремају се за упис на факултет.
У Александровцу студенти Жупе од 9.30 до 13.00 су у центру града организовали акцију разговора са грађанима.
Како су истакли, на располагању су суграђанима за сва питања и нејасноће у вези са протестима и наредним корацима.
У центру Јагодине 16 минута тишине
Грађани Јагодине, предвођени студентима Факултета педагошких наука у блокади и матурантима јагодинске гимназије, и овог петка блокирали су центар Јагодине и истакли транспарент "Јагодина уз студенте стоји да нове жртве више не броји".
У 11.52 шеснаестоминутном тишином одата је пошта страдалима испод надстрешнице у Новом саду.
Протестне шетње, ни званичних обраћања присутнима није било.
Нови скуп и шетњу по планираној рути студенти и гимназијалци најавили су за недељу у 17 часова.
Протест и 16 минута тишине у Смедереву
Грађани Смедерева, део просветних радника, студенти и ученици, данас су на 16 минута у тишини стајали испред Опште болнице "Свети Лука", како би заједно са делом запослених у овој установи одали пошту страдалима у паду надстрешнице на Железничкој станици у Новом Саду.
Грађани су се најпре, нешто пре 11 часова, на позив матураната окупили испред Гимназије на протестном скупу, где су позвали родитеље ученика ове школе, да заједно са њима бојкотују онлајн наставу, која би ускоро, како кажу требала да почне.
Наиме, након што су матуранти најавили потпуну блокаду школе 2. априла, добили су информацију од управе школе, да ће иста бити закључана и од тада се часови не одржавају у згради Гимназије.
Скуп подршке медицинским радницима у Шапцу
Грађани Шапца окупили су се како би пружили подршку медицинским радницима у том граду, јавља дописник РТС-а.
Студенти, матуранти, просветни радници, грађани, активисти окупили су се и данас испред Шабачке гимназије а затим кренули у протестну шетњу ка болници како би подршали здравствене раднике, који сваког петка одају почаст трагично настрадалим у паду настрешице у Новом Саду.
Заједно са окупљеним здравственим радницима Опште болнице и Дома здравља испред главне капије шабачког здравственог центра одали су пошту шеснаестоминутном тишином. Протест је настављен шетном градским улицама ка раскрсници испред музеја и библиотеке уз звиждање и буку.
Полиција обезбеђује скуп, а саобраћај у улицама на траси протестне шетње је обустављен.
Министарка у техничком мандату Ђукић Дејановић честитала Дан студената
Министарка просвете у техничком мандату Славица Ђукић Дејановић честитала је свим студентима 4. април - Дан студената и истакла да је потребно да се што пре успостави редован процес наставе и рада у свим образовним институцијама.
Код београдског Правног факултета одата пошта страдалима под надстрешницом у Новом Саду
Студенти у блокади као и сваког дана блокирали су Булевар краља Александра испред Правног факултета у Београду и одали пошту страдалима под надстрешницом Железничке станице у Новом Саду
Бициклисти ушли у Мађарску
Око 10.30 часова група студената бициклиста прешла је у Мађарску преко граничног прелаза Келебија - Томпа.
Улазак у Мађарску преко граничног прелаза Келебија - Томпа
РТС
Ректор Владан Ђокић честитао Дан студената
Ректор Универзитета у Београду Владан Ђокић честитао је Дан студената, 4. април, студентима и читавој академској заједници, уз захвалност на личном залагању да се сачува јединство и одбрани достојанство образованих младих људи у Србији.
"Универзитет у Београду већ 70 година слави Дан студената и памти пожртвованост појединца за добробит студентске заједнице", навео је Ђокић у честитки.
Студент Владимир Марковић пред полазак из Суботице
Фонет/сниматељ: Александар Мијаиловић
Студенти бициклисти наставили из Суботице ка Стразбуру
Пошто су преноћили код колега на Економском факултету у Суботици, студенти бициклисти око 9.30 часова наставили су пут ка Стразбуру.
Прва страна земља на путу је Мађарска, а студенти су се упутили на гранични прелаз Келебија-Томпа.
РТС
Студенти у блокади обележавају Дан студената, 4. април на улицама
Дан студената Универзитета у Београду, од 1955. се обележева у знак сећања на трагичну смрт Жарка Мариновића који је страдао 4. априла 1936. Жарко Мариновић је погинуо током студентских демонстрација на протесту због лоших услова студирања.
Четврти април се обележава на Универзитетима у Београду, Новом Саду, Крагујевцу и Новом Пазару. Овај празник је нерадан дан од 2016. године за све студенте и запослене на универзитетима.
Студенти у блокади Београдског универзитета су на свом Инстраграм профилу објавили да ће се окупити на Студентском тргу у 14h, одакле ће почети протестну шетњу, а да ће у 15h бити испред Института за патологију.
После минута ћутања за Жарка Мариновића, упутиће се према Славији где ће одати пошту страдалима у паду надстрешнице у Новом Саду и у пожару дискотеци у Кочанима. Најављен је и програм код Правног факултета где ће у 16h бити организована обраћања након чега ће студенти положити венце на Новом гробљу у Рузвелтовој улици.
Студенти у блокади настављају са акцијама док њихови захтеви не буду испуњени. Протестују скоро пет месеци, тражећи одговорност за пад надстрешнице у Новом Саду и погибију 16 људи.
Осамдесет студената у блокади кренуло је бициклима из Новог Сада до Стразбура, да би у "центру европске правде предали документ о кршењу права у Србији". Из Ниша је истог дана направљена бициклистичка тура по југу Србије којом студенти бициклисти позивају грађане на протест заказан за 5. април.
Комеморативним скуповима у више градова у Србији 1. априла обележено је пет месеци од пада надстрешнице у Новом Саду, средњошколци и наставници на три и по сата блокирали су мост "Газела".
Грађани Ниша протестовали су 31. марта испред Основног суда због напада на Наталију Јовановић, деканку Филозофског факултета Нишког универзитета, који се догодио 30. марта.
Последње суботе у марту одржан је шесточасовни протест испред Информера.
Грађани и студенти окупили су се 24. марта, на годишњицу почетка НАТО бомбардовања Савезне Републике Југославије, испред Генералштаба и Уставног суда у Београду. Изразили су незадовољство због тога што је Генералштабу одузет статус културног добра. Од Уставног суда затражили су оцену уставности такве одлуке Владе.
У недељу, 23. марта, у Новом Саду је био Дан жалости због смрти Вукашина Црнчевића, који је после четири месеца и три недеље подлегао повредама задобијеним у паду надстрешнице.
У Чачку је истог дана одржан протест грађана на који су их позвали студенти Факултета техничких наука у блокади због догађаја од суботе 22. марта на Градском тргу када су, како су навели, нападнути студенти тог факултета. Неколицина учесника протеста разбила је врата градске управе у Чачку и ушла у зграду. Полиција је саопштила да је идентификовано шест особа. Окупљени су током протеста шетали градским улицама, правили буку и гађали јајима седиште Градског одбора СНС-а.
У Нишу је у петак увече 21. марта дошло до инцидента испред места где је требало да буде одржана трибина Српске напредне странке. Окупљени грађани су чланове СНС-а гађали јајима, каменицама и поливали водом. Нападнут је градоначелник Ниша Драгослав Павловић као и други чланови СНС-а који су хтели да присуствују страначкој трибини. Тада су приведена и тројица студената.
Студенти су претходних дана пружили и подршку просветарима који су протестовали испред Министарства просвете и зграде РТС-а у среду 19. марта. Просветни радници траже од Јавног сервиса да о њиховим захтевима извештава објективно, истинито и правовремено, као и да "стану на страну грађана" и извештавају о њиховим захтевима у Другом дневнику. Протест су подржали и средњошколци, као и део радника РТС-а.
Запослени на Медицинском факултету у Београду ступили су у штрајк који ће, како су рекли, трајати до испуњења студентских захтева.
Студенти и грађани су у понедељак 17. марта после Ургентног центра у Београду, протестовали испред Министарства здравља, пошто је Ургентни центар осудио "ширење панике" о здравственом стању људи после инцидента у Улици краља Милана када је још необјашњен звучно-ваздушни удар уплашио и растерао демонстранте у петнаестоминутном одавању поште настрадалима у Новом Саду. Ургентни центар је навео да је радио "уобичајено", а амбуланте "нису биле преплављене" пацијентима са симптомима "звучног удара".
Студенти у блокади траже од Лекарске коморе Србије да "сваки здравствени радник који је учествовао у таргетирању пацијената, ускраћивању здравствене неге и политичком етикетирању појединаца, чиме је директно прекршена Хипократова заклетва, одговара за своје поступке", наводи се у саопштењу.
Велики број грађана из целе земље одазвао се на студентски протестни скуп под слоганом "15. за 15" у центру Београда 15. марта.
Километарске колоне аутомобила су у суботу, 15. марта, од јутарњих часова пристизале у престоницу Србије, а формално организовање дугих пешачких колона ка централним тачкама окупљања почело је нешто после 10 часова ујутру из свих праваца града.
Иако је првобитно Скупштина Републике Србије била најављена за централно место окупљања, Трг Славија је у два наврата током дана проглашен за алтернативно место централног програма скупа "15. за 15", из безбедносних разлога – због окупљених око Удружења Студенти 2.0 који су боравили и тог дана у Пионирском парку.
И поред тога, на више локација у центру Београда дошло је до инцидената и међусобне туче једног дела учесника протеста, а данима после протеста јавност је заинтересована за случај у Улици краља Милана када је петнаестоминутна тишина која је почела у 19.00 прекинута четири минута раније због звучно-ваздушног удара о којем сведоче очевици, међу којима је одређен број затражио лекарску помоћ.
Док се у делу јавности спекулише о употреби звучног средства за разбијање демонстрација, полиција, Војска и БИА, демантују да је тако нешто употребљено 15. марта.
Београђани су у петак дочекали бициклисте и колоне студената пешака из више градова и крајева Србије који су учествовали у вишедневном маратону "Марш за Србију", како би стигли на велики скуп "15. за 15" у Београду.
Студенти у блокади су 11. марта у 21 сат окончали 22-часовну блокаду улаза у зграду Радио-телевизије Србије у Таковској 10 и Абердаревој 1, која је почела 10. марта, око 22.30. Истовремено, била је блокирана и зграда Радио-телевизије Војводине.
Наставили су са блокадама факултета и ректората после студентско-радничког протеста "Раме уз раме – студенти и радници" који је одржан за викенд. У Нишу је одржан студентски протест "Ружа правде", док су је у Новом Саду био протест под називом "Шта жене знају са јајима".
Два дана раније је организована шетња "Кругом двојке" у Београду и протест испред зграде РТС-а.
Део студената у блокади и грађана који су били на протесту испред РТС-а дошли су до Пионирског парка и скандирали и звиждали окупљенима у Удружењу "Студенти 2.0" који, како наводе, желе да похађају наставу и који су од четвртка под шаторима у Пионирском парку. Кордон полиције стајао је између две групе студената и грађана.
Поред свакодневних протестних шетњи и одавања поште настрадалима у паду надстрешнице на Железничкој станици у Новом Саду, широм Србије, одржан је и велики протест "Студентски едикт" у Нишу, 1. марта, четири месеца после пада надстрешнице у Новом Саду када су студенти из више праваца у вишедневном маратону пешке стигли у Ниш на протест који је трајао 18 сати.
Студенти траже одговорност за трагедију у Новом Саду 1. новембра, када је 16 особа погинуло, а двоје људи је тешко повређено.
Протест у Нишу уследио је после великог скупа студената из целе земље под називом "Сретнимо се на Сретење" у Крагујевцу.
Претходно, поводом 100 дана од пада надстрешнице у Новом Саду, студенти су и 9. фебруара, седмочасовном блокадом београдског моста Газела још једном позвали надлежне институције на одговорност.
Када се навршило три месеца од трагедије на Железничкој станици, 1. и 2. фебруара, организована је и студентска блокада Моста слободе у Новом Саду, која је трајала 27 сати.
Неколико дана пре, истим поводом, студенти су организовали једнодневну блокаду београдске Аутокоманде.
У међувремену – студенти, професори универзитета у Србији као и наставници основних и средњих школа, ђаци и матуранти широм градова Србије – настављају и са протестима и блокадама зграда факултета и ректората, основних, средњих школа и гимназија.
Захтеви студената у блокади су објављивање целокупне документације о реконструкцији Железничке станице, одбацивање оптужби против ухапшених и приведених студената, активиста и грађана на претходним протестима поводом трагедије у Новом Саду, подношење кривичних пријава против свих нападача на студенте, професоре и грађане и повећање буџета за факултете за 20 одсто.
Представници власти сматрају да су испунили све захтеве, док студенти у блокадама истичу да ниједан од захтева није испуњен у потпуности. Грађевински факултет Универзитета у Београду више пута је објавио анализе документације у којима је таксативно навођено који папири недостају или нису комплетни.
Један од повода за оставку премијера Милоша Вучевића 28. јануара је и напад на студенте испред страначких просторија Српске напредне странке у Новом Саду, у ноћи између 27. и 28. јануара. Нападачи су тада тукли студенте палицама и песницама. Студенткиња која је том приликом теже повређена имала је интервенцију на Клиници за максилофацијалну хирургију УКЦБ.
У блокадама су најмање 63 факултета пет државних универзитета, више приватних факултета и неколико високих струковних школа.
Потписима студентске захтеве су подржали одређен број судија Апелационог суда у Београду, Привредног апелационог суда, Првог основног суда у Београду, Вишег суда у Београду, Основног суда у Обреновцу, као и Адвокатска комора Србије, која је била у тродневном штрајку, а потом и у једномесечном штрајку. Акцијама, протестима и обуставом рада подршку пружају и пољопривредници, лекари, глумци, позоришта и друге културне установе и појединци.
Блокадама и обустави наставе придружили су се матуранти великог броја гимназија и средњих стручних школа. Поједине средње школе и гимназије одржавале су током распуста јавне часове на којима су одавале пошту страдалима на Железничкој станици у Новом Саду.
Протестима и обуставама рада прикључиле су се и основне школе широм Србије, наставници незадовољни договором који су репрезентативни синдикати направили са Владом Србије.
Опречни су подаци о основним и средњим школама у штрајку које објављују ресорно министарство, са једне, и нерепрезентативни синдикати и организације цивилног друштва са друге стране. У међувремену, учитељи, наставници и професори у штрајку својим захтевима су придодали и захтеве студената.
Коментари