Путин у званичној посети Кини
Руски председник Владимир Путин стигао је у званичну посету Кини, а на аеродрому у Пекингу дочекао га је кинески министар спољних послова Ванг Ји. У фокусу посете биће покретање заједничких пројеката у области инвестиција, развоја пољопривреде и транспортне инфраструктуре, сарадње у области економије, трговине, енергетике, атомске енергије, ваздухопловне и ракетно-космичке индустрије.
Како преноси Тас, Путин би сутра требало да води разговоре са кинеским лидерима о широком спектру питања, билатералних и међународних, укључујући ситуацију у Сирији, на Корејском полуострву и у Авганистану.
Путин је у Пекинг стигао из Ташкента, престонице Узбекистана, где је одржан самит Организације за Шангајску сарадњу. На маргинама те конференције, Путин се срео са кинеским председником Си Ђинпингом.
Кремљ се нада да ће посета руског лидера Кини бити садржајна и продуктивна, а две стране планирају да потпишу више десетина споразума.
Како је раније саопштено, Москва је припремила вие од 50 споразума, који би могли бити потписани током Путинове посете, али према речима помоћника руског председника Јурија Ушакова не би требало очекивати некакве епохалне одлуке, преноси Спутњик.
У фокусу посете биће покретање заједничких пројеката у области инвестиција, развоја пољопривреде и транспортне инфраструктуре, сарадње у области економије, трговине, енергетике, атомске енергије, ваздухопловне и ракетно-космичке индустрије.
Планирано је потписивање међувладиног споразума, који ће покренути програм заједничког развоја и изградње широкотрупног авиона и тешког цивилног хеликоптера.
Очекује се да ће лидери две земље дати и званично старт преговорима за припрему споразума између интеграционих пројеката - Евроазијског економског савеза и економског појаса Пут свиле.
Путин је недавно на Петербуршком међународном економском форуму изјавио да ће Кина учествовати у стварању новог трговинско-економског партнерства у Евроазији.
Путин и Си Ђинпинг ће такође размотрити и бројна регионална и међународна питања, о којима Москва и Пекинг имају углавном исте или сличне ставове, наводи Спутњик.
Један од највећих билатералних пројеката Москве и Пекинга остаје градња гасовода "Снага Сибира", по којем ће Русија испоручивати Кини до 38 милијарди кубних метара гаса годиње, а у току су и преговори о изградњи западног крака - "Снага Сибира 2", преко Алтаја.
Осим тога, у мају је кинеска страна изразила спремност да инвестира у пројекат брзих пруга Москва-Казањ, па се очекује потписивање и тог споразума. На одређеним деловима те пруге возови ће развијати брзину и до 400 километара на час.
Путин је у Пекинг отпутовао са великом делегацијом руских министара и бизнисмена.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 2
Пошаљи коментар