Продужен протокол из Кјота

Протокол из Кјота биће продужен до 2020. године, договорено је на конферецији УН о клими у Дохи. Ипак, споразумом ће обухватити само 15 одство емисија гасова с ефектом стаклене баште на глобалном нивоу.

На конференцији УН о клими у Дохи постигнут је договор о продужењу Протокола из Кјота до 2020. године. Међутим, Споразумом ће бити покривено само 15 одсто емисија гасова с ефектом стаклене баште на глобалном нивоу.

Представници готово 200 земаља које су учествовале на конференцији коначно су се договорили после преговора који су трајали целу ноћ.

Усвојене су и одлуке које садрже неодређена обећања о финансијској помоћи сиромашним земљама у суочавању с климатским променама.

Многе земље у развоју одбациле су споразум као недовољан за успешну борбу против раста температура и подизања нивоа мора, што неке пацифичке острвске земље виде као претњу њиховом опстанку.

Протокол из Кјота из 1997. године, којим је ограничена емисија штетних гасова у богатим земљама, истиче ове године, а његово продужење до 2020. године треба да премости јаз док се не донесе неки свеобухватнији споразум на глобалном нивоу.

Тим протоколом покривено је само 15 одсто светске емисије гасова, пошто Канада, Јапан, Нови Зеланд и Русија нису пристале на његово продужење. САД никада нису ни потписале Протокол из Кјота.

Сиромашне земље су током двонедељне конференције у Дохи захтевале да им богате земље постепено повећају помоћ на 100 милијарди долара годишње до 2020. године, што је већ обећано пре три године.

Богатије државе, укључујући САД, чланице ЕУ и Јапан се међутим,и даље боре с последицама финансијске кризе и нису биле заинтересоване за детаљније разговоре о финансијској помоћи.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 05. октобар 2024.
14° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи