Читај ми!

Москва: ЕУ крши људска права

Иако је Русија редовна мета европских критика поводом кршења људских права, Москва је одговорила својим извештајем о стању људских права у Европској унији. У извештају се указује да у ЕУ има сувише расизма, злоупотребе полиције и неонацизма.

Русија, иначе редовна мета европских критика поводом кршења људских права, одговорила је својим извештајем о стању људских права у Европској унији, у коме се указује да у ЕУ има сувише расизма, злоупотребе полиције и неонацизма.

"Иако Европска унија и њене чланице традиционално тврде да су посвећене заштити и промовисању људских права, и на националном и на међународном нивоу, ситуација у тој области у ЕУ је још увек далеко од савршене", пише на почетку руског извештаја на 66 страница.

Тај документ, објављен на веб-сајту руског министарства спољних послова, пружа преглед стања људских права у свакој од 27 земаља чланица ЕУ, наводећи као највеће проблеме "стални раст ксенофобије, расизам, насилни национализам и неонацизам, кршење људских права мањина, затвореника, избеглица, имиграната и особа оболелих од менталних болести".

Руски извештај оптужује земље ЕУ за неправде међу којима су кршење приватности, злоупотреба полиције, неједнакост полова, угрожавање слободе штампе, а указује се и на постојање тајних затвора на њеном тлу, којима управља америчка Централна обавештајна агенција.

"Све набројано је у очигледној супротности са тврдњама ЕУ да је пример, а често и 'врховни арбитар' када је реч о људским правима и демократске слободе", пише даље у извештају.

Русија оптужује Немачку за недостатак људских права као и за пружање више телевизијског простора партији на власти него опозицији, преноси АФП.

Француску оптужује за кршење људских права Рома, злоупотребу полиције у односу на имигранте и за пренатрпане и прљаве затворе.

Међу осталим критикама и оптужбама, Русија оптужује Велику Британију за пораст дискриминације и расизма, као и за кампању "прогона" хомофоба.

Међутим, у руском извештају о људским правима неке земље су похваљене за задовољавајући ниво људских права, на пример Ирска.

Иначе, циљ руског извештаја јесте да "привуче пажњу земаља чланица ЕУ, као и институција ЕУ, на озбиљне проблеме које имају код куће", наводи француска агенција.

"Русија је спремна на конструктивни дијалог са Европском унијом о људским правима и демократском развоју", закључује се на крају овог извештаја.

Број коментара 29

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 05. октобар 2024.
13° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи