У 20 сати у Београду, Новом Саду, Крагујевцу измерено 35 степени
Температура у већини места у Србији у 20 сати је изнад 30 степени, а у Београду, Новом Саду и Крагујевцу измерено је 35 степена.
За степен нижа температура је у Зрењанину, Лозници, Ћуприји. У Палићу, Сомбору, Сремској Митровици, Кикинди, Ваљеву, Неготину, Краљеву, Крушевцу, Нишу је 33 степена, показују подаци Републичког хидрометеоролошког завода.
Због изражене влажности ваздуха у неким градовима субјективни осећај је знатно изнад измерене температуре, па је тако према РХМЗ, у Новом Саду субјективни осећај тренутно као да је 42 степена, а у Лозници и Сремској Митровици 39.
Најсвежије је тренутно на Копаонику где су измерена 23 степена, следе Сјеница са 24 степена и Црни Врх са 26 степени, док је на Златибору 28 степени.
На подручју целе Србије на снази је црвени метео-аларм, који означава врло опасно време.
Опширније
Краће
И у Смедеревској Паланци измерено 40 степени
У 17 часова је, према подацима РХМЗ-а, најтоплије било у Ћуприји и Смедеревској Паланци са 40 степени.
У Новом Саду, Крушевцу и Лесковцу било је за степен свежије, а 38 степени измерено је у Београду, Нишу, Крагујевцу, Сомбору, Кикинди, Великом Градишту и Краљеву.
Ћуприја "рекордер" – у 15 часова измерено 40 степени
Према подацима Републичког хидрометеоролошког завода, у 15 часова најтоплије било је у Ћуприји, где је измерено 40 степени.
Степен ниже забележен је у Новом Саду, Смедеревској Паланци, Крушевцу, Нишу и Лесковцу.
У Сомбору, Палићу, Кикинди, Крагујевцу, Великом Градишту, Неготину, Краљеву и Зајечару измерено је 38 степени.
У Београду је у 15 часова било 37 степени, колико је измерено и у Зрењанину, Банатском Карловцу, Куршумлији и Врању.
У 14 сати најтоплије у Ћуприји са 39 степени, у Београду 37
Ћуприја је најтоплији град у Србији, где је жива на термометру у 14 часова показала 39 степени Целзијуса. Следе, Смедеревска Паланка, Велико Градиште, Неготин, Крушевац, Ниш, Лесковац, Зајечар са 38, док је у Београду, Крагујевцу, Кикинди, Крагујевцу, Краљеву и Куршумлији измерено 37 степена Целзијуса, показују подаци на сајту Републичког хидрометеоролошког завода (РХМЗ).
За степен мање је у Лозници, Сремској Митровици, Ваљеву, Димитровграду и Врању, док се жива у термометру на Сјеници подигла до 32, а на Златибору до 31. подељка Целзијусове скале.
Према подацима РХМЗ-а најнижа темперетура је на Копаонику где су измерена 23 степена Целзијуса. РХМЗ упозорава да се веома изражен топлотни талас наставља и у другој декади јула са максималним температурама од 35 до 40 степени и уз тропске ноћи у урбаним срединама. У другој половини следеће седмице, од 17. јула, очекује се мањи пад температуре и то прво у северним, западним и централним пределима Србије, али ће се и даље задржати веома топло време.
Упркос мањем освежењу, са великом вероватноћом ће се и надаље продужити период са тропским данима, у већим урбаним срединама и тропским ноћима, уз дефицит падавина.
Опширније
Краће
У 13 часова најврелије у Крушевцу и Ћуприји
У 13 часова најтоплије је у Ћуприји и Крушевцу где је измерено 38 степени, док је 37 степени на Палићу, у Новом Саду, Кикинди, Смедереевској Паланци, Великом Градишту и Лесковцу.
У Београду је измерено 36 степени.
Субјетивни осећај Новосађана и оних који су на Палићу је да су 43 степена.
У подне највиша измерена температура износи 37 степени
У подне је у Смедеревској Паланци измерено 37 степени, што је и највиша данас измерена температура.
Степен мање је у Зајечару, Крушевцу, Ћуприју, Новом Саду, Сомбору и на Палићу.
Ипак, Новосађанима је најтоплије јер је тамо субјективни осећај да су 42 степена.
Најтоплије у Смедеревској Паланци
У 10 часова најтоплије је у Смедеревској Паланци где су забележена 34 степена. Степен мање је на Палићу, у Сомбору, Кикинди, Новом Саду, Ваљеву.
Ако имате исправан клима-уређај, вреди покушати да га подесите на мање хлађење, односно вишу температуру, а додате венилатор.
Овај приступ би могао да учини чуда вашем летњем рачуну за струју. Вероватно ћете се осећати потпуно исто као да је клима укључена на најнижу температуру.
Већ у 8 часова у престоници 31 степен, у Сомбору 30
Након тропске ноћи уследило је и вруће јутро. У 9 часова, у хладу, изнад травнате површине у Београду је забележен 31 степен. Вруће је и у Сомбору, тамо је 30 степени.
Препорука лекара је да се у врелим данима редовно хидрирамо и да једемо чешће, али лаганије оброке.
"Када је топло препорука је да се пију топли чајеви и једу топле супе. Тада нема топлотних удара. Добро је конзумирати храну која је собне температуре, јер то треба нашем организму. Ако је нешто хладно, организам мора да потроши додатне ензиме да би се одбранио од температурног шока", каже нутрициониста Милка Раичевић.
Опширније
Краће
У Београду у 6 часова 28 степени
Према подацима Републичког хидрометеоролошког завода у 6 часова најтоплије је у Београду, где је већ 28 степени.
Најпријатније време за спавање било је у Сјеници и Зајечару, где је тренутно 14, односно 15 степени.
Сунчано и веома топло, а само се у поподневним сатима уз локални развој облачности на југозападу земље понегде очекују краткотрајни пљускови са грмљавином.
Ветар слаб и умерен, на југу Баната повремено и јак, јужни и југоисточни, а у Бачкој и Срему слаб северозападни.
Јутарња температура од 17 у Димитровграду до 27, у Београду, а највиша дневна од 35 до 40 степени.
Прогноза временa од 17. до 21. јула
Мањи пад температуре очекује се од среде, 17. јула и то прво у северним, западним и централним пределима Србије, али ће се и даље задржати веома топло време.
Уз локални развој облачности, ретка и изолована појава пљускова са грмљавином очекује се тек понегде на југозападу земље.
Апел лекара
Лекари апелују и на хроничне болеснике и на оне здраве да избегавају излагање директном сунцу, од 10 до 17 часова, да се заштите од УВ зрачења и да се редовно хидрирају.
Препоручљиво је коришћење препарата са заштитним фактором у свим временским условима, у свакој сезони. Требало би користити фактор заштите од сунца СПФ-30 и више, који штити од УВА и УВБ зрачења.
Када је реч о одећи, препоручује се ношење капа и шешира са широким ободима и одећа светлих боја, од природних материјала, по могућству са дугим рукавима, или специјална одећа са заштитним фактором (одећа са "UPF – ultraviolet protection factor" ознаком).
Препоручује се и ношење наочара са 100 одсто УВА/УВБ заштитом, али и козметика и контактна сочива која нуде УВ заштиту. Треба избегавати соларијуме, јер се у њима користе УВА зраци.
Из Министарства грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре поручују послодавцима да воде рачуна и прилагоде рад запослених током топлотног таласа.
Коментари