Москва: Зајам Украјини, ако затражи

Уколико Кијев затражи, Москва би могла да Украјини да зајам, каже помоћник руског председника. Украјини треба 17 милијарди долара за исплаћивање дуга у 2014. Виктор Јанукович у уторак увече са Владимиром Путином. Демонстранти за исто време најављују велике протесте.

Помоћник руског председника за економска питања Андреј Белоусов најавио је данас да би Русија могла да Украјини да зајам ако Кијев то затражи.

"Ситуација у Украјини је сада таква да без зајма, с једне или друге стране, они једноставно неће успети да одрже економску стабилност. Не искључујем да, ако буде захтева, кредит буде одобрен", рекао је Белоусов, јавља Ројтерс.

Украјини је потребно 17 милијарди долара за исплаћивање дуга идуће године.

Председник Украјине Виктор Јанукович, који је суочен са свакодневним уличним протестима откако је прошлог месеца одбио да потпише Споразум о придруживању и слободној трговини са Европском унијом, требало би у уторак да посети Русију.

Мада је украјинска влада пре неколико дана саопштила да током посете Виктора Јануковича Русији неће бити говора о уласку Украјине у Царинску унију Русије, Белорусије и Казахстана, Украјинаци, ипак страхују да би то тога могло доћи.

Зато је опозиција заказала демонстрације и за сутра увече, када ће Јанукович разговарати са председником Русије Владимиром Путином.

Повод за масовне протесте, који су ушли у четврту недељу, била је одлука Кијева да не потпише Споразум о придруживању ЕУ. Због тога је опозиција оптужила Јануковча да хоће да Украјину "прода" Русији.

ЕУ је јуче саопштила да обуставља рад на Споразуму о придруживању са Украјином, наводећи да аргументи владе у Кијеву "немају реалног основа".

Белоусов је рекао да би до узимања кредита могло да дође током посете председника Украјине Москви.

Истовремено, председник Врховне раде Владимир Рибак покушао је да увери посланика Европског парламента из Литваније Витаутаса Ландсбергиса да Украјина не мења свој европски пут.

Ипак, како је рекао Рибак, неопходно је да Кијев сачува партнерске односе са Руском Федерацијом.

Рибак је да оценио и да нема никаквих законских основа за ванредне парламентарне и председничке изборе.

Према његовим речима, светска заједница је признала законитост и демократичност избора за председника Украјине 2010. године и парламентарних избора одржаних 2012. године.

Одлуку украјинских власти да не потпише ССП са ЕУ, посланик Партије региона и син украјинског премијера Алексеј Азаров види као економску, а не само политичку.

Према његовим речима, влада није успела, пре потписивања, да реши пре свега економске проблеме, а привреда се, како је додао, налази у тешкој кризи.

"Од када је бивша премијерка Јулија Тимошенко са Русијом склопила споразум о испоруци гаса, Украјина плаћа двоструко више него Аустрија. Ми плаћамо шест милијарди евра годишње, што је много новца и доноси губитке. Ако будемо имали велике издатке, то ће имати последице за нашу привреду, за производњу", објаснио је Асаров у интервјуу бечком дневнику Ди пресе.

Алексеј Азаров је негирао да је Москва вршила притисак на Кијев, али је истовремено додао да земља због одређених околности има негативне последице по извоз.

Број коментара 8

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 21. октобар 2024.
9° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи