Kuća nauke: Institut za prehrambene tehnologije

Kako izgleda savremeni Naučni institut, može li se od nauke živeti, šta se stvara u pilot postrojenjima - samo su neka od pitanja na koja odgovaramo u novoj emisiji serijala "Kuća nauke".

Ovoga puta zakucali smo na vrata Instituta za prehrambene tehnologije u Novom Sadu, jednog od najmlađih naučnih instituta u Srbiji. Ovaj Institut je osnovan 2007. i iste godine postao je deo Univerziteta u Novom Sadu.

Za to vreme Institut je realizovao preko 30 međunarodnih i više od 50 nacionalnih naučno- istraživačkih projekata postavši jedno od ključnih mesta susretanja nauke i privrede u Srbiji.
U emisiji ćete saznati kako su naši stručnjaci patentirali hranu za škame zahvaljujući znanju i najsavremenijoj opremi za proizvodnju hrane za životinje. Videćete pekarsko pilot postrojenje u kome se dizajniraju najrazličitiji pekarski proizvodi i potom pripremaju za komercijalizaciju. Predstavićemo vam i laboratoriju u kojoj zaposleni svojim čulima procenjuju izgled, ukus, miris i druga senzorska svojstva proizvoda.

Početak druge decenije rada Naučni instiut za prehrambene tehnologije u Novom Sadu obeležava Međunarodnim kongresom o hrani "Tehnologija, kvalitet i bezbednost hrane" i Međunarodnim simpozijum "Tehnologija hrane za životinje" koji se završavaju neposredno pre emitovanja emisije o Institutu. Ovim manifestacijama značajno se usmerava pažnja na nove tehnologije i tradicionalne proizvode za konkurentnu i bezbednu hranu za evropsko i svetsko tržište.

Kroz Naučni institut u Novom Sadu, kao i kroz ostale naučne institucije u serijalu "Kuća nauke" vodi nas glumica Milica Davidović.

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње