Читај ми!

Твитер етикетирао Би-Би-Си као владин медиј

Би-Би-Си се противи новој етикети на свом главном налогу на Твитеру, која га описује као "медиј који финансира влада" . Британски јавни сервис је због тога контактирао Твитер , са жељом да се проблем реши "што је пре могуће".

"Би-Би-Си је, и увек је био, независан. Финансира нас британска јавност кроз претплату за лиценцу“, наводи се у саопштењу ове медијске куће.

Власник Твитера Илон Маск је, са своје стране, рекао да верује да је Би-Би-Си један од "најмање пристраснијих” медија.

Када је Би-Би-Си Њуз нагласио власнику Твитера Елону Маску да се корпорација финансира из накнаде за лиценцу, Маск је одговорио мејлом, питајући: "Да ли је ознака на Твитеру тачна?“

Такође се чинило да је сугерисао да размишља о обезбеђивању етикете која би повезивала са "тачним изворима финансирања“. Није јасно да ли би то важило и за друге медије.

"Све организације су пристрасне, неке очигледно много више од других. Треба да приметим да пратим Би-Би-Си Њуз на Твитеру, јер мислим да је међу најмање пристрасним. Ми тежимо максималној транспарентности и тачности. Повезивање са власништвом и извором финансирања вероватно има смисла. Мислим да би медијске организације требало да буду самосвесне и да не тврде лажно потпуно одсуство пристрасности“, објаснио је Маск.

Висину годишње накнаде од 159 фунти - која је по закону обавезна за гледање ТВ преноса или стриминга уживо у Великој Британији одређује влада, али је плаћају појединачна домаћинства у Великој Британији.

Иако је @BBC налог, који има 2,2 милиона пратилаца, добио ознаку, много већи налози повезани са Би-Би-Си-јевим вестима и спортским резултатима тренутно се не описују на исти начин.

Означени налог првенствено дели новости о ТВ програмима, радио емисијама, подкастовима и другом материјалу који није у вестима које производи Би-Би-Си.

Ознака води до странице на Твитер веб страници која наводи да су "државни медијски налози“ дефинисани као "медији у којима држава врши контролу над уређивачким садржајем путем финансијских средстава, директних или индиректних политичких притисака и/или контроле над продукцијом и дистрибуција“.

Као национални емитер Велике Британије, Би-Би-Си ради на основу Краљевске повеље договорене са владом.

Повеља Би-Би-Си-ја наводи да корпорација "мора бити независна“, посебно у погледу "уредничких и креативних одлука, времена и начина на који се испоручују њени резултати и услуге, као и у управљању својим пословима".

Својевремено су ознаку "провладиних медија" у Србији добили новинске агенције, телевизијске станице и новине у приватном власништву: Танјуг, Курир, Информер, Српски телеграф, Политика, Пинк, Прва, Б92, али и јавни сервиси РТВ и РТС.

петак, 22. новембар 2024.
6° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње