понедељак, 13.01.2025, 21:00 -> 18:02
štampajDekodiranje nauke: Sindrom slomljenog srca
„Sindrom slomljenog srca”, ili „takotsubo kardiomiopatija”, ili „tranzitorna apikalna asinhronija leve komore srca” – sve su to nazivi za ispade u kinetici zidova leve komore, s tim što se oni javljaju u odsustvu opstruktivne koronarne bolesti. Ovaj sindrom se najčešće javlja nakon nekog emotivnog ili fizičkog stresa.
Međutim, prevelika sreća takođe može stresogeno delovati na organizam i može dovesti do ovog sindroma. U pitanju su, u stvari, prevelika iznenađenja, kao što su venčanje ili pobeda omiljenog sportskog tima ili, recimo, dobitak na lutriji, i tako dalje.
Stanje se odlikuje iznenadnim bolom u grudima i otežanim disanjem. Faktori rizika su povišeni kod osoba starijih od 50 godina, naročito kod žena i kod ljudi sa genetskom predispozicijom ili već postojećim neuropsihijatrijskim oboljenjima, kao što su depresija i anksioznost. Istraživanja pokazuju da je glavni neprijatan događaj godinama bio smrtni slučaj, gubitak bliskog člana porodice, partnera, čak i kućnog ljubimca. Međutim, sada nezavidno prvo mesto sve više zauzima stres od gubitka posla.
Ako se čovek sa ovim sindromom ne javi na vreme lekaru i ako se ne leči, bolest može dovesti do komplikacija koje mogu biti i kobne, tj. mogu dovesti do letalnog ishoda. Međutim, čak i kada lekar interveniše, ishod može biti smrtan, što ukazuje na ozbiljnost ovog sindroma. Zbog toga je izuzetno važno edukovati ljude da bi reagovali na vreme.
Kada smo pod stresom treba da upražnjavamo sve one aktivnosti koje nam prijaju. To može biti druženje, putovanje, slušanje muzike, fizička aktivnost. Što je osoba krhkijeg zdravlja, to je veća verovatnoća da njeno slomljeno srce može pogoršati zdravstveno stanje. Zato budite nežni sa srcima ljudi, kao što biste želeli da i oni budu nežni prema vama.
Urednik emisije: Aleksandra Daničić
Novinar: Dragana Daničić
Snimatelj: Ivan Dimitrijević
Коментари