Čas anatomije: Život pisca posle smrti

Svet ne počinje od danas i mi znamo, vidimo, da ovo nije prvi čas anatomije pod kapom nebeskom, ali još se mogu saznati nove stvari, posmatranjem, seciranjem i vivisekcijom, praksisom i sumom iskustava koja su nam dostupna.

Autor ove rečenice je pisac Danilo Kiš i njom se završava uvod Kišove knjige Čas anatomije. Rembrantov Čas pripadao je nekom drugom vremenu i kao što je Kiš zapisao, nikako nije mogao biti jedini. Sve dok postoji potreba za analizom, opisom i vivisekcijom stvari i pojava. Danilo Kiš je svoj čas održao kulturnoj javnosti koja nije mogla ili umela da razume njegovu Grobnicu za Borisa Davidoviča. Pisac Danilo Kiš ponovo je u centru pažnje posle predloga koji dolazi iz Subotice da mu se posthumno dodeli zvanje počasnog građanina Subotice.

Novo izdanje Časa anatomije analizira pitanja: kakva je posthumna sudbina velikih pisaca, kada jedno društvo postaje zrelo da prihvati nasleđe koje veliki pisci ostavljaju, kako se u tumačenju njihovih dela prelamaju književni i vanknjiževni razlozi i zbog čega je odnos između pisca i jednog društva najčešće tenzičan i karakteriše ga više nerazumevanje nego razumevanje.

O tome u emisiji razgovaraju pesnik i izdavač Gojko Božović, pisac i esejista Slobodan Vladušić i pisac i kolumnista Muharem Bazdulj.

Urednice emisije: Marija Nenezić i Jasmina Vrbavac
Realizatorka: Maja Mandić

Repriza, 18. jun u  10:00

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње