Слаб отпор талибана

У офанзиви коалиционих снага у Авганистану названој "Моштарак" до сада погинуло 29 људи. Талибани се определили за герилску борбу, али упркос слабом отпору, коалиционе снаге споро напредују.

Најмање 29 људи погинуло је до сада у великој офанзиви у провинцији Хелманд, коју су јуче почели војници НАТО-а заједно са авганистанским снагама, а коју су данас наставили напредовањем у градовима Марџаху и Наду Алију.

У операцији "Моштарак", највећој од пада талибана 2001. године, ангажовано је око 15.000 војника. У тој области је пре офанзиве било, према подацима коалиционих снага, између 400 и 1.000 талибанских бораца, односно око 2.000 према талибанским изворима, пренели су светски медији.

Иако извештаји са терена говоре о спорадичном и углавном слабом отпору побуњеника, који су се определили за герилски начин ратовања, НАТО и авганистански војници напредују веома споро.

Разлог томе је велики број постављених експлозивних направа, па коалиционе трупе све морају пажљиво да прегледају, како би их уклонили.

У Марџаху, граду са 80.000 становника, који се налази на око 600 километара југозападно од Кабула, једини мост преко реке која тече кроз град био је толико миниран да је коалиционим војницима било лакше и брже да саграде понтонске мостове за прелаз реке него да га разминирају.

Прве жртве офанзиве

Од почетка акције погинула су два војника коалиционих снага, један Американац и један Британац. Талибански портпарол је изјавио да је убијено 27 побуњеника.

Цивилно становништво се углавном евакуисало, пошто су коалиционе снаге неколико дана пре почетка офанзиве бацали летке који су најављивали скору офанзиву у циљу избегавања цивилних жртава.

Ипак, снаге НАТО-а у Авганистану саопштиле су да је 12 цивила убијено на југу Авганистана, где су две бомбе пале на једну кућу.

Две бомбе које су гађале талибанске побуњенике експлодирале су око 300 метара од мете и усмртиле 12 цивила на подручју Над Али, наводи се у саопштењу.

Командант снага НАТО-а у Аваганистану Стенли Макристал упутио извињење авганистанском председнику Хамиду Карзаију.

Марџах је последњи већи град под контролом талибанских побуњеника и сматра се кључним у шверцу опојних дрога које се гаје у провинцији Хелманд.

Из Беле куће је саопштено да председник Барак Обама пажљиво прати ток офанзиве, која би требало да буде прекретница у рату у Авганистану.

Британски премијер Гордон Браун је похвалио британске војнике због "изузетне улоге коју су одиграли у офанзиви".

Број коментара 4

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 30. јун 2024.
32° C

Коментари

Dobar tekst, ali..
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Zelja za lepotom
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Bravo
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Miss
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Treba li zabraniti lepotu?
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару