Шабац: Вратиле се роде
Двадесетак дана касније, него претходних година, у Шабац су се са далеког пута вратиле роде. На подручју тог града има, према последњем попису, 18 гнезда, а једно од најстаријих је на оџаку старе котларнице.
Своје гнездо свиле су поред две образовне установе. Осим ученика и студената, њиховом повратку у град радују се и Шапчани који живе у околним зградама.
„Већ више од три деценије пратим долазак рода у наш град и ево, ове године су стигле касније него икада. Обично дођу половином марта, ове године смо их сачекали почетком априла. Биће ту код нас негде до половине августа, за то време ће добити младе, научити их да лете и онда отићи у топлије крајеве, да радују неку другу децу и неке друге одрасле људе. Радујемо се доласку рода јер знамо да су оне симбол среће, просперитета, родитељства, плодности, и у свим језицима, реч рода је повезана са именом мајка, у нашем језику, реч рода потиче од црквенословенског јеродиј, што значи мајка-љубав“, објашњава Јелена Подгорац Јовановић из Шапца.
Роде су, између осталог, и добри чистачи природе, хране се инсектима, гмизамцима, водоземцима.
Кристина Милошевић, координаторка пописа белих рода каже да њих можемо уочити најпре на неким влажним ливадама, дуж неких канала, или дуж река. „То су углавном места где оне налазе храну и због тога су најбројније у овом делу где су у околини великих река као што су Сава, Дунав и Тиса. Прошле године је рађен међународни попис белих рода, и том приликом је избројана 1927 гнездећих парова који се налазе у нашој земљи, од тога су 202 гнезда била празна, на жалост, али, остале су све биле активне, и имамо преко 4500 младунаца“, истиче Кристина. Додаје да друштво за заштиту и проучавање птица Србије у сарадњи са Електродистрибуцијом Србије спроводи један део пројекта где је обезбеђено 900 платформи.
„Циљ овог јесте да се прво обезбеде гнезда која су најугрожавајућа, односно која се налазе на бандерама и којима прети опасност да падну и усмрте ове птице, а затим и да се повећа бројност ових птица и оно што је значајно нагласити јесте да је ова птица строго заштићена врста и да је свако убијање, хватање, злостављање или купљење њихових јаја строго кажњиво законом“, наводи Кристина Милошевић.
За роде су везани многи митови и народне приче. Између осталих, и Андерсен у својим бајкама спомиње децу коју доносе роде. Претпоставља се због тога што ове селице на југу остају девет месеци. Од када су слетеле у Шабац, град је богатији за 13 дечака и 8 девојчица.
Коментари