Читај ми!

Studio znanja: Šta se čita, šta se piše

Uprkos ubrzanom razvoju tehnologije, čovek i dalje ima potrebu da svoje misli i znanja stavi na papir i podeli ih sa drugima. Zato se ove nedelje u „Studiju znanja” pitamo o čemu se piše i šta se i koliko čita. O ulozi i značaju književnosti razgovaramo sa književnikom i urednikom u izdavačkoj kući Arhipelag, Gojkom Božovićem, kao i sa književnicom Aleksandrom Filipović. Saznaćemo da li je to što se piše više nego ikad a čita nikad manje globalna pojava, kao i koliko je teško napisati zabavnu, a poučnu knjigu za decu. Studenti Fakulteta političkih nauka pokrenuli su inicijativu „Solidarnost pre razlika”, u okviru koje su odlučili da pomognu slepim i slabovidim studentima snimajući i stvarajući audio knjige. Više o tome saznajemo uz Vanju Malešević, koja je jedan od pokretača ove inicjative. U drugom delu emisije sa teoretičarkom medija Violetom Kecman i fizičarem i naučnim novinarem Slobodanom Bubnjevićem govorimo o pisanju koje se bavi našom svakodnevicom, događajima i promenama koje se dešavaju mimo nas, a kojih treba da budemo svesni.

Svakom piscu koji skupi hrabrosti da objavi svoje delo potreban je dobar urednik, odnosno izdavač, koji će prepoznati njegov talenat i pomoći mu da zablista. Kako se prepoznaje dobar rukopis otkriva nam Srđan Tešin, pisac i urednik u Beogradskom književnom časopisu i u izdavačkoj kući Književna radionica Rašić.

Pisanje pisama je lep i gotovo zaboravljen običaj, bar kada su u pitanju papir, koverta i pošta. Na to nas podseća poznata pesma grupe Aerodrom – „Fratello, koju nam izvode Jelena Vlahović, Ana Radosavljević i Aleksa Stanković. Tokom emisije čućemo i pesme „O tebi grupe Ničim izazvan i „More Than Words grupe Extreme.

Šta mlade pisce inspiriše kada je u pitanju književnost za decu, zašto je „kafkijanstvo aktuelno i u 21. veku, kao i kako se u eri hiperinflacije štampe vidi da kvantitet nije garant kvaliteta, saznajemo u prilozima naših novinara.

Odgovorni urednik redakcije Opšteobrazovnog programa: Zoran Živković

Voditelj: Maja Bojić

Reditelj: Darko Kamarit

 

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом