Читај ми!

Die Presse: Србија се враћа кући

Пошто је Србија испунила кључни захтев, основни проблем за даљи ток преговора са ЕУ више и није на њеној страни, пише данас аустријски лист Пресе.

Читаве две прве стране посвећује данас аустријски лист Пресе Србији, а да ништа од тога није критика, већ више пријатељска брига. Оштри тонови конзервативних аустријских медија из протеклих двадесет година су прошлост - Србија се вратила кући у своју европску фамилију.

Тачно је, препричава Пресе једног од учесника јучерањег састанка ЕУ Министарског већа у Луксембургу, аустријског државног секретара Реинхолда Лопатку - тамо нису сви били еуфорични као дан раније Европска комисија или неке ЕУ чланице.

Неке земље, пре свега Француска и Немачка, стално су спуштале лопту на земљу и захтевале, као на пример немачки министар Гвидо Вестервеле, да "прво виде хоће ли тачке из бриселског споразума заиста бити и спроведене", али генерално гледано, то не мења основну чињеницу - а то је, да јуче у Луксембургу нико није био против почетка преговора са Србијом.

Што се тиче Аустрије, цитира Пресе Лопатку, преговори са Србијом биће отворени већ ове године. 

Како је Србија испунила кључни захтев, основни проблем за даљи ток преговора са ЕУ више и није на њеној страни.

У редакцијском коментару "Српске ЕУ перспективе у лоша времена", лист оптужује европске политичаре због њихове склоности да се сакривају иза такозваних "нерешивих конфликата" - као на пример онога између Београда и Приштине - док уствари само купују време и срећни су да не морају примати једну нову чланицу у Унију.

"Док није решено питање Косова, нема преговора", била је мантра ЕУ политичара, од Жан-Клод Јункера до Ангеле Меркел - за многе је то био само згодан изговор, како се не би суочили са унутрашњим проблемима Уније који немају ништа заједничко са Србијом и њеном косовском политиком.

Не ради се само о финансијским проблемима са којима се Унија носи, о недисциплинованим члановима и преварантској политици неких земаља (Мађарска!) - реч је о томе да после пријема Румуније и Бугарске, ЕУ јако добро зна како изгледа стопостотна погрешна одлука.

Те две земље нису биле спремне за улазак у ЕУ - и сада би Србија требала платити ту исхитрену политичку одлуку Бриселских стратега?

Аустријски лист се нада да до тога ипак неће доћи, али дефинише проблем у нечем другом: ЕУ неће спречити улазак Србије у Унију, али ће бити спремна да вуче преговоре можда читаву деценију, само зато што се боји како својим грађанима "уморним од неуспелих проширења", објаснити да сада за заједничким столом треба направити место за новог члана.

"Кетрин Ештон је пошло за руком да Београд и Приштину приволи компромису, тако то је првима обећавала чланство, другима изглед на чланство. То није било лако, али сада пред њом стоји пуно већи изазов: да ЕУ чланице натера да испоштују њена обећања."

Десет година преговора је дуго време и проблеми Србије, иако често редуковани на њене односе с Приштином, виде се пре свега у економском сектору, правосуђу, општој сигурности и снажној корупцији - како их с једне стране решити, а с друге, паралелно, убрзати процес српског пријема у ЕУ?

Компликована ситуација, будући да ЕУ оснивачи никада нису предвидели неке прелазне стадијуме на путу до пуноправног чланства: нека земља је или члан ЕУ или није, нема никаквих нијансираних правних степеница између, које би и Унији и "новацима" помагале да лакше срасту у једну економску, правну и социјалну заједницу.

Лист објављује и дуги интервју са бившим председником Србије Борисом Тадићем, који је крај прошле недеље провео у Бечу.

И тај разговор је апсолутни новум када се ради о овдашњим интервјуима српских политичара, свеједно да ли оних на власти или у опозицији - нестали су оштри тонови, нестала груба питања: Србија се поново гледа кроз призму цивилизованог новинарског дискурса.

А то што ни ЕУ становништво, а ни сви српски грађани не реагују са ентузијазмом на будуће чланство Србије у Унији не значи ништа, сматрају коментатори и извештачи аустријског листа - погрешне одлуке припадају прошлости, Србија је сада коначно на правом путу.

Број коментара 7

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 18. јул 2024.
32° C

Коментари

Dobar tekst, ali..
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Zelja za lepotom
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Bravo
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Miss
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Treba li zabraniti lepotu?
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару