Читај ми!

Убиство Шинза Абеа, смрт која је потресла Јапан

Судбина бившег премијера Шинза Абеа, који је на кормилу државе провео више времена него било који јапански лидер у послератној историји, проузроковала је у јавности шок, који ће несумњиво бити трајан и имати последице не само по политички живот земље већ и по њену културу и безбедност.

Политичари и обични грађани у Јапану изражавају запањеност, тугу и гнев због убиства Шинза Абеа, бившег дугогодишњег премијера, којег је током говора на улици у граду Нара 8. јула убио бивши припадник јапанске морнарице, четрдесетдвогодишњи Тецуја Јамагами.

Абе је у историјски град Нару дошао да би, два дана пред изборе за Горњи дом парламента, подржао локалног кандидата своје владајуће Либерално-демократске партије.

Изненађење јавности је огромно јер је Абе државу предводио готово пуних девет година, а атентат тако високог профила је незабележен у последњих шест деценија.

Наиме, у острвској царевини се од 1960. године до данас није десило да један политичар у рангу премијера или председника партије буде убијен.

Те године лидера Социјалистичке партије Инеђира Асануму на бини током говора великим самурајским бодежом је усмртио седамнаестогодишњи ултрадесничар Отоја Јамагучи.

Куриозотет је да је три месеца раније, исте године, тадашњи премијер Нобуске Киши, деда по мајци настрадалог Шинза Абеа, доживео напад хладним оружјем који је, срећом, преживео.

У далекоисточној царевини деведесетих година забележена су два убиства градоначелника, а у првој деценији овог века ватреним оружјем је убијен један парламентарац.

Ипак, у Јапану, који има преко 125 милиона становника, годишње се деси мање од хиљаду убистава, од којих су велика већина злочини из страсти или услед породичних размирица.

Пуцњава и разрачунавање банди ватреним оружјем су екстремно ретки, јер у далекоисточној царевини ватрено оружје могу поседовати само регистровани ловци, па и професионални криминалци попут припадника мафије врло тешко долазе до њега. 

И то је разлог зашто су обични грађани у Јапану потпуно шокирани атентатом на Абеа, у којем виде и разлог за бригу за јавни мир и ред уопште и за сопствену безбедност.

Међутим, да се строги прописи о ватреном оружју верно спроводе сведочи и чињеница да је починилац, бивши војник, за злочин искористио скраћену сачмарицу коју је, по сопственом сведочењу, сам израдио, као и више импровизованих експлозивних направа, које је полиција приликом претреса пронашла у његовом стану.

Он је истражитељима признао да је гајио незадовољство у односу на бившег премијера Абеа и да је свесно планирао да га убије, али је и рекао да није био мотивисан политичким разлозима.

Неминовно преиспитивање

Јапански премијер Фумио Кишида, који је у прошлости био министар иностраних послова у Абеовој влади, снажно је осудио атентат на свог "блиског пријатеља", назвавши га "подлим варварским чином" који је "апсолутно недопустив".

Велики број политичара, попут шефова партија и посланика, у својим изјавама се слажу у оцени да је атентат на Абеа, због контекста у којем се десио – предизборне кампање, груби насртај на демократију и слободу говора.

Смрт Абеа који је, као вођа највеће фракције унутар владајуће партије, угледни посланик у парламенту и брат садашњег министра одбране, и након оставке на функцију премијера наставио да обликује унутрашњу и спољну политику земље, вероватно ће проузроковати велико престројавање и маневрисање унутар владајућег естаблишмента.

Аналитичари ће с посебним интересовањем пропратити утицај коју његова погибија може имати на излазност и резултате предстојећих избора за Горњи дом парламента.

Шокантно убиство политичке фигуре која је на челу државе провела највише времена у историји јапанске демократије несумњиво ће довести до преиспитивања домаће политичке културе у којој кандидати за посланике, у настојању да се приближе грађанству и демонстрирају свој труд, недељама држе мноштво говора на раскрсницама и на улазима у железничке станице, најчешће без икаквог обезбеђења.

Као дугогодишњи бивши премијер, Абе је имао уз себе телохранитеље, али они нису успели да на време примете и спрече починиоца, па се намеће и питање адекватности обезбеђења важних личности као што су државници.

субота, 16. новембар 2024.
7° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње