Читај ми!

И ММФ крив за рат у Југославији?

Економске мере штедње ММФ-а наметнуте бившој Југославији у предратном периоду изазвале социјалне немире који су делом криве за рат, наводи се у тајном меморандуму "Стратфора" из 2009. године, преноси "Викиликс".

Међународни монетарни фонд (ММФ) има део кривице за рат у бившој Југославији, наводи се у интерном тајном меморандуму америчког института за стратешке анализе "Стратфор" из 2009. године, објављеном на сајту Викиликс.

У меморандуму, у којем се налазе упутства аналитичарима на терену на који начин да прикупљају информације са подручја бивше Југославије наведено је да су економске мере штедње ММФ-а наметнуте бившој Југославији у предратном периоду изазвале социјалне немире који су делом криве за рат.

Из тог разлога "Стратфор" даје инструкције својим аналитичарима да посебно обрате пажњу на социјална питања у региону, објавио је Викиликс.

"Због глобалне рецесије било какви економски показатељи из региона веома су важни. Пазите на било какве нереде услед кризе у којима учествују радници, синдикати. Немојте заборавити да су мере штедње ММФ-а наметнуте Југославији делимично криве за почетак рата. Морамо водити рачуна о било каквом економски мотивисаном социјалном незадовољству", наводи се у меморандуму.

Такође, истакнуто је да се пази на све економске изјаве које долазе из Србије, БиХ и Хрватске.

За  аналитичаре "Стратфора" од кључне важности су сигнали да Западна Европа даје средства за помоћ и развој региону, као и посете ММФ-а у земљама региона.

"Пазите на проблеме у банкарском сектору, било какво помињање да стране банке у региону раде нешто неуобичајено, као што је затварање пословница или спречавање инвестиција", наводи се у меморандуму.

Босна и Херцеговина кључ региона

Аналитичарима се скреће пажња да је БиХ кључ региона, те да воде рачуна о међуетничким односима у тој земљи. Истичу да треба водити рачуна о односима у Федерацији БиХ и радикализацији Републике Српске.

Указано је да пазе на "било какав индикатор да етничке групе у БиХ траже већу аутономију или било какво помињање насиља".

"Поделе између Бошњака и Хрвата су посебно важне. Пазите на насиље на фудбалским теренима, организовани криминал, било шта што може прерасти у етничко насиље", наводи се у меморандуму.

Занимљива је оцена "Стратфора" да је организовани криминал веома присутан у свим земљама Западног Балкана.

"Посебно треба обратити пажњу на Хрватску, која има високу активност организованог криминала, Македонију, Црну Гору, јер је цела та земља организовани криминал, БиХ у којој постоји висока пенетрација организованог криминала са руским везама, због чега нам је ово двоструко важно, као и Албанију и Косово, на које морамо посебно пазити", наводи се у меморандуму.

Значајна пажња посвећена је Косову, истичући да су до насиља на Косову довели штрајкови албанских рудара током осамдесетих година прошлог века.

Пажњу, како истичу, треба посветити и Србима на северу Косова, који "могу покренути насиље у сваком тренутку".

Насиље, како се наводи, могу покренути Албанци у долини Прешева и муслимани у Санџаку.

Број коментара 39

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 23. новембар 2024.
1° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње