Асанж: Не убијајте гласника!

"Викиликс" заслужује заштиту, а не нападе и претње, јер без страха објављује чињенице за добро јавности, рекао је Џулијан Асанж аустралијском листу "Острелијен".

Оснивач Викиликса Џулијан Асанж жестоко је бранио своја открића, у писму аустралијском листу Остралијен, тврдећи да његова интернет страница заслужује заштиту, а не нападе и претње, јер објављује чињенице за добро јавности.

У првом јавном обраћању аустралијским медијима, Асанж (39), рођен у Квинсленду, оптужује аустралијску Владу да покушава да убије гласника, јер не жели да се открије истина о њеним дипломатским и политичким поступцима.

Викиликс заслужује заштиту, а не нападе и претње, написао је Асанж, додајући да његова интернет страница без страха објављује чињенице за добро јавности.

У тексту, објављеном у уторак, под насловом "Не убијајте гласника, јер открива неугодне истине", Асанж подсећа на годину 1958. и младог Руперта Мардока, тада власника и уредника часописа Њуз у Аделаиди, који је написао да се у трци тајности и истине, чини да ће истина неизбежно увек победити.

"Демократским друштвима су потребни јаки медији, а Викиликс је део медија. Медији помажу да Владе остану поштене. Викиликс је открио неке болне истине о ратовима у Ираку и Авганистану и објавио ексклузивне приче о корпоративној корупцији", пише Асанж.

Према његовим речима, Викиликс је изнедрио нову врсту новинарства - научно новинарство.

"Радимо с другим медијима како би људи добили вести и информације, али их људи једноставним кликом могу проверити, јер су приложени документи на основу којих је вест настала. Тако можете просудити сами за себе да ли је вест тачна", истиче Асанж.

У свом писму каже да није активиста против рата, јер има и оправданих ратова.

"Али нема ничег горег него кад Владе лажу својим народима о ратовима, тражећи од грађана да за те лажи положе своје животе и новац. Ако је рат оправдан, реците истину и нека народ одлучи хоће ли га подржати", поручује Асанж.

На крају свог писма Асанж подсећа на историјску пресуду у случају "докумената Пентагона" кад је Амерички врховни суд 1971. године одбранио право новинара на објављивање докумената о Вијетнамском рату, образложивши да само слободни и ничим ограничени медији могу ефикасно изнети на видело неправилности у Влади.

Број коментара 19

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 24. новембар 2024.
6° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње