Годишњица бомбардовања Дрездена

Око 10.000 људи је у Дрездену формирало људски ланац, како би спречили неонацисте да злоупотребе 65. годишњицу савезничког бомбардовања тог града у Другом светском рату.

Најмање 5.000 неонациста и двоструко више антифашиста окупило се у Дрездену на супротстављеним манифестацијама организованим на 65. годишњицу разорног савезничког бомбардовања тог немачког града.

Међу супростављеним групама је долазило до повременог кошкања, али није било већег насиља. Јаке полицијске снаге под пуном опремом распоређене су по граду како би спречиле сукобе, а пет полицијских хеликоптера надлетало је град и надзирало демонстранте.

Неонацисти су у прошлости изазивали негодовање јавности поредећи бомбардовање Дрездена са холокаустом, а организатори данашњег окупљања екстремних десничара најавили су "марш у знак жалости".

У граду се, према подацима полиције, окупило око 5.000 присталица екстремне деснице.

Истовремено, немачке политичке партије и грађанска удружења одлучили су да не дозволе нацистима да злоупотребљавају болну историју Дрездена.

Људски ланац против неонациста

На облама Елбе, око 10.000 људи образовало је људски ланац,  показујући на тај начин симболично да желе да заштите стари, обновљени део града од неонациста.

"Дрезден их не жели и тој банди није место овде", изјавила је градоначелница Дрездена Хелга Орос. Она је додала да је људски ланац помогао да "Дрезден постане бедем против нетолеранције и глупости" и да је годишњица прилика за подсећање на то ко је започео рат.

У граду је забележено неколико ситних кошкања између неонациста и њихових противника, постављено је и запаљено неколико барикада које су убрзо уклоњене и преврнуто је једно возило. Полиција је саопштила да је неколико људи задобило лакше озледе, неки и од каменица, али да је успешно успела да раздвоји две стране.

У три налета британских и америчких бомбардера 13. и 14. фебруара 1945. године запаљивим бомбама је потпуно уништен стари барокни центар Дрездена.

Око коначног броја жртава дуго су постојале недоумице, да би тек 2008. једна владина комисија закључила да тај број не премашује 25.000, што је знатно мање од ранијих претпоставки да је страдало и до 135.000 људи.

Екстремна десница у Немачкој окупља мали број присталица и нема своје посланике у савезном парламенту, али у покрајинском парламенту Саксоније, у којој се налази Дрезден, седе и представници неонацистичке Национално-демократске партије Немачке (НПД).

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 30. јун 2024.
32° C

Коментари

Dobar tekst, ali..
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Zelja za lepotom
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Bravo
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Miss
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Treba li zabraniti lepotu?
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару