Шведски суд подржао налог за хапшење Асанжа

Апелациони суд у Стокхолму подржао је налог за хапшење оснивача "Викиликса" Џулијана Асанжа и уједно одбацио његов захтев да тај налог буде укинут, чиме је, како јављају агенције, продужен шестогодишњи судски спор.

За Џулијаном Асанжом (45) шведске власти су 2010. године издале налог за хапшење како би га подвргле испитивању у вези са оптужбама да је починио силовање, које он негира.

За сада се не зна да ли ће се Асанж жалити и шведском врхоном суду, преноси АП.

"Апелациони суд дели оцену Окружног суда да је Џулијан Асанж осумњичен за вероватни случај силовања", саопштио је суд.

Асанж је почетком августа поднео жалбу на одлуку Окружног суда у Стокхолму, који је потврдио налог за његово хапшење због наводних кривичних дела силовања и сексуалног узнемиравања, преноси Ројтерс.

При том, Асанж је позвао Шведску да поштује правно мишљење Радне групе УН која је у фебруару 2016. закључила да је он "арбитрарно притворен" и позвала на његово ослобађање.

Радна група УН је тада позвала Британију и Шведску да "окончају његово лишавање слободе" и истакла да се мора поштовати његов "физички интегритет и слобода кретања".

Тужиоци у Шведској желе да испитају Асанжа о наводима две бивше волонтерке Викиликса.

Асанжова одбрана тражила је да се налог за хапшење опозове, указујући да према шведском кривичном закону тужилаштво треба да истражује околности догађаја у што краћем року, а да штете као што су финансијске или по репутацију оптуженог треба да буду сведене на минимум.

Две Швеђанке оптужиле су Асанжа за сексуално узнемиравање, али званична оптужница против њега није подигнута.

Према шведским законима, осумњичени може бити оптужен за извршење кривичног дела тек после испитивања.

Британски суд је 2011. године донео одлуку о екстрадицији Асанжа у Шведску, после чега је уточиште пронашао у амбасади Еквадора у Лондону, где се и сада налази.

Његово изручење траже и САД, које сматрају да је објављивањем тајни о америчкој политици и дипломатији нанета штета америчкој националној безбедности, због чега Асанж страхује да би Шведска могла да га преда САД.

У међувремену, Викиликс је јуче објавио лекарски извештај у којем се наводи да је ментално здравље Асанжа угрожено ако остане у амбасади Еквадора у Лондону, уочи судског саслушања у Шведској о томе да ли ће Апелациони суд подржати налог за његово хапшење због оптужби за силовање из 2010.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 13. септембар 2024.
18° C

Коментари

Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Odlicna serija
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Bruka i sramota
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи