Reka Sava u opasnosti zbog otrovne tečnosti iz BiH, službe u pripravnosti

Otrovna tečnost koja se prošle nedelje izlila iz deponije fabrike sode nedaleko od Tuzle, ulila se juče u reku Bosnu kod Doboja i izazvala pomor ribe. Postoji bojazan da će otrovne materije prirodnim tokom rekom Bosnom, stići do ušća pa u reku Savu. U Srbiji od sutra vanredno merenje kvaliteta vode reke Save.

Iako je pukotina na nasipu iz kog je u reku Spreču procurila otrovna materija - sanirana, ostala je šteta i zagađeno zemljište. Izlivena tečnost iz bazena tzv. "belog mora" zagadila je oko 10 hektara poljoprivrednog zemljišta.

"Poseješ, uradiš, pognojiš, tu je ostalo 15 odsto još da prehraniš i to je to, spremno za berbu, sad ništa", objašnjava poljoprivrednik Suad Ibrić.

Ta materija koja se izlila iz deponije fabrike sode kod Lukavca, ulila se u reku Bosnu kod Doboja. Otrovna je za riblji svet i zemljište ali ne i za čoveka.

"Ova materija ne sadrži toksične stvari, nije u svojoj biti toksična, ima povišenu PH vrednost, negde oko 11,12. Ta povišena PH vrednost i visok sadržaj hlorida mogu da zagade zemljište, ali ne mogu uticati toksično na čoveka. Mogu u određenoj meri uticati na ihtio faunu iz reke Spreče i narušiti eko-sistem kada je u pitanju riblja mlađ", ističe Abdel Đozić sa Tehnološkog fakulteta iz Tuzle.

Dok se šteta sanira u Bosni i Hercegovini vest da će se otrovna materija uliti u Savu. 

"Mi od sutra i svaki naredni dan merimo redovno i direktor Agencije za životnu sredinu će naložiti i vanredna merenja kvaliteta reke Save kako bismo bili sigurni kakav je kvalitet vode i da li je zagađenje došlo do nas. U slučaju da zagađenje dođe do nas, mi ćemo preuzeti sve mere koje su uobičajne u tim situacijama zajedno sa nadležnim službama, a potom će građani i mediji odmah biti obavešteni o kvalitetu vode", kaže ministar za zaštitu životne sredine Goran Trivan.

Inspekcija utvrđuje kako je došlo do pucanja nasipa i izlivanja otrovne tečnosti iz hemijskog ogranka turske kompanije čiji proizvodi se koriste u proizvodnji deterdženta i stakla.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 13. април 2025.
20° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом