Читај ми!

Imaginarni pejzaži

Predstavićemo odabrane numere sa ostvarenja britanskog umetnika Ričarda Skeltona – „selenodesy“ i „Shear Planes“, koji su ostvareni za lejblove Phantom Limb iz Brajtona, odnosno Aeolian.

Ostvarenje „Shear Planes“ je treće iz ciklusa „Morain Sequence“ u kojem se ovaj britanski umetnik obraća fenomenu glečera i njihovih uticaja na formiranje reljefa i prirodnih predela. Poput  hidrostatičkog pritiska velikih naslaga leda koji menja, krti i savija stenu na kojoj se nalazi, tako je i Skelton podvrgao raznolikim deformišućim procesima jednostavne zvučne talase.

Sama reč selenodesy je jedan od sinonima za selenografiju - posmatranje površine meseca i mapiranje njegovih kratera, mora, planinskih lanaca i drugih reljefnih oblika. S obzirom da je Skeltonovo stvaralaštvo duboko ukorenjeno u prirodno okruženje, kao i geografske fenomene, ovaj put on svoj pogled upućuje mesecu i njegovog geografiji. To je delimično inspirisano time što se umetnik 2017. godine preselio na selo u blizini Kilder observatorije na granici Engleske i Škotske, u takozvanoj oblasti „tamnog neba“ u Velikoj Britaniji, s obzirom da u ovom regionu nema svetlosnog zagađenja neba, te je povoljno za posmatranje zvezda i nebeskih tela. Kako bi prikazao svu lepotu zvezdanog svoda, pa čak i fenomena poput aurore borealis koje je posmatrao kroz prozore svog novog doma u časovima nesanice, Skelton se okrenuo spajanju elektronske, digitalne audio sinteze i struktura proisteklih iz orguljskog zvuka. Tako su nastale kontemplativne dron kompozicije, koje ipak u sebi sadrže nešto od veličanstvenosti i nepreglednosti kosmičkog prostranstva koje nas okružuje.

 

Urednica: Ksenija Stevanović

 

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом