Јеремић представио платформу на Међународном институту за мир

Председник ЦИРСД-а и кандидат Србије за генералног секретара Уједињених нација Вук Јеремић представио је, на престижном Међународном институту за мир (ИПИ) у Њујорку, своју платформу за кандидатуру, са 53 иницијативе које је спреман да спроводи са чланицама УН у случају да буде изабран на ову функцију.

Вук Јеремић је истакао да ће у средиште активности УН система поставити борбу против климатских промена и обезбеђивање услова за глобални одрживи развој (спровођење Париског климатског споразума и Агенде 2030), као кровних циљева међународне заједнице у нашем времену. 

Јеремић је, такође, у кратким цртама представио свој предлог о формирању нове генерације мировних снага Уједињених нација, које би имале шири мандат и адекватнију опрему и обавештајне податке, са циљем њиховог распоређивања у најпроблематичнијим деловима света.

Председник ЦИРСД-а је објаснио и елементе свога плана за консолидацију УН доприноса у постизању мира и стабилности у Африци.

Он је посебно нагласио предлоге за унапређење људских права и родне равноправности.

"Без обзира којег ће пола бити нови генерални секретар УН, овај избор мора представљати прекретницу за права жена и родну равноправност, и зато сам се формално обавезао на додељивање 50 одсто високих функција у УН систему женама, уколико будем изабран", рекао је Јеремић.

Кандидат Србије за наредног генералног секретара је подвукао да ће прве мере које буде донео, бити у циљу увођења транспарентности и меритократије у Секретаријат УН, као и сузбијању корупције у администрацији светске организације.

"Само кроз јачање мултилатерализма могуће је изнаћи адекватне одговоре на глобалне изазове 21. века, а средишња улога у глобалном управљању мора припасти модернизованим и 'подмлађеним' Уједињеним нацијама", закључио је своје излагање Јеремић.

Након излагања уследила је дуга сесија питања и одговора, током које се Јеремић дотакао бројних тема, од спречавања нуклеарне пролиферације, до проблема доставе хуманитарне помоћи и избегличке кризе.

Догађај је изазвао велико интересовање стручне и опште јавности, а међу гостима је био велики број активиста, интелектуалаца, стручњака за УН и међународно право, као и представника медија.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 28. октобар 2024.
19° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи