ШПА - ЕНГ 2:1 (КРАЈ)
Читај ми!

Rumunija – zaslužen plasman na Evro, ali male šanse za nešto više

Rumunija je na Evro došla kao prva u kvalifikacijama u grupi I. Nije jedan od favorita za osvajanje Evropskog prvenstva, nema veliki broj zvezda, ali će timskom igrom i disciplinom dati sve od sebe da namuči rivale u grupi. Potajno se sa novim Jordaneskuom na klupi nada ponavljanjem rezultata iz 1994. godine.

Румунија – заслужен пласман на Евро, али мале шансе за нешто више Румунија – заслужен пласман на Евро, али мале шансе за нешто више

Rumunija je na iznenađenje mnogih kvalifikacije za Evropsko prvenstvo završila na prvoj poziciji u grupi i iza sebe ostavila Švajcarsku, Izrael, Belorusiju i Andoru.

Izabranici Edvarda Jordaneskua imali su 22 boda, čak pet vipe id Švajcaraca, dok su imali 11 golova pozitivne razlike.

Rumunija je uspela da se plasira na Evro, ali su njeni dometi upitni. Ekipi ne manjka organizovanost u defanzivi i igri u tranziciji, već manjak igrača koji donose direktnu razliku individualnim kvalitetom.

Istorija na kontinentalnim šampionatima

Rumunska fudbalska reprezentacija je do sada učestvovala na pet Evropskih prvenstava, a najveća dostignuća postigla je krajem 20. veka.

Rumunija je prvi put učestvovala na Evropskom prvenstvu 1984. godine u Francuskoj. U tom periodu, rumunski fudbal je bio u usponu, ali tim nije uspeo da se probije iz grupne faze.

U grupi sa domaćinom, Portugalom i Španijom, Rumunija je odigrala tri utakmice, završivši sa jednim nerešenim i dva poraza. Iako nisu prošli u narednu fazu, učešće na turniru je predstavljalo značajan korak za za njihov fudbal.

Sledeći značajan period za rumunsku reprezentaciju došao je tokom 1990-ih, kada je tim imao talentovanu generaciju igrača, uključujući legendarnog Georgea Hadžija. Rumunija je učestvovala na Evropskom prvenstvu 1996. godine u Engleskoj, ali je i ovde zaustavljena u grupnoj fazi nakon tri poraza u grupi sa Francuskom, Španijom i Bugarskom.

Najveći uspeh Rumunija je ostvarila na Evropskom prvenstvu 2000. godine, koje je održano u Belgiji i Holandiji. Pod vođstvom trenera Emerika Jeneja i uz ponovo dobre partije Hadžija, Popeskua i Petrescua, Rumunija je prošla grupnu fazu i stigla do četvrtfinala.

U grupi je remizirala sa Nemačkom 1:1, izgubila je od Portugala 1:0, ali je dobiila Englesku 3:2 u dramatičnoj utakmici. U četvrtfinalu, izgubila je od Italije 2:0, ali je ovaj turnir ostao upamćen kao najveći uspeh rumunskog fudbala na evropskoj sceni.

Nakon ovog uspeha, Rumunija je učestvovala na Evropskim prvenstvima 2008. i 2016. godine. Na Evropskom prvenstvu 2008. u Švajcarskoj i Austriji, Rumunija je bila u „grupi smrti“ sa Francuskom, Italijom i Holandijom. Iako su igrali dobro, završili su takmičenje u grupnoj fazi sa dva nerešena rezultata (protiv Francuske i Italije) i jednim porazom (od Holandije).

Na Evropskom prvenstvu 2016. godine u Francuskoj, Rumunija je ponovo zaustavljena u grupnoj fazi. U grupi sa domaćinom Francuskom, Švajcarskom i Albanijom. Takmičenje je završila sa jednim bodom.

Svetsko prvenstvo 1994, Rumunijin najslavniji rezultat

Na Svetskom prvenstvu 1994. godine, rumunska reprezentacija pod vođstvom selektora Angela Jordaneskua i uz izuzetne bravure igrača poput Georgea Hadžija uspela je da prođe grupnu fazu.

U prvoj utakmici, nadigrala je Kolumbiju sa 3:1. Zatim je usledio poraz od Švajcarske sa 4:1, ali je tim uspeo da se oporavi i u poslednjoj utakmici grupne faze pobedio domaćina SAD sa 1:0, što im je omogućilo plasman u osminu finala.

U osmini finala, Jordaneskuova selekcijadž igrala je protiv Argentine, koju je predvodio legendarni Dijego Maradona. Rumunija je ostvarila jedan od najvećih uspeha u svojoj istoriji pobedivši favorita sa 3:2 u nezaboravnoj utakmici. George Hadži je dirigujući igrom i postizanjem gola ostavio Maradonu u senci i doneo timu narednu rundu.

U četvrtfinalu, Rumunija se suočila sa Švedskom. Posle uzbudljive utakmice koja je završena nerešeno 2:2 nakon produžetaka, Švedska je pobedila u penal seriji i time eliminisala Rumuniju. Iako su izgubili, Rumunija je ostavila snažan utisak na Svetskom prvenstvu 1994. i postala jedan od najomiljenijih timova turnira.

Edvard Jordanesku u pokušaju da nasledi očeve uspehe

Kao sin Angela Jordaneskua, Edvard je odrastao u fudbalskom okruženju i učio od jednog od najuspešnijih trenera u istoriji rumunskog fudbala.

Rođen je 16. juna 1978. godine u Bukureštu, a bivši je rumunski fudbaler koji je krenuo očevim stopama. 

Trenersku karijeru počeo je kao pomoćni trener u nekoliko klubova i nacionalnim selekcijama. Njegov prvi značajan angažman bio je u rumunskom klubu Pandurij Targu Žiu, gde je radio od 2014. do 2016. godine. Pod njegovim vođstvom, Pandurij je sezonu završio na drugom mestu u rumunskom prvenstvu, što je najvećih uspeh u istoriji kluba.

Edvard Jordanesku imenovan je za selektora rumunske fudbalske reprezentacije u januaru 2022. godine.

Ključni igrači selekcije

Poput Slovačke, Rumuni se oslanjanju na odbranu, budući da su na deset utakmica primili svega pet golova, a jedini poraz upisali su od na ovim prostorima omražene selekcije Švajcarske. 

U timu Rumunije teško je izdvojiti neku zvezdu, ali je jedan od boljih igrača Janis Hadži, fudbaler Alavesa. Od njega se očekuje kreacija u napadu, dok bi odbranu pod kontrolom trebalo da drži Radu Dragušin, igrač Totenhema. 

Kapiten ekipe i njen plejmejker je iskusni Nikolaje Stanču koji je napunio 31. godinu i igra u ligi Saudijske Arabije.

Najopasniji ofanzivni igrač ekipe je krilo Parme Denis Man.

Sastav reprezentacije Rumunije:

Golmani: Florin Nica (Gacijantep), Horaciju Moldovan (Atletiko Madrid), Stefan Tarnovanu (FCSB), Razvan Sava (Kluž);

Odbrana: Andrei Ratiju (Rajo Valjekano), Vasile Mogoš (Kluž), Radu Dragušin (Totenhem), Bogdan Racovitan (Rakov), Adrijan Rus (Pafos), Jonuț Nedelkearu (Palermo), Andrei Burka (Al-Okhdud), Nicušor Banku (Universitatea Krajova);

Vezni red: Dejan Soresku (Gacijantep), Marijus Marin (Piza), Aleksandru Kikaldau (Konja), Razvan Marin (Empoli), Nikolaje Stanču (Damac), Adrijan Šut (FCSB), Darijus Olaru (FCSB), Konstantin Grameni (Farul), Denis Man (Parma), Valentin Mihaila (Parma), Janis Hadži (Deportivo Alaves), Florinel Koman (FCSB);

Napad: Denis Draguš (Gacijantep), George Puškaš (Bari), Denis Alibec (Muiter), Daniel Birligea (Kluž).

Raspored utakmica reprezentacije Rumunije:
17. jun: Rumunija - Ukrajina (15.00, Minhen)
22. jun: Belgija - Rumunija (21.00, Keln)
26. jun: Slovačka - Rumunija (18.00, Frankfurt)

субота, 19. април 2025.
13° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом