Читај ми!

Muzičko putovanje Nemačkom i Holandijom sa Čarlsom Bernijem

Ciklus je posvećen putopisu engleskog istoričara muzike koji je prvi objavljen pre tačno četvrt veka, odnosno 1773. godine.

Berni je posle Beča otišao u Berlin, prestoni grad Fridriha Velikog, i jedno od središta evropske kulture i umetnosti, možda najbolje ilustrovano novim zdanjem Kraljevske opere. Operu je posetio u društvu Johana Fridriha Agrikole, koji je nasledio Fridrihovog omiljenog operskog kompozitora, Karla Hajnriha Grauna, na mestu muzičkog direktora ove institucije. Nakon Berlina zaputio se u Potsdam, prusku kraljevsku rezidenciju, gde je imao priliku da prisustvuje muzičkim događajima koje je kralj organizovao skoro svake večeri, a na kojima je prisustvovali tek šačica muzičara i publike. Ulogu Bernijevog domaćina preuzeo je Franc Benda, violinista i kompozitor, jedan od centralnih autora instrumentalne muzike na dvoru Fridriha Velikog, koji je u službi ovog vladara bio više od pet decenija, od 1733. godine, kada je Fridrih bio princ prestolonaslednik, do svoje smrti 1786. godine, tek par meseci pre nego što je i kralj preminuo.

U toku boravka u Potsdamu, Berni je imao priliku da svedoči interpretacijama samog Fridriha Velikog kao virtuoza na flauti. „Njegovo Veličanstvo”, navodi Berni ,,izvelo je solo partove flaute sa velikom preciznošću, njegovo ukrašavanje je bilo jasno i ujednačeno, njegova manuelna tehnika briljantna, a ukus čist i jednostavan. Bio sam vrlo zadovoljan, a i iznenađen, urednošću njegovog izvođenja alegro stavova, kao i ekspresijom i osećajnošću u adađo stavovima; ukratko, njegova interpretacija”, dodaje Berni, „prevazilazila je, u mnogim pogledima, sve što bejah čuo među diletantima, čak i učitelja flaute”. Koncerti koje je ovom prilikom Fridrih Veliki izvodio bili su iz pera Johana Joakima Kvanca, koji je još od Fridrihovih mladalačkih dana radio kao njegov lični učitelj flaute, a koji je za vladavine Fridriha Velikog u Potsdamu uređivao pomenute privatne večernje koncerte.

Autor Srđan Atanasovski
Urednica Sanja Kunjadić

 

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом