Ruska poezija – Pesnik Jeromonah Roman

U nastavku ciklusa RUSKA POEZIJA u izboru i prevodu Zlate Kocić, koji na Trećem programu emitujemo nedeljom, predstavljamo neobično pesništvo nekada Aleksandra Matjušina a već godinama jeromonaha Romana.

Književnik Valentin Rasputin je o jeromonahu Romanu napisao:

„Glas jeromonaha Romana stigao je iz manastira - njegovo pojanje sopstvenih stihova zazvučalo je, usred žalosnog vremena naše Golgote, tako neočekivano, i bilo je toliko neophodno da je ličilo na neko nimalo slučajno poslanje, zasluženo promenom raspoloženja u narodu. Svako pojavljivanje velikog, nepatvorenog talenta i nije slučajno, ono je odgovor na duhovne potrebe u otadžbini. I nije dovoljno reći da su to pesme - kod jeromonaha Romana to je pojanje stihova posebnim glasom. Ako kažemo da je to molitveni i asketski glas, ukazali smo samo na jednu, i ne najvažniju odliku, na glas izranavljenog srca  i uznemirene duše čoveka koji se probija ka svetlosti. U tom pojanju stihova ima i jada i bola, i pokajanja bespoštednog prema sebi, i prvog pokreta duše koja se budi, i srećnih suza obretenja. To pojanje uvek ima i formu, i adresu primaoca - autor se obraća sebi, duši, ruskom čoveku, Gospodu , dosežući do najviše tačke iskrenosti i žrtvovanja. Glas koji se daje neštedimice, do kraja, ispevava, ispreda te pesme unoseći se bez ostatka, zarad željenog preobražaja, i on se i vaspostavlja u celosti, iznova. Na manje od toga on ne pristaje. Tako i s Rusijom: on se ne zadovoljava njenim delićem usred razuzdanog srama, njemu je potrebno da se ona vaspostavi, ustane u celosti i punoj slavi...

Pamtim kako je snažan utisak izazvalo u meni pojanje jeromonaha Romana kada sam ga čuo prvi put. Ono je zauvek ušlo u onaj ruski duhovni i kulturni „izbor", u kome sam tražio utehe i uzbuđenja kad god bi trebalo, u samotnosti, od sebe, od svoga „ja" prebaciti se na Rusiju..."

*   *   *

Profesor Aleksandar Koroljkov, doktor filozofije, o pojanju oca Romana:

„To je veliki pravoslavni ruski pesnik, koji je poeziji vratio Pravoslavlje, a Pravoslavlju - poeziju" -  tim aforističnim iskazom sažeo je svoje mišljenje o ocu Romanu I. K. Rogoščenkov, koji nije novajlija u promišljanju o ruskoj književnosti i ruskoj samosvesti. Pojanje i stihovi jeromonaha Romana izvode ruski narod iz letargijskog bezbožnog sna. Vraća se postulat, neosporan za stotine godina: biti Rus - znači biti pravoslavan.

Jeromonah Roman je kum, pevač i zvonar Svete Rusije, onog Pravoslavnog Carstva koje se, tražeći put ka opštem i ličnom spasenju, nije mrvilo na deliće, nije podleglo sablaznima tuđih idola i ideala. Više puta raspadao se naš celoviti organizam na delove, i odmah su se jata gavrana bacala na plen, dok se ne bi našao ujedinitelj Rusije, knez ili monah, čija je reč doprla i do svakog vojina i do celog naroda, i spasavala se Ruska Zemlja. I u ovaj nevoljni čas jada, pogubnih sablazni, počujmo glas  gorke istine, koju nam sa bolom i ljubavlju upućuje jeromonah Roman. On čuje nevolje sveta, čuje ono što uho duhovno ogluvelog  više nije u stanju da čuje. On je iscelitelj našega gluvila i slepila..."

*   *   *

Stihove i komentare čita Marica Milčanović Jovanović.

Urednik ciklusa: Radmila Gligić.

 

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње