У Крагујевцу - искуство јапанског интервентног кардиолога пред домаћим лекарима
Један од водећих светских интервентних кардиолога Масахиса Јамане из Јапана, посетио је Универзитетски клинички центар у Крагујевцу. Са колегама са клинике за кардиологију обавио је шест најзахтевнијих интервенција код пацијената који имају тотално закречење срчаних артерија.
После два инфаркта и уграђеног стента, Крагујевчанин Ненад Бијелић и даље има тегобе. Десет година је кардиолошки болесник.
“Малаксалост и тај замор, то ме спречава да могу да радим, да било шта обављам”, објашњава Ненад.
Када терапије не дају резултате, приступа се отварању запушених артерија које срчани мишић снабдевају крвљу. То су сложене процедуре.
“То су процедуре које се раде уз специјалне жице уз специјални материјал, специјалним техникама. Наравно и могу да их раде само они људи који имају велику криву учења”, наглашава проф. др Владимир Здравковић, руководилац Клинике за кардиологију УКЦ Крагујевац.
А како лечи срце Масахиса Јамане, један од најбољих интервентних кардииолога на свету? Његову јединствену технику и спретност дошли су да виде водећи кардиолози из земље и региона.
“Кад вам дође овакав експерт, увек ухватите неки мали трик и на тајначин можете пуно да побољшате своју технику, своје знање своје искуство”, каже проф. др Синиша Стојковић, Клинички центар Србије.
Заједнички рад и учење непроцењиви су за даље лечење најтежих кардиолошких болесника у Србији.
“Јер ћемо већ за неколико дана са новим искуствима моћи да радимо додатно боље уз све оно сто смо до сад научили”, додаје професор Здравковић.
“Наставићемо сарадњу. То је став и Министарства здравља да се највећи светски стручњаци доводе у наше болнице”, истиче проф. др Слободан Милисављевић, директор УКЦ Крагујевац.
Професор Јамане поставља стандарде и у раду и у материјалима које користи током операције. Радо преноси своје знање.
"Веома сам почаствован што сам визитни професор Медицинског факултета у Београду. Сада радим са крагујевачким професорима и колегама и верујем да ће се интензивирати сарадњиа српских и јапанских лекара”, наглашава проф. др Масахиса Јамане, интервентни кардиолог из Јапана.
А Јапанци су стручњаци за интервентну кардиологију. Највећи значај тих процедура јесте побољшање квалитета живота пацијената.
Коментари