Читај ми!

Pravo na sutra: Raseljeni i matične službe u Nišu

U Nišu živi više od dvadeset hiljada interno raseljenih lica sa Kosova i Metohije. Srpsko stanovništvo se pod pritiskom i ranijih decenija iseljavalo pa se procenjuje da je mnogo veći broj prognanih Srba u tom gradu.

Mnoge prognane porodice se još nisu skućile i od tada ne mogu da se oporave. Teškoće i nemaština sa kojima se godinama bore, ostavljaju posledice. Zdravlje je zato izgubila i Jorgovanka Đorđević iz Kosova Polja jer pomoći, kaže, nema niotkuda. Najveća briga su joj trojica sinova koji rade, ali ne mogu da pokriju sve troškove. Iako se trude, uređenje nedovršene kuće van je njihovih mogućnosti, jer podižu decu. Bez struje su živeli deset godina zbog zaostalog duga. Dug su jedva izmirili ali su ostali drugi problemi.

Raseljeni Srbi sa Kosova i Metohije pokušavaju da održe kontakt sa zavičajem jer o njihovom povratku kažu više niko ne govori.

Iz Prizrena je i Gabrijela Bošković i u Nišu je podstanar.

U Povereništvu za izbeglice i migracije u Nišu potvrđuju da nisu svi raseljeni zbrinuti i da je potrebno dopunjavati postojeću edvidenciju, kaže Karolina Knežević.

Porodica pokojnog Spasena Stevanovića iz Prizrena od 1999. godine živi u Aleksincu. Zahvaljujući njemu koji je sedamdesetih godina odlučio da sagrade kuću u Aleksincu sedamnaestoro ljudi je imalo krov nad glavom kada su morali da odu iz Prizrena. Tako su Stevanovići i njihovi prijatelji izbegli kolektivne centre i druga poniženja, kaže njegova supruga Slobotka. Mlađi članovi se svake godine okupljaju u Gornjem selu za slavu, u staroj crkvi svetog Đorđa koja je sagrađena 1560. godine. Njihove kuće su spaljene zato planiraju da izgrade konak pri crkvi kako bi svi imali gde da prenoće i borave kada budu dolazili.

Pored interno raseljenih Srba, Goranaca, pojedinih Albanaca i drugih, u Nišu rade i izmeštene matične službe i njeni radnici iz šest opština Kosova i Metohije.

Matičar Duško Dimić je raseljen iz Prizrena a njegov kolega Marko Drakulić iz Devet Jugovića i radio je u matičnoj službi u Prištini.

U Podujevu je živela i radila kao matičar i Gordana Milić. Njenu kuću i više od 4 hektara zemlje u Batlavi koriste komšije Albanci, ali ništa im nije prodato.

Izmeštene Matične službe koje od 1999. godine rade u Nišu i drugim gradovima imaju kontinuitet u radu i tako građani svih nacionalnosti dobijaju potrebna dokumenta.

Autor emisije Svetlana Vukmirović

Snimatelj Nikola Đurović
Tonski snimatelj Miroslav Radišić
Vozač Zoran Rašić
Montaža Vesna Grba
Realizacija Zoran Dobrić

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом