Крушевац: "Шапа спаса" у Васпитно-поправном дому

Васпитно-поправни дом у Крушевцу, у сарадњи са Институтом за перформативне уметности и социјални рад из Београда, реализовао је у протеклих пет месеци пројекат "Шапа спаса". Програме дресуре и креативне радионице похађали су штићеници, а циљ пројекта је и удомљавање напуштених животиња.

Из крушевачког градског азила у ВП дом у новембру се доселило десет паса. У новом дому, наменски опремљеном, дочекали су их штићеници који су су се добровољно пројекту прикључили.

“За мене овај програм највише значи што кад ја прођем ову капију све оно што ме мучи остане иза ове капије. Пружио ми је пажњу, љубав, обавезу, кад сам са њим ја заборавим на све моје проблеме", каже двадесетогодишњи М.Л.

Уз вредне вештине водича паса, програм штићеницима пружа могућност да по истеку васпитно поправне мере установу напусте са својим новим четвороножним пријатељима.

“Само што сам га видео кад су га довели одмах ми се свидео на прву и поприлично сам се везао за њега: Види се кад ја дођем кад га видим, кад он мене види, тачно та емоција се осети, тако да - одлучио сам већ од првих пар дана да га удомим”, наводи двадесетогодишњи А.Д.

Од диплома које сведоче о успешно окончаној обуци, ништа мање важне нису ни емоције које су се у полазницима током пројекта ослободиле.

„Они су на радионицама креативног писања дневника имали прилику да вербализују осећања која остварују у интеракцији са псима, да пишу о тој емотивној вези коју остварују, што је у њима пробудило осећај одговорности, емпатије, везе са другим бићем и сведоци смо тога да многи од њих желе каснисније овим да се баве", истиче Марина Ковачевић, директор ЦРИ Института из Београда.

Александар Бата Марковић, мастер кинологије додаје: „Они могу да раде као - водич паса, шетач паса, иинструктор обуке и у многим другим сверама. Наравно постоје званичне службе и предузећа у којима могу да се запосле или да покрену сопствени посао."

Ово је само једна у низу обука које се у крушевачком ВП Дому организују са циљем да се штићеници по изласку брже и лакше дођу до посла и сигурне егзистенције.

Иван Мијаиловић, управник Васпитно поправног дома Крушевац наглашва да имају прилике да уз све оне образовне, културне, васпитне и спортске активности се образују и обучавају за многа дефицитарна занимања којима ће моћи касније да се баве. “Ту имамо поред многих занимања везаних за саму производњу металске струке, и многа занимања везана за цвећарство и многе друге дефицитарне ствари којима ће свакако моћи да се баве када изађу из ВП Дома", закључује он.

Након завршене обуке и праксе за бројне занате штићеници добијају сертификате на којима се не наводи где су стечени како би се избегла додатна дискриминација приликом њиховог запошљавања.

недеља, 13. април 2025.
20° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом