Smeštaj za 50 romskih porodica u Beogradu

Zamenik gradonačelnika Beograda Andreja Mladenović i šef Kancelarije UN za projektne usluge u Srbiji (UNOPS) Grem Tindal potpisali su Memorandum o razumevanju, u okviru druge faze projekta rešavanja stambenog pitanja za 50 romskih porodica iz neformalnih naselja u Beogradu.

Kako je preneo Beoinfo, Mladenović je kazao da se prethodni memorandum odnosio na rešavanje stambenih problema 120 porodica, dodajući da je od 2009. godine Beograd zbrinuo više od 300 romskih porodica.

"Neformalnih i nehigijenskih naselja u Beogradu ima više od stotinu. Mi smo odlučni da zajedno sa našim prijateljima, naročito iz UN i predstavnika EU u Srbiji, rešimo taj problem. Na ovaj način Romi ulaze u program potpune socijalizacije i to po pitanju posla, zdravstvene zaštite, socijalnih prava, ali i uključivanja dece u obrazovni sistem", kazao je Mladenović.

On je dodao da je u planu izrada akcionog plana kojim bi u potpunosti bila rešena sva neformalna naselja na teritoriji grada.

Šef Kancelarije UNOPS Grem Tindal kazao je da je u prvoj fazi projekta ostvarena saradnja sa gradskim vlastima po pitanju poštovanja ljudskih prava kao i da su uspostavljena dva modela socijalnog stanovanja, koji su usklađeni sa međunarodnim standardima poštovanja ljudskih prava.

Projekat "Poboljšanje životnih uslova za najugroženije romske porodice u Beogradu" finansira EU sa 1,5 miliona evra, a sprovodi ga UNOPS u saradnji sa Gradom Beogradom i u koordinaciji sa Kancelarijom za evropske integracije Vlade Srbije, Kancelarijom za ljudska i manjinska prava, Timom za uključivanje i smanjenje siromaštva i Nacionalnim savetom romske nacionalne manjine.

U okviru projekta, u Beogradu će do kraja februara 2019. godine biti izgrađena jedna stambena zgrada za socijalno stanovanje sa 23 stana, dok će 27 porodica biti preseljeno u seoska domaćinstva.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 14. април 2025.
18° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом