петак, 11.04.2025, 20:00 -> 20:02
Извор: РТС
Аутор: Тања Димитрић Мијаиловић
Сремски фронт – осам деценија од пробоја најтежег бојишта у Другом светском рату
Југословенска армија пробила је немачку одбрану на Сремском фронту пре 80 година. Државна церемонија одржана је у спомен-комплексу "Сремски фронт "код Шида.
Између Дунава и Босута, борбе су трајале 172 дана, а Сремски фронт априла 1945. године био је најтежи и најтрагичнији бојиште у Другом светском рату.
Већином младеж, Југословенска армија успела је да пробије седам непријатељских линија и потисне хитлеровску Немачку ка западним границама некадашње Југославије, ка слому. И након 80 година од пробоја на истом месту, старина ратник.
"Кад сам отишао у народноослободилачку борбу, имао сам 17 година, а сада имам 100. Лепо је то било, али сам био млад, гладан и жедан, и до краја рата сам учествовао", прича Гаврило Винчић из Шида.
У рововским линијама било је око 250.000 војника, а последњи јуриш на Сремском фронту извршен је за више од 13.500, углавном српских и црногорских момака.
На спомен-комплексу уклесана су имена и скоро 2.000 Црвеноармејаца, Бугара и Италијана. Потомци не заборављају.
"Стриц ми је погинуо на Сремском фронту са 22 године и добио сам име по њему", каже Милан Јосић из Вранића.
Одавање почасти дипломатског кора
Не заборавља ни држава, ни поклоници традиције на храброст и жртве дате за слободу. На спомен-комплексу делегације и дипломатски кор полажу венце.
"На светом смо месту да одамо почаст, положимо венце и достојанствено обележимо 80. годишњицу пробоја Сремског фронта, одлучујуће битке за коначно ослобођење Југославије", подсећа генерал у пензији Љубиша Диковић, председник СУБНОР-а Србије.
Председник Владе у техничком мандату Милош Вучевић истиче да Србија неће стати јер је то наша обавеза према прецима који су се изборили за слободу, али и према будућим генерацијама.
"Само кроз слогу и поштовање традиције можемо обезбедити сигурне темеље на којима можемо градити сигурну и срећну будућност. Нека је већна слава палим војницима на Сремском фронту. Хвала вам што нас и данас учите да ценимо слободу", указује Вучевић.
Спомен-комплекс "Сремски фронт" подигнут је 1988. године. Обнављан је након оштећења током ратних деведесетих, а двехиљадитих је подигнута и православна капела.
Посетиоци из свих крајева бивше Југославије, и након 80 година, чести су поклоници у Алеји части са именима 15.000 настрадалих бораца.
Коментари