У Вршцу протест, разапети шатори испред зграде Општине
На протесту одржаном у Вршцу донета је одлука о блокади зграде Општине због притисака којима су изложени радници државних установа у том граду. Испред зграде општине учесници протеста су поставили шаторе.
На протест "Ми не пуцамо под притиском" позвали су студенати, а после окупљања грађана, пољопривредника и бајкера испред зграде Електродистрибуције, организована је блокада раскрснице код зграде Општине и градског трга.
Учесници протеста су 16-минутном тишином одали почаст погиулима у паду надстрешнице на железничкој станици у Новом Саду.
Опширније
Краће
Припремио Игор Топаловић и дописници РТС-а
Суботичани у протестној шетњи, перформас и тишина у центру града
Протестна шетња грађана у Суботици ове недеље одржана је од насеља Прозивка до центра града. У поворци која је стигла до раскрснице код хотела "Патриа", били су студенти, средњошколци и просветни радници у блокади, поједини здравствени радници, те део запослених у Пошти, праћени пољопривредницима у тракторима и бајкерима.
Учесници протеста око 18.15 часова су блокирали раскрсницу улица Максима Горког и Трга Лазара Нешића где је одржан протестни скуп.
Одржан је и перформанс са макетама пумпе и тигања. Учесници протеста су 16-томинутном тишином одали почаст страдалима у паду надстрешнице на железничкој станици у Новом Саду.
Опширније
Краће
Студенти на путу за Стразбур стигли у Штутгарт
Студенти на бициклима који путују за Стразбур стигли су вечерас у Штутгарт. Они су јутрос наставили вожњу из Улма, и прешли деоницу до Штутгарта где им је српска дијаспора приредила дочек.
Протесто окупљање на Тргу глумаца у Крушевцу
И ове недеље, као и у протекла четири месеца на Тргу глумаца окупили су се студенти, ђаци и грађани Крушевца. Присутнима се најпре обратио Лука Ђедовић студент Медицинског факултета у Нишу. Како је рекао скуп у Новом Пазару је био величанствен, сви су се нашли под једном заставом, јер су сви грађани Србије без обзира да ли иду у цркву или џамију.
Како је истакао само уз подршку грађана борба за достојанство, правду и будућност биће успешна.
Шеснаестоминутном ћутњом одали су пошту страдалима у паду надстрешнице на Железничкој станици у Новом Саду након чега су грађани, студенти и матуранти кренули у протестниу шетњу градским улицама.
Студенти из Ужица стигли су до Пожеге
Студенти из Ужица стигли су до Пожеге, где је обезбеђено преноћиште. На путу до Краљева синоћ су им се придружили колеге из околних градова и Ваљева. У колони која је пешачила до Пожеге било је и око тридесетак ужичких здравствених радника, како би по потреби указали помоћ.
Сутра ујутру настављају пешачење до Чачка, а у Пожеги ће им се придружити студенти из Ниша, који ће кренути ка Чачку преко Гуче.
Студенти кажу да не одустају од испуњења захтева, и то кроз шетњу Србијом желе да покажу.
Базар захвалности за просветаре у Ваљеву
Базар захвалности Збор грађана Ваљево организује у дворишту Ваљевске гимназије да би одали признање просветним радницима који деценијама образују генерације.
Кутије за донације за помоћ професорима у бликади, којима су умањене плате, распоређене су по читавом базару, а током дана приређени су превентивни здравствени прегледи, турнир у баскету, музички програми и хуманитарни штандови.
Опширније
Краће
Студенти у блокади затражили укидање уредбе од 24. марта
Студенти у блокади затражили су данас да се ван снаге стави Уредба о измени Уредбе о нормативним стандардима услова рада универзитета и факултета за делатности које се финансирају из буџета од 24. марта ове године.
Та уредба, како су навели студенти у саопштењу, директно се супротставља основним принципима о квалитету и приступачности високог образовања, наведеним у четвртом студентском захтеву.
Студенти су навели да су академијски одбори Српске академије наука и уметности за високо образовање и за науку указали да се усвајањем те уредбе директно могу идентификовати последице по високо образовање, чиме се руше његови темељи.
Према Закону о виоком образовању, нормативе и стандарде рада високошколских установа, као и материјална средства за њихово остваривања, укључујући и средства за остваривања функција универзитета у оквиру студијских програма који се изводе на високошколским установама, утврђује Влада на предлог Националног савета и по прибављеном мишљењу Конференција универзитета и Конференција академија и високих школа, навели су студенти.
"Сматрамо да није испоштована законска процедура, те је неопходно да се ова Уредба стави ван снаге", нагласили су студенти.
Они су истакли да Влада Србије у техничком мандату нема право да доноси уредбе, већ само да извршава текуће послове.
Опширније
Краће
Тишина у више градова у Србији
И данас је у 11.52 у више градова у Србији и на неколико локација у Београду одавање поште за 16 страдалих у паду надстрешнице на Железничкој станици у Новом Саду.
Студенти у блокади и део грађана пошту одају на раскрсници испред Правног факултета, на углу Београдске и Булевара краља Александра.
Фото: Фонет/Марко Драгославић
Ужички и ваљевски студенти кренули пешке ка Пожеги
Студенти из Ужица и околних градова, који су у том граду синоћ дочекали ваљевске колеге кренули су јутрос пут Пожеге, до које ће пешачити магистралним путем.
Како је планирано на путу према Краљеву, данас је прва етапа дуга 24 километра. У Пожегу би требало да стигну око 17 часова, где је на Тргу слободе планиран дочек.
За њих је обезбеђено преноћиште у једном угоститељском објекту у Пожеги. Придружиће им се и студенти из Ниша и Новог Пазара, па ће та већа група студената сутра заједно пешачити до Чачка, града у којем је планирано наредно преноћиште.
Потом ће наставити шетњу према Краљеву, где се у среду одржава велики скуп.
Бициклисти из Улма кренули ка Штутгарту
Студенти из Србије који бициклима иду до Стразбура из Улма настављају следећу етапу ка Штутгарту.
У Улму им је синоћ приређен свечани дочек, а на бини је била развијена застава Србије уз химне Србије и Европске уније.
Студенти у блокади настављају са акцијама док њихови захтеви не буду испуњени. Протестују пет месеци, тражећи одговорност за пад надстрешнице зграде Железничке станице у Новом Саду 1. новембра и погибију 16 људи.
Група од 80 студената у блокади је 3. априла ујутру кренула бициклима пут Стразбура, да би у "центру европске правде предали документ о кршењу права у Србији". Пролазе кроз кључне европске градове, а у Стразбур би, према плану, требало да стигну 15. априла. Циљ пута је да европским званичницима скрену пажњу на студентске захтеве и тренутну ситуацију у Србији. После Салбурга, Минхена и Улма настављју пут ка свом циљу.
Блокадама и обустави наставе претходних месеци придружили су се матуранти великог броја гимназија и средњих стручних школа у Србији.
Комеморативним скуповима у више градова у Србији 1. априла обележено је пет месеци од пада надстрешнице у Новом Саду, средњошколци и наставници на три и по сата блокирали су мост "Газела".
Последње суботе у марту одржан је шесточасовни протест испред Информера.
Грађани и студенти окупили су се 24. марта, на годишњицу почетка НАТО бомбардовања Савезне Републике Југославије, испред Генералштаба и Уставног суда у Београду. Изразили су незадовољство због тога што је Генералштабу одузет статус културног добра.
У недељу, 23. марта, у Новом Саду је био Дан жалости због смрти Вукашина Црнчевића, који је после четири месеца и три недеље подлегао повредама задобијеним у паду надстрешнице.
У Чачку је истог дана одржан протест грађана на који су их позвали студенти Факултета техничких наука у блокади због догађаја од суботе 22. марта на Градском тргу када су, како су навели, нападнути студенти тог факултета. Неколицина учесника протеста разбила је врата градске управе у Чачку и ушла у зграду. Полиција је саопштила да је идентификовано шест особа. Окупљени су током протеста шетали градским улицама, правили буку и гађали јајима седиште Градског одбора СНС-а.
У Нишу је у петак увече 21. марта дошло до инцидента испред места где је требало да буде одржана трибина Српске напредне странке. Окупљени грађани су чланове СНС-а гађали јајима, каменицама и поливали водом. Нападнут је градоначелник Ниша Драгослав Павловић као и други чланови СНС-а који су хтели да присуствују страначкој трибини. Тада су приведена и тројица студената.
Студенти су претходних дана пружили и подршку просветарима који су протестовали испред Министарства просвете и зграде РТС-а у среду 19. марта. Просветни радници траже од Јавног сервиса да о њиховим захтевима извештава објективно, истинито и правовремено, као и да "стану на страну грађана" и извештавају о њиховим захтевима у Другом дневнику. Протест су подржали и средњошколци, као и део радника РТС-а.
Студенти и грађани су у понедељак 17. марта после Ургентног центра у Београду, протестовали испред Министарства здравља, пошто је Ургентни центар осудио "ширење панике" о здравственом стању људи после инцидента у Улици краља Милана када је још необјашњен звучно-ваздушни удар уплашио и растерао демонстранте у петнаестоминутном одавању поште настрадалима у Новом Саду. Ургентни центар је навео да је радио "уобичајено", а амбуланте "нису биле преплављене" пацијентима са симптомима "звучног удара".
Велики број грађана из целе земље одазвао се на студентски протестни скуп под слоганом "15. за 15" у центру Београда 15. марта.
Иако је првобитно Скупштина Републике Србије била најављена за централно место окупљања, Трг Славија је у два наврата током дана проглашен за алтернативно место централног програма скупа "15. за 15", из безбедносних разлога – због окупљених око Удружења Студенти 2.0 који су боравили и тог дана у
И поред тога, на више локација у центру Београда дошло је до инцидената и међусобне туче једног дела учесника протеста, а данима после протеста јавност је заинтересована за случај у Улици краља Милана када је петнаестоминутна тишина која је почела у 19.00 прекинута четири минута раније због звучно-ваздушног удара о којем сведоче очевици, међу којима је одређен број затражио лекарску помоћ.
Док се у делу јавности спекулише о употреби звучног средства за разбијање демонстрација, полиција, Војска и БИА, демантују да је тако нешто употребљено 15. марта.
Студенти у блокади су 11. марта у 21 сат окончали 22-часовну блокаду улаза у зграду Радио-телевизије Србије у Таковској 10 и Абердаревој 1, која је почела 10. марта, око 22.30. Истовремено, била је блокирана и зграда Радио-телевизије Војводине.
Наставили су са блокадама факултета и ректората после студентско-радничког протеста "Раме уз раме – студенти и радници" који је одржан за викенд. У Нишу је одржан студентски протест "Ружа правде", док су је у Новом Саду био протест под називом "Шта жене знају са јајима".
Два дана раније је организована шетња "Кругом двојке" у Београду и протест испред зграде РТС-а.
Део студената у блокади и грађана који су били на протесту испред РТС-а дошли су до Пионирског парка и скандирали и звиждали окупљенима у Удружењу "Студенти 2.0" који, како наводе, желе да похађају наставу и који су од четвртка под шаторима у Пионирском парку. Кордон полиције стајао је између две групе студената и грађана.
Поред свакодневних протестних шетњи и одавања поште настрадалима у паду надстрешнице на Железничкој станици у Новом Саду, широм Србије, одржан је и велики протест "Студентски едикт" у Нишу, 1. марта, четири месеца после пада надстрешнице у Новом Саду када су студенти из више праваца у вишедневном маратону пешке стигли у Ниш на протест који је трајао 18 сати.
Протест у Нишу уследио је после великог скупа студената из целе земље под називом "Сретнимо се на Сретење" у Крагујевцу.
Претходно, поводом 100 дана од пада надстрешнице у Новом Саду, студенти су и 9. фебруара, седмочасовном блокадом београдског моста Газела још једном позвали надлежне институције на одговорност.
Када се навршило три месеца од трагедије на Железничкој станици, 1. и 2. фебруара, организована је и студентска блокада Моста слободе у Новом Саду, која је трајала 27 сати.
Неколико дана пре, истим поводом, студенти су организовали једнодневну блокаду београдске Аутокоманде.
У међувремену – студенти, професори универзитета у Србији као и наставници основних и средњих школа, ђаци и матуранти широм градова Србије – настављају и са протестима и блокадама зграда факултета и ректората, основних, средњих школа и гимназија.
Један од повода за оставку премијера Милоша Вучевића 28. јануара је и напад на студенте испред страначких просторија Српске напредне странке у Новом Саду, у ноћи између 27. и 28. јануара. Нападачи су тада тукли студенте палицама и песницама. Студенткиња која је том приликом теже повређена имала је интервенцију на Клиници за максилофацијалну хирургију УКЦБ.
У блокадама су најмање 63 факултета пет државних универзитета, више приватних факултета и неколико високих струковних школа.
Потписима студентске захтеве су подржали одређен број судија Апелационог суда у Београду, Привредног апелационог суда, Првог основног суда у Београду, Вишег суда у Београду, Основног суда у Обреновцу, као и Адвокатска комора Србије, која је била у тродневном штрајку, а потом и у једномесечном штрајку. Акцијама, протестима и обуставом рада подршку пружају и пољопривредници, лекари, глумци, позоришта и друге културне установе и појединци. Скупови подршке студентима у међувремену су организовани и у региону, али и у српској дијаспори по градовима и светским метрополама.
Блокадама и обустави наставе придружили су се матуранти великог броја гимназија и средњих стручних школа.
Протестима и обуставама рада прикључиле су се и основне школе широм Србије, као и наставници незадовољни договором који су репрезентативни синдикати направили са Владом Србије.
Коментари