ШПА - ЕНГ 2:1 (КРАЈ)
Читај ми!

Slovačka - jedan od najvećih autsajdera na šampionatu

Reprezentacija Slovačke je na predstojećoj smotri najboljih evropskih ekipa verovatno najveći autsajder. Od svih plasiranih timova ima najmanje šanse za podizanje pehara, pa je i sam plasman na šampionat za njih veliki uspeh.

Словачка - један од највећих аутсајдера на шампионату Словачка - један од највећих аутсајдера на шампионату

Iako je jedan od autsajdera na prvenstvu, Slovačka je timskom igrom u kvalifikacijama pokazala da organizovanom igrom može da se nadmeće sa Luksemburgom, Islandom, i Bosnom ispred kojih je završila u grupi J u kvalifikacijama.

Slovačka ima organizovanu ekipu, dobru odbranu koju drže Dubravka, Škrinjar i Hanko, dok u veznom redu ima Lobotku. Problem reprezentaciji je izostanak igrača koji je ozbiljna pretnja po gol rivala.

Jedini fudbaler koji se istakao kao pouzdano oružje u napadu je fudbaler Sparte Lukaš Haraslin koji igra na poziciji krila.

"Panenka" u Jugoslaviji

Prvo Evropsko prvenstvo održano 1960. godine u Francuskoj bilo je istorijski trenutak za Čehoslovačku. Tim je uspeo da se plasira u polufinale, gde je izgubio od SSSR-a sa 3:0. Međutim, u utakmici za treće mesto, Čehoslovačka je nadigrala domaćina Francusku sa 2:0, osvojivši bronzanu medalju. 

Tokom sledećih nekoliko prvenstava, Čehoslovačka je prolazila kroz turbulentan period. Nisu se kvalifikovali za turnire 1964. i 1968. godine, ali su se vratili na scenu 1972. godine u Belgiji. Opet su stigli do polufinala, ali su izgubili od Zapadne Nemačke sa 3:0, a potom su u utakmici za treće mesto, poraženi su od Belgije sa 2:1.

Najveći uspeh u istoriji čehoslovačkog fudbala na Evropskim prvenstvima dogodio se 1976. godine u Jugoslaviji. Čehoslovačka je osvojila titulu evropskog šampiona, što je do danas ostao njihov najveći uspeh. U polufinalu su pobedili Holandiju sa 3:1 nakon produžetaka, dok su u finalu igrali protiv moćne Zapadne Nemačke.

Meč je završen nerešenim rezultatom 2:2, a Čehoslovačka je slavila nakon dramatičnog izvođenja penala, pobedivši 5:3. Ovo finale ostaje upamćeno po čuvenom penalu Antonina Panenke, koji je na do tada neviđen način izveo jedanaesterac.

Panenkin inovativni udarac ne samo da je doneo titulu prvaka Evrope Čehoslovačkoj, već je i ušao u istoriju kao jedan od najslavnijih momenata u fudbalu.

Antonjin Panenka je kasnije govorio o revolucinarnom penalu.

"Želeo sam da učinim nešto nezaboravno, nešto što bi pokazalo da se fudbal ne igra samo snagom već i inteligencijom i kreativnošću. Smatrao sam da bi lob udarcem mogao da prevarim golmana, jer je on očekivao snažan šut. Bio sam svestan rizika, ali sam verovao u svoju tehniku", naveo je Panenka.

Čehoslovačka je nastavila sa dobrim rezultatima na Evropskom prvenstvu 1980. godine u Italiji, gde su osvojili treće mesto. U grupnoj fazi su se takmičili sa Zapadnom Nemačkom, Holandijom i Grčkom. U utakmici za treće mesto su nakon penala pobedili Italiju rezultatom 9:8, nakon što je regularni deo meča završen rezultatom 1:1.

Nakon ovog perioda, Čehoslovačka je doživela pad u rezultatima, a nedugo potom država se podelila na Češku i Slovačku.

Slovačka pod tim imenom nema bogatu istoriju učešća na Evropskim prvenstvima

Istorija učešća Slovačke na Evropskim prvenstvima u fudbalu relativno je kratka i počinje tek nakon raspada Čehoslovačke 1993. godine.

Nakon osamostaljenja, Slovačka je počela svoj put ka evropskim prvenstvima, ali prvih nekoliko pokušaja se završilo u kvalifikacijama. Nije se plasirala za turnire 1996, 2000, 2004, 2008. i 2012. godine.

Prvi i jedini značajan uspeh došao je tek 2016. godine, kada se reprezentacija konačno kvalifikovala za Evropsko prvenstvo održano u Francuskoj.

U grupnoj fazi, Slovačka je bila u grupi B sa Engleskom, Rusijom i Velsom. Ovo je bio istorijski trenutak za slovački fudbal jer je reprezentacija uspela da osvoji četiri boda.

Nakon poraza od Velsa rezultatom 2:1, Slovaci su pobedili Rusiju sa 2:1 i izborili nerešen rezultat sa Engleskom (0:0). Sa ovim rezultatima, Slovačka je prošla u osminu finala kao jedna od najboljih trećeplasiranih ekipa. Međutim, njihov put je završen porazom od Nemačke rezultatom 3:0.

Frančesko Kalcona pronašao način za funkcionisanje reprezentacije

Frančesko Kalcona, bivši fudbaler, italijanski je trener koji postaje sve prepoznatljiviji u svojoj delatnosti, ne zato što ima manjak iskustva, već zato što mu je prvi angažman kao glavnog trenera pružio Napoli.

Kalcona je trenersku karijeru započeo kao pomoćni trener u Peruđi. Posle jednogodišnjeg angažmana u ekipi nastupio je period u kojem se dosta selio. Radio je u Alesandriji, Sorentu, a potom je 2012. godine postao stalan član trenerskih timova u Seriji A.

Tri godine je proveo u Empoliju, da bi potom tri proveo u Napoliju, pa dve u Kaljariju. On se ponovo vraća u Napoli 2021. godine, a naredne postaje selektor Slovačke.

U februaru je postao i prvi trener Napolija pošto je tim otpustio Valtera Macarija.

Selekciju Slovačke je sa klupe vodio 17 puta, a upisali su osam pobeda, pet remija i četiri poraza uz deset golova pozitivne razlike.

Ključni igrači reprezentacije Slovačke

Najbolji fudbaler reprezentacije u poslednjim godinama zasigurno je bio Marek Hamšik koji je prethodne godine završio karijeru. Slovačka ima nekoliko dobrih igrača, ali ih nema dovoljno za neki ozbiljniji rezultat, pa bi i treće mesto u grupi bio veliki uspeh.

Ekipu predvodi kapiten Milan Škrinjar, fudbaler PSŽ-a. Jedan je od najpouzdanijih štopera u Evropi i sa Davidom Hankom iz Fejnorda stub je odbrane ekipe.

Njima se pridodaje i vremešni, ali iskusni Martin Dubravka, golman Totenhema. Nažalost, kao što je slučaj i sa Srbijom, Slovačka ne može da se pohvali bekovima koji mogu da naprave razliku, pa su na tim pozicijama najslabiji.

Stanislav Lobotka, fudbaler Napolija, zadužen je za organizaciju igre i povezivanje odbrane i napada. Iako u timu najčešće igra defanzivnog veznog, zbog manjka kvalitetnog igračkog kadra, neretko je on taj koji ulazi duboko u protivničku polovinu organizujući napad.

Fudbaler koji u ovim namerama pomaže Lobotki, kolega je iz Serije A i fudbaler Verone Ondrej Duda.

Levo krilo, Lukaš Haraslin najopasnija je pretnja u napadu zbog svoje brzine i kontrole lopte. Fudbaler Sparte iz Praga na pet mečeva u kvalifikacijama upisao je tri gola i asistenciju.

Prošireni sastav selekcije Slovačke:

Golmani: Martin Dubravka (Njukasl), Marek Rodak (Fulam), Henrik Ravas (Nju Ingland)

Odbrana: Peter Pekarik (Herta Berlin), Sebastijan Koša (Spartak Trnava), Matuš Kmet (Trenčin), Norbert Đember (Salernitana), Denis Vavro (Kopenhagen), Milan Škrinjar (Pari Sen Žermen), Adam Obert (Kaljari), David Hancko (Fajenord), Vernon de Marko (Hata), Sebastijan Koša (Spartak Trnava)

Vezni red: Jakub Kadak (Lucern), Matuš Bero (Bohum), Juraj Kucka (Slovan Bratislava), Patrik Hrošovski (Genk), Stanislav Lobotka (Napoli), Ondrej Duda (Verona), Laslo Benes (Hamburger)

Napad: David Duriš (Askoli), Tomaš Suslov (Verona), Robert Boženik (Boavista), David Strelec (Slovan Bratislava), Ljubomir Tupta (Slovan Liberec), Leo Zauer (Fajenord), Lukaš Haraslin (Sparta Prag), Ivan Šranc (Slavija Prag).

Raspored utakmica reprezentacije Slovačke:
17. jun: Belgija - Slovačka (18.00, Frankfurt)
21. jun: Slovačka - Ukrajina (15.00, Diseldorf)
26. jun: Slovačka - Rumunija (18.00, Frankfurt)

среда, 14. мај 2025.
17° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом