Читај ми!

Уметност интерпретације – Давид Ојстрах

Слушаћете недавно ремастероване записе извођења једног од највећих виолиниста XX века, на којем се налазе дела Тартинија, Моцарта и Бетовена.

Овај истакнути совјетски виолиниста веома рано је развио изузетну музичку меморију и имагинацију. Са пет година је похађао часове виолине и виоле код познатог украјинског педагога Пјотра Стољарског, а након само годину дана имао је свој први концертни наступ.

После завершетка студија на Конзерваторијуму у Одеси, Давид Ојстрах је наступао на подијумима широм Украјине, да би 1928. дебитовао у Лењинграду, а годину дана касније и у Москви. Продор на међународну сцену остварио је победама на такмичењима „Хенрик Вјењавски” у Варшави 1935. и на Музичком такмичењу Краљице Елизабете у Бриселу, 1937. године.

У периоду после завршетка Другог светског рата Ојстрах је био на врхунцу каријере и било му је дозвољено да наступа и у земљама изван совјетског блока. Велики успех је остварио наступом на тада новоустановљеном фестивалу „Прашко пролеће”, након чега су уследили концерти у Финској, Италији, Источној Немачкој, Француској и Великој Британији. Коначно, 1955. године, одлази и на прву, успешну америчку турнеју. Крајем ове деценије Ојстрах је почео да наступа и као диригент, а московски деби је имао 1962. године. У овој деценији започела је његова изузетно успешна сарадња са Свјатославом Рихтером, а током 1968. године читавим низом манифестација обележен је његов 60. рођендан. Ојстрах је тада слављен као један од највећих виолиниста свих времена, уз Ђорђа Енескуа и Јашу Хајфеца, а примио је и највеће државно признање, Лењинову награду.

Чак и након срчаног удара 1964, наставио је да концертира, и као виолиниста и као диригент, постајући један од најзначајнијих културних амбасадора Совјетског Савеза у свету. Смрт га је затекла готово на концертном подијуму – 1974. године, после наступа на којем је дириговао циклус Брамсових дела са Краљевским Консертхебау оркестром у Амстердаму, доживео је и други, фаталан срчани удар, а његови посмртни остаци пренети су у Москву и сахрањени на Новодевичанском гробљу.

 

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње