Бели штрајк као вид притиска: за све ученике петица!

Чланови Независног синдиката просветних радника Србије су у „белом штрајку", а то значи да ће свим ученицима уписивати само највише оцене, одличан пет. Ову одлуку донели су, јер Влада и Скупштина Србије нису до 13. октобра изменили закон, који би наставнике ефикасније штитио од физичких и вербалних напада. Бели штрајк не подржава Унија синдиката просветних радника Србије, а у Министарству просвете истичу да је измена Кривичног законика у процедури.

Петице су почели да добијају ђаци у 19 школа у Нишу, основних и средњих, без обзира на то да ли су их заслужили. Тако их оцењују наставници који су чланови Независног синдиката просветних радника Србије. У три нишке школе тај синдикат је већински.

"То је друга наша фаза, то је уписивање једне петице која апсолутно никоме неће штетити с обзиром на то да Правилник о оцењивању каже да ученик може да има четири јединице и ту једну петицу, да се на крају може закључити петица. Тако да у овом случају нећемо оштетити добре ђаке", наводи Наташа Меденица, члан ГО НСПРС у Нишу.

Белим штрајком Независни синдикат просветних радника Србије, како тврди руководство, указује на спорост државе да измени законе и прописе и тако заштити запослене у образовању од вербалних и физичких напада. Оцењивање је често мотив за њих. Притисци на наставнике изражени су на крају школске године, која се завршава, према наводима НПРС-а, са много петица, а мало знања.

„Измена Кривичног законика која треба да дефинише стоже казне за пунолетне ученике и старије малолетнике, затим то је укидање анонимних пријава просветним инспекцијама које су врло често разлог притиска на наставнике управо у сфери оцењивања и трећи захтев пре свега односи се на измену Закона о основама система и друге законе који треба да омогуће предметном наставнику и дежурном наставнику, да му дају моћуност супензије ученика са наставе, наравно када он направи одређени преступ", каже Весна Томић, координаторка НСПРС у Ваљеву.

„Ово је један покушај, где ми као последњи апел указујемо на те проблеме. Такође, ово је борба против поклоњених оцена, ово је борба против диплома, против свега онога што унижава знање, самим тим и систем јавног образовања", наглашава Душан Кокот, председник Независног синдиката просветних радника Србије.

У Ваљеву петице добијају ђаци у ОШ „Сестре Илић", Првој основној школи, а од средњих - у Техничкој и Медицинској.

Један од репрезентативних синдиката у образовању, Унија синдиката просветиних радника Србије, не одобрава бели штрајк. Разлози су да се њиме дискредитују дипломе наставника, а са друге стране штетан је за ученике који вредно раде.

"Ја бих у реалном животу упоредила са позицијом када би сваки лекар, у име бојкота, одлучио на пример да свим пацијентима препише исти лек. Нама није за циљ да ми изједначимо све ђаке, већ напротив, да школа постане једна и буде трајно једна озбиљна институција у којој се јасно уочавају разлике", наводи Мирјана Гашић, портпарол Уније синдиката просветних радника Србије.

Министарство просвете поводом белог штрајка нашој редакцији послало је саопштење у којем наводи да је "са циљем заштите наставника са синдикатима договорена измена Кривичног законика, којим је предвиђено да се напад на наставнике третира као посебно кривично дело. Измене закона, који је у надлежности Министарства правде, требало би да буду потврђене у Скупштини Србије до краја године."

Иако смо настојали да чујемо и мишљења родитеља о белом штрајку, они нису били вољни да о томе говоре пред камером Јавног медијског сервиса Србије.

субота, 23. новембар 2024.
2° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње