Читај ми!

Srpski treneri imaju najviše titula Evrolige, ali ove godine ih nema u plej-ofu prvi put nakon 11 godina

Prvi put od 2015. godine timove koji su se plasirali u plej-of Evrolige ne predvodi nijedan srpski trener. Osim toga, u poslednjih 11 godina Srbija je imala makar jednog trenera na čak pet Fajnal-forova Evrolige.

Српски тренери имају највише титула Евролиге, али ове године их нема у плеј-офу први пут након 11 година Српски тренери имају највише титула Евролиге, али ове године их нема у плеј-офу први пут након 11 година

Volimo da kažemo da smo zemlja košarke, kako zbog igrača, tako i zbog trenera, ali ove sezone nijedan srpski stručnjak se nije preterano proslavio u Evroligi.

Inače, srpski treneri su najtrofejniji kada su u pitanju evropski trofeji. Ukupno – 19.

Najviše ih je osvojio Željko Obradović, čak devet pehara Evrolige, a zatim sledi Božidar Maljković sa četiri, pa prof. Aleksandar Nikolić sa tri, Dušan Ivković dve i Svetislav Pešić sa jednom evropskom titulom.

Posle Srba, najuspešnija nacija u trenerskom poslu u košarci po broju titula u Evropi je Italija, ali i Španija sa 11 po pehara.

Ipak, od 2015. prvi put ove godine nema srpskih trenera na klupi nekog tima u plej-ofu Evrolige, što je samo po sebi izvanredan podatak da je jedna zemlja toliko godina imala predstavnika u nokaut fazi ovog takmičenja, ali s druge strane nova realnost.

Saša Obradović je imao najveće šanse za to jer je započeo sezonu na klupi Monaka, koji sada igra u plej-ofu, ali mu je tim iz Kneževine već u novembru uručio otkaz, za mnoge iznenađujuće.

Jedini srpski trener ove godine u Evroligi, uz Sašu je Željko Obradović, ali njegov Partizan je završio na 12. mestu na tabeli.

Istorija pokazuje da je u ovih 11 godina Srbija imala čak pet puta trenera i na Fajnal-foru Evrolige. Jednom je to bio Saša Obradović sa Monakom, a četiri puta njegov prezimenjak Željko sa turskim Fenerbahčeom.

Sada već davne 2015. godine u plej-ofu Evrolige našli su se Efes legendarnog Dude Ivkovića i Fenerbahče Željka Obradovića. 

Naredne godine, to je uspeo da uradi Saša Đorđević sa Panatinaikosom i ponovo Obradović sa Fenerom.

I 2017. i 2018. Obradović je imao isti uspeh, s tim što mu se 2018. pridružio i Svetislav Pešić sa Barselonom.

Sezona 2019/2020. otkazana je zbog pandemije koronavirusa, a 2021. u plej-of Evrolige plasirao se ponovo Fenerbahče, ali sada ga je predvodio Igor Kokoškov.

U 2022. godini Monako je otišao u plej-of i na Fajnal-for Evrolige pod vođstvom Saše Obradovića, a prethodne sezone to je učinio ponovo Željko Obradović, ali ovaj put sa Partizanom.

Godine prolaze, malo je novih imena

Ako se sve ove brojke uzmu u razmatranje, uz imena i godine trenutno najuspešnijih srpskih trenera, nije teško zaključiti da je u ovom momentu jedino Saša Obradović taj koji se nalazi u elitnom krugu evropske košarke, a da spada u "mlađe" srpske trenere.

Pešić je trenutno selektor srpske reprezentacije, iako je nameravao da se povuče sa tog mesta. Zatim, Saša Đorđević je posle epizoda u nekoliko evroligaških klubova, bio je angažovan u Kini.

Igor Kokoškov se nije snašao u Fenerbahčeu, a kasnije ni u srpskoj reprezentaciji, iako je nesumnjivo jasno da ima preko potreban kvalitet za oba angažmana.

U ABA ligi je nekoliko srpskih mladih trenera pred kojima je tek budućnost, a prethodnih sezona su se najviše istakli Marko Barać na klupi Mege i Nenad Stefanović, bivši trenrea FMP-a, a sadašnji Igokee.

Postavlja se pitanje i da li naši najveći klubovi treba da promovišu i trenera, ako oni, naravno, imaju kvalitet da rade tu. Nije lako postaviti mladog stručnjaka na klupu Zvezde ili Partizana, a nije da nije bilo primera.

Na klupi crno-belih u turbulentnom periodu u poslednjih deset, pa i više godina sedeli su i Nenad Čanak, Vlade Jovanović, Petar Božić, tada na počecima svojih karijera. Vreme je pokazalo da imaju kvalitet i da trenutno obavljaju izvanredan posao u svojim klubovima.

Zašto se nema strpljenja, to je pitanje za milion evra, ali mnogi bi rekli da je to zato što navijači žele isključivo rezultat.

Ni u Zvezdi mlađi stručnjaci nisu ništa bolje prolazili po stažu. Dušan Alimpijević, pa pre nekoliko sezona i Saša Obradović, Vlada Jovanović, pa i ranije Vlada Vukoičić.

Da se vratimo na početak.

Ove sezone u plej-of plasirali su se Pariz kojeg predvodi Tijago Spliter, Fenerbahče sa Jasikevičijusom, zatim Barselona sa Đoanom Penjeroom, Real i Ćus Mateo, Efes sa Lukom Bankijem, Panatinaikos i Ergin Ataman i na kraju Olimpijakos koji sa klupe predvodi Jorgos Barcokas.

понедељак, 28. април 2025.
21° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом