Grbovi ostrvskih klubova (treći deo)
Orlovi, đavoli, svrake i kanarinci, krase grbove Mančester Sitija, Mančester Junajteda, Njukasla i Noriča. Ovi klubovi su od zvaničnih gradskih grbova vremenom usvojili elemente kojima se odaje počast klupskim nadimcima i drugim autentičnim simbolima gradova iz kojih dolaze.
Mančester Siti na početku je, kao i mnogi drugi klubovi, koristio gradski grb. Centralnim delom tog grba dominira brod sa punim jedrima, simbol trgovine ali i jedrenja mančesterskim kanalima, na vrhu se nalazi globus prekriven pčelama, koji simbolizuje aktivnost u trgovini sa čitavim svetom. Zlatno-crvena traka iznad štita predstavlja znamenje mančesterskih lordova koji su upravljali gradom i teritorijom do početka 14. veka.
Tri dijagonalne linije na crvenoj podlozi u donjem delu štita predstavljaju tri reke, Irvel, Irk i Medlok koje prolaze kroz Mančester. Antilopa sa leve i lav sa desne strane koji pridržavaju štit uvedeni su sa grba kralja Nemrija četvrtog, Vojvode Lankestera, a obe životinje na grudima nose crvenu ružu Lankestera.
Prvi autentični grb kluba bio je kružnog oblika sa prepoznatljivim brodom sa punim jedrima u gornjem delu štita i dijagonalnim crveno-žutim linijama u donjem delu štita (tri mančesterske reke). Ovaj grb je korišćen kao korporativni logo tokom 60-ih godina prošlog veka pre nego što je 1970. godine postavljen na opremu kluba.
Novi grb Mančester Sitija izrađen je već 1972. godine. Takođe je kružnog oblika, na spoljnoj strani je ispisano ime kluba, dok se unutar manjeg planog kruga nalazi broj sa punim jedrima i ispod njega crvena ruža Lankašira.
Današnji izgled grb Sitija dobija 1997. godine kada je kao osnova iskorišćen zlatni orao unutar kojeg se nalazi štit sa već prepoznatljivim brodom i dijagonalnim linijama. Ovaj grb ima i latinski moto Superbia in Proelio, što znači „ponos u bici", dok su tri zvezdice na vrhu čisto dekorativne.
I Mančester Junajted, kao mnogi drugi klubovi, grb je do sedamdesetih godina prošlog veka nosio samo na velikim mečevima. Kao i gradski rival i Junajted je na početku nosio grb grada. Prvi autentični grb Junajteda izrađen je 1958. godine specijalno za finale FA Kupa protiv Boltona samo tri meseca nakon tragedije u Minhenu gde su poginuli fudbaleri ovog kluba. Na tom grbu navodno se nalazio koji ustaje iz pepela. Ipak, ovo objašnjenje ispostavilo se kao netačno jer se na grbu nalazio zlatni orao.
Do kraja 60-ih godina prošlog veka Mančester Junajted je izradio originalni grb koristeći idejna rešenja zvaničnog grba grada. Osim boja, Junajtedov grb se nije puno razlikovao od Sitijevog. Na gornjem delu štita, koji je dominirao grbom, nalazio se broj sa punim jedrima, u donjem delu tri crne dijagonalne linije presecale su crvenu pozadinu, sa istim značenjima kao što je ranije opisano. Oko grba nalazile su se dve trake. Na gornjoj crvenoj traci, crnim slovima ispisano je „Mančester Junajted", dok je na donjem delu trake pisalo „fudbalski klub". Između traka, sa leve i desne strane grba, iz nepoznatih razloga nalazila se po jedna bela ruža ruža koja je simbol Jorkšira.
U daljoj evoluciji grb je dobio današnje obrise. Napravljen je maltene skroz novi grb čijim centralnim delom dominira prikaz đavola sa trozupcem kojim se odaje počast nadimku kluba „đavoli". Iznad njega, na gornjem delu štita ostao je brod sa jedrima, ostale su i trake oko štita ali ih umesto belih ruža razdvajaju dve fudbalske lopte. U svojoj poslednjoj verziji 1998. godine grb je osavremenjen, a najveća promena urađena je na donjoj traci na kojoj više ne piše „fudbalski klub" već Junajted, koji je izbačen iz gornjeg dela na kojem piše Mančester.
I priča o grbu Njukasla ima početke kao mančesterski rivali, ali i većina drugih engleskih klubova. Njukasl je od kada je osnovan koristio zvanični grb grada koji datira još iz 11. veka. Na njemu se vidi tvrđava iz vremena Roberta Korthausa, najstarijeg sina Vilijema Osvajača koji je naredio da se sagradi nova tvrđava (New Castle) na sadašnjoj lokaciji.
Dva morska konja sa strane grba podsećaju da je progres i bogatstvo grada zasnovano na reci Tajn koja prolazi kroz grad kao i gradskoj luci. Na vrhu grba nalazi se lav koji drži barjak svetog Džordža koji označavu kraljevsku tradiciju grada tokom građanskog rata i otpora nakon našada Škota u 14. veku. Na sredini štita, na crvenoj podlozi, nalaze se tri kule novog zamka.
Šezdesetih godina prošlog veka i Njukasl je odlučio da pojednostavi grb. Centrom kružnog grba dominira svraka koja je simbol kluba, dok se u pozadini nalazi zamak. Na dnu grba talasastim plavim linijama predstavljena je reka Tajn.
Narednom promenom koja je usledila osamdamdesetih godina prošlog veka, Njukasl je pratio trendove u promenama grba tako da je amblem ove ekipe bio sastavljen od inicijala kluba NUFC (Newcastle United Football Cllub), sa malom svrakom na dnu.
Današnji izgled Njukaslov grb dobija 1988. godine kada se se vraćaju simboli gradskog grba. Najveća promena je štit sa zlatnim okvirom na sredini i crno-belim uspravnim trakama koje simbolizuju boje kluba. Od starih elemenata na grb su vraćena dva vodena konja i lav sa zastavom.
Kanarinac je zaštitni znak Noriča i kluba Noriuč Siti. Kanarinac simbolizuje jaku vezu ovog grada sa pticama koja je uspostavljena u 15. i 16. veku kada su flamanski trgovci donosili egzotične ptice iz holandskih kolonija na Karibima.
Prvobitan nadimak ekipe bio je „građani", ali je to proemnio bivši trener ekipe Džon Bouman kada je 1905. godine u jednom intervjuu rekao da mu se više sviđa nadimak „kanarinci". Od tada je ovaj klub poznat pod tim nazivom.
Ovaj klub je 1922. godine napravio i prvi grb sa kanarincem koji se minimalno menjao u narednim decenijama. I na poslednjoj promeni grba kanarinac je ostao dominantna figura dok je u gornjem levom uglu dodat i simbol grada Noriča, lav i palata iznad njega.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 1
Пошаљи коментар