Svilena marama jeftinija od kuhinjske krpe – "lov" na brendirane komade u sekond hendu

Poslednjih godina u Srbiji prodaja polovne garderobe u takozvanim sekond hend prodavnicama postaje sve popularnija. Zbog uštede, potrebe ili radoznalosti sve više potrošača garderobu kupuje na taj način. U našu zemlju takva roba uglavnom dolazi iz zapadne Evrope. Prema nekim procenama, kod nas se godišnje proda oko 82.000 tona takve odeće.

U jednu beogradsku "sekond hend" radnju dolazi roba iz Holandije i kupuje se na veliko. Ima potpuno novih brendiranih komada, a posle hemijskog čišćenja, sortiranja i peglanja garderoba se nudi potrošačima.

Građani koji kupuju u "sekond hendu" kažu da su veoma zadovoljni jer možete da nađete stvari koje su apsolutno nove po pristupačnim cenama.

Pojedini smatraju da je šoping za neke lečenje, a da na kraju je pitanje da li ćete kupljenu stvar obući ili ne.

Mušterije su različite kupovne moći, kažu u radnji. Uglavnom ulaze mlađi kupci, komšije, žene, studenti i stranci. Ima novih brendiranih stvari koje su i deset puta jeftinije nego u regularnim radnjama.

"Za 250 dinara možete kupiti svilenu maramu, a u radnji je i kuhinjska krpa skuplja. U odnosu na prethodnih pet godina, kako radnja postoji, imamo blagi rast prodaje. Više nije problem i sramota ući u radnju ovog tipa zato što je roba polovna, nego su se ljudi oslobodili. Mogu da bez stida da uđu, pazare, vide i kupe, kao i da ne kriju kesu kad izlaze", kaže radnica u "sekond hendu" Katarina Tasić.

Rast broja radnji

Gotovo da nema razlike pri kupovini nove ili polovne robe, kažu stručnjaci.

"I kod kupovine polovne robe, odgovornost trgovca za nesaobraznost, u trajanju je od dve godine, kao i kod nove robe. Međutim, kod prodaje polovne robe može se ugovoriti kraći rok u kome prodavac odgovara za nesaobraznost, a koji ne može biti kraći od jedne godine", kaže Vesna Perinčić iz Republičke unije potrošača.

Prema Agenciji za privredne registre u Srbiji, trenutno ima oko 1.000 preduzetnika koji su registrovani za trgovinu na malo polovnom robom u prodavnicama. Njihov broj se za dve godine povećao tek za 26 radnji.

петак, 22. новембар 2024.
7° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње